czwartek, Kwiecień 26, 2018

Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, leczenie

0

Nietolerancja laktozy jest bardzo często występującym problemem, który pojawia się zarówno u osób dorosłych, jak również dzieci. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu i jak postępować, jeśli lekarz postaw nam taką diagnozę?

Higiena jamy ustnej dzieci

0

Dbałość o higienę jamy ustnej u dzieci stanowi podstawę zdrowia tej bardzo ważnej części dorastającego ciała. Odpowiednie działanie w tym zakresie daje dużą szansę uniknięcia niepotrzebnych powikłań w dorosłym życiu. Praktyka każdego stomatologa potwierdza to w całej rozciągłości. Dobry dentysta namawia zawsze do zapobiegania zamiast leczenia.

Bo to bardzo ważna rzecz…

Jeśli ktoś udaje się do lekarza, to zazwyczaj bywa już w sytuacji koniecznej do leczenia. Wiąże się to niestety często z bólem, cierpieniem i wydatkami.

Rozsądek podpowiada, że odpowiednia profilaktyka zdrowotna pozwala zachować uzębienie w zadawalającym stanie. Stomatolog dziecięcy w Rzeszowie daje gwarancję satysfakcji w tym zakresie. Jego fachowa wiedza, poparta doświadczeniem i praktyką, może przysłużyć się utrzymaniu jamy ustnej w jak najlepszej kondycji. Ważne, żeby wybrać się tam, kiedy powinniśmy, a nie kiedy musimy… Im wcześniej przyswoimy sobie tę prawdę, tym lepiej na tym wyjdziemy.

…aby zdrowe zęby mieć

Dentysta to szczególny specjalista. Od niego w dużej mierze zależy, czy będziemy cieszyć się zdrowym uśmiechem i emanować radością życia. Oczywiście, najważniejsza jest pogoda ducha, ale z niepełną szczęką z pewnością trudniej się żyje. Nie zapominajmy też o własnym, koniecznym wkładzie w odpowiedni stan naszego uzębienia. Na tym polu to więcej niż niezbędne. Nawet najlepszy stomatolog dziecięcy Rzeszów łatwo nie przezwycięży wieloletnich zaniedbań. Jeśli więc ktoś lęka się (całkiem niepotrzebnie) wizyty u dentysty, to niech pamięta o nieprzyjemnych konsekwencjach takiego stanu rzeczy. Lepiej oszczędzić sobie i innym szkodliwych (nomen omen) zgryźliwości.

Warto zacząć dbać o stan swojego zdrowia, także w zakresie stomatologii, od najmłodszych lat. Jeśli robi to się systematycznie, to tym samym zwiększa się swoje szanse na zdrowe życie w późniejszym wieku. Kontrola i fachowa pomoc danego specjalisty nigdy zaś nie powinna zaszkodzić, a wręcz przeciwnie – jest nieodzowna. Dobrze jest o tym pamiętać.

Aparaty ortodontyczne – czy ich noszenie jest bezpieczne dla zębów?

0

Wady zgryzu stanowią problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Przyczyniają się m.in. do powstawania wad wymowy, a nie leczone mogą skutkować próchnicą, łamaniem i kruszeniem zębów oraz chorobami przyzębia. Większość wad zgryzu leczy się z powodzeniem za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, ale czy są one bezpieczne?

Specyfika kropel nawilżających do oczu

0

Można o nich usłyszeć już dosłownie wszędzie, gdzie polecane są wielu osobom, bez względu na wieku. Doskonale sprawdzają się przy różnych dolegliwościach, a swoje działanie zawdzięczają przede wszystkim innowacyjnej formule i zróżnicowanym składnikom. Jednak nie każdy potrafi rozróżnić je od pozostałych rodzajów, a przy tym nie ma świadomości w jakich przypadkach należy stosować wyłącznie nawilżające krople. O wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu, gdzie przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najważniejszych informacji.

Chora wątroba – jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

0

Jest bardzo dużym narządem, którego praca ma ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Chora wątroba może sprawić nam wiele problemów, warto zatem w porę o nią zadbać. Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że narząd ten wymaga dodatkowego wsparcia? Oto objawy, których nie powinniśmy ignorować.

O problemach związanych z wątrobą świadczyć mogą m. in. nudności. Są one jednym z tych objawów, które najczęściej pojawiają się w trakcie zaburzeń wątrobowych. Innym symptomem, którego nie można ignorować są częste bóle brzucha – szczególnie te pojawiające się w jego górnej części. Bólom takim mogą towarzyszyć i inne dolegliwości, np. obrzęki w rejonie jamy brzusznej oraz gorączka. Zmęczenie oraz osłabienie to kolejne objawy, które mogą świadczyć o problemach z wątrobą.

Symptomem, którego z pewnością nie można ignorować, jest żółtaczka. Zabawienie skóry na żółto świadczy o poważnych problemach z wątrobą i wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Nadmiar żółci w ciele i krwi może przecież świadczyć o tak poważnej i niebezpiecznej chorobie, jaką jest zapalenie i niewydolność wątroby. Tu na ignorancję nie można sobie pozwolić, a brak odpowiedniego leczenia może mieć poważne konsekwencje.

Jak aktywność fizyczna wpływa na stan zdrowia osób w podeszłym wieku?

0

Na temat wpływu aktywności fizycznej na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych przeprowadzono badania trwające aż 18 lat. Ich wyniki udostępniono w magazynie European Journal of Preventive Cardiology.

Pięknie i naturalnie – co wybierają Polacy w drogeriach?

0

Drogerie to jedno z głównych miejsc, w których zaopatrujemy się w kosmetyki. Badania pokazują, że kupuje w nich 86% kobiet i 67% mężczyzn. Nic w tym dziwnego, bo do zakupów zachęca szeroki wybór i wygoda dokonywania zakupy. Zobaczmy jednak, czym kierują się Polacy robiąc swoje zakupy kosmetyczne.

Masaż klasyczny i jego zbawienny wpływ na organizm

0

Przyszło nam żyć w czasach, w których istnieje magiczna pigułka na niemal każdą dolegliwość. Jesteśmy bombardowani reklamami suplementów diety i specyfików, mających za zadanie usprawnić nasz organizm. Koncerny farmaceutyczne tylko zacierają ręce, a nam to wcale nie pomaga. Gdzie zatem szukać ratunku dla ducha i ciała?

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowego zamykania naczynek?

0

Zabieg laserowego zamykania naczynek najczęściej przeprowadzany jest na twarzy, gdyż pojawienie się na niej pajączków stanowi spory problem. Ciągłe zaczerwienienie twarzy i stały rumień z pewnością nie są mile widziane, dlatego też rozszerzone naczynka mogą stać się realnym źródłem kompleksów. Na szczęście można się ich całkowicie pozbyć dzięki laserowemu zamykaniu naczynek.

Walczymy z mitami!Nowe fakty o zespole jelita drażliwego

0

Zespół jelita drażliwego często mylony jest z nietolerancjami pokarmowymi czy nazywani wymysłem lekarzy, przez to też bardzo mały odsetek pacjentów trafia do gastrologa i podejmuje leczenie. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć fakty na temat IBS i raz na zawsze rozprawić się z pojawiającymi się mitami.

Na początek kilka słów o samej chorobie. Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, w skrócie IBS) to przewlekła, trwająca przynajmniej trzy miesiące choroba przewodu pokarmowego charakteryzująca się bólami brzucha, problemami z wypróżnianiem, gazami, wzdęciami i innymi zmianami organicznymi i biochemicznymi. Pierwotna przyczyna nie jest znana, ale za czynniki mogące wywołać chorobę uznaje się między innymi w nadmierny rozrost flory bakteryjnej (nawet 84% przypadków), zaburzenia czucia trzewnego i funkcji motorycznej jelit, zwiększona odpowiedź ruchowa jelita grubego na pobudzenie niektórymi lekami czy przebycie biegunki infekcyjnej.

Zespół jelita drażliwego to choroba

Niestety, mimo że nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza zespół jelita drażliwego do chorób (K58 w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10), to wciąż można spotkać się z opinią, że jest to mit XXI wieku, a kłopoty z brzuchem mogą sygnalizować zupełnie inne problemy. Faktem jest, że choroba diagnozowana jest u 5% chorych, ale wynika to z tego, że tylko taki procent zgłasza się po pomoc do lekarza i poddaje się wszystkim wymaganym badaniom. Statystyki są jednak alarmujące – nawet 30% dorosłych cierpi na IBS, z czego dwie trzecie to kobiety. W Polsce zespół jelita drażliwego dotyczy około 13% dorosłej populacji i najczęściej zaczyna się w wieku 30-40 lat.

Dodajmy, że sama choroba jest dokładnie opisana i rozpoznają przez lekarzy, między innymi opisał ją William Osler w 1892 roku. Prawdopodobnie przekonanie, że choroba bardziej siedzi w głowie, wzięło się z tego, że czynniki psychologiczne faktycznie odgrywają sporą rolę w występowaniu objawów zespołu jelita drażliwego. Aż u połowy pacjentów zwracających się do lekarza stwierdza się, że cierpią oni również na zaburzenia w sferze psychologicznej, najczęściej jest to lęk i depresja, co ma niekorzystny wpływ na nasilenie dolegliwości pokarmowych i zaburzenie perystaltyki jelit. Jednak należy mieć świadomość, że osoby z IBS wymagają podjęcia kompleksowego leczenia, na które składa się leczenie farmakologiczne, wsparcie psychologiczne oraz leczenie dietetyczne.

Wszystkie poniższe porady są jedynie sugestią i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem.

Zespół jelita drażliwego zależy od diety

Pacjenci z zespołem jelita nadwrażliwego wiążą występowanie dolegliwości ze spożywaniem konkretnych pokarmów, często przyczyn szukając w nietolerancji glutenu lub laktozy (tutaj należy zaznaczyć, że faktycznie część pacjentów z IBS uskarża się na większy dyskomfort w przypadku spożycia laktozy lub glutenu, jednak nie jest to regułą, dlatego diagnostyką powinien zająć się lekarz). Faktem jest, że to, jakie pokarmy się spożywa, ma wpływ na nasilenie lub złagodzenie dolegliwości, ale zła czy niezdrowa dieta nie jest przyczyną choroby samą w sobie. Pacjentom rekomendowana jest dieta bazująca na świeżych produktach (bez chemii, cukru i przetworzonej żywności) oraz bogata w rozpuszczalny błonnik, ponieważ wspiera naturalną odporność organizmu, co jest ważne w zachowaniu równowagi pomiędzy bakteriami i drożdżakami flory jelitowej człowieka.

Eksperci coraz częściej mówią również o tym, że w przypadku pacjentów z zespołem jelita drażliwego warto stosować restrykcyjne diety z ograniczeniem zdolnych do fermentacji, słabo wchłanialnych wodorowęglanów (dieta FODMAP), dzięki czemu złagodzi się objawy IBS oraz zmniejszy bóle brzucha, jednak wciąż nie przeprowadzono rzetelnych badań na ten temat i nie wiadomo, jak długo taką dietę można stosować.

Warto przy tym zaznaczyć, że wszelkie diety i unikanie konkretnych potraw nie są sposobami walki z chorobą, ponieważ w ten sposób wyłącznie maskuje się objawy niedoczynności układu pokarmowego.

Zespół jelita drażliwego diagnozuje lekarz

Nawracające bóle brzucha czy regularne zaparcia nie muszą oznaczać zespołu jelita drażliwego, o nim można mówić dopiero wtedy, kiedy ból lub dyskomfort pojawiają się co najmniej przez trzy dni w miesiącu i przez ostatnie trzy miesiące. Jednak jest to choroba, zatem konieczna staje się wizyta u lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz postawi diagnozę. Należy przy tym mieć na uwadze, że nie ma jednego, konkretnego badania potwierdzającego IBS, a chorobę diagnozuje się poprzez wykluczenie na przykład celiakii, choroby zapalnej jelit, obecności pasożytów i krwi utajonej, nowotworów jelita grubego, nietolerancji pokarmowych czy chorób metabolicznych.

Gastrolodzy zgodnie stwierdzają, że zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego to najczęstsze schorzenia w ich specjalności, w tym aż 30% wizyt wiąże się z objawami IBS. Ponadto 40% chorych ma objawy łagodne, 35% – umiarkowane, a 25% – ciężkie. Lekceważenie dolegliwości wprawdzie nie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, ale rozpoznanie zespołu jelita drażliwego jest istotne dla poprawy jakości życia.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.no-spa.pl/zespol-jelita-nadwrazliwego i pobrania poradnika opracowanego przez mgr Magdalenę Siubę (Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, Ogólnopolskie Centrum Dietetyki IŻŻ) oraz mgr Magdalenę Hajduczek-Zgażańską (Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Znajdziesz w nim praktyczne porady dla osób z nadwrażliwością jelitową, a także cenne informacje o zespole jelita drażliwego.