czwartek, Październik 18, 2018

Gdzie trafić na naprawdę dobrą yerba mate?

0
Gdzie trafić na naprawdę dobą yerba mate?

Ostatnio coraz więcej osób rezygnuje z picia kawy na rzecz popularnego napoju herbacianego – yerba mate. Specjalny ziołowy skład oraz wyselekcjonowane składniki sprawiają, że wywar daje porządny zastrzyk energii, który przez wielu oceniany jest, jako dużo mocniejszy od tego, który oferuje kofeina zawarta w kawie. Co tak naprawdę kryje się za filiżanką takiego napoju? Na to oraz kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć właśnie w tym artykule.

Co to tak naprawdę jest?

W sklepach dostępna jest yerba matę na wagę lub w klasycznych opakowaniach przypominających te na zwykłą herbatę. Ciężko tutaj wymienić wszystkich producentów, jednak jako poradę możemy podać, że paradoksalnie najlepsze yerby pochodzą od mało znanych marek sprowadzanych bezpośrednio z krajów, w których zbiera się plony. Z yerba mate na wagę można spotkać się w głównej mierze na portugalskich i hiszpańskich targach. Jest to produkt popularny również w krajach Ameryki Południowej tj. Paragwaj, Argentyna, Brazylia, czy Urugwaj. Niektórzy twierdzą, że największą moc pozyskać można właśnie z takich mieszanek, które pochodzą prosto od rolników i nie są dodatkowo przetwarzane. W większości sklepów spotkamy yerba mate niewiadomego pochodzenia, aczkolwiek dobra wiadomość jest taka, że wraz z rosnącą świadomością na temat tej rośliny, rośnie również liczba producentów dobrych jakościowo mieszanek, które faktycznie będą spełniać swoje zadanie.

Jak nie dać się oszukać?

Na rynku spotkamy również bardzo dużo napojów energetycznych, które nawiązują do popularnego napoju herbacianego, jednak w tym przypadku warto dokładnie zapoznać się ze składem, gdyż można trafić jedynie na namiastkę albo napój mający za zadanie imitować tę oryginalną wersję. Czy wiecie, że drzewa yerba mate mogą osiągnąć nawet 15 metrów wysokość? Początkowo roślina przypomina krzew, z zielonymi liśćmi, jednak jeżeli podda się jej dobrej uprawie, może wzrastać do naprawdę dużych rozmiarów. Roślina posiada kwiaty, składające się z czterech zielono-białych płatków. W środku widnieje owoc pestkowiec o średnicy zaledwie 4 milimetrów. Najlepsze liście to te z samego czubka. Stoiska z yerba mate na wagę z najlepszych upraw można spotkać u rolników, którzy całe swoje życie poświecili uprawie tego typu roślin. Wszystkich fanów takiego napoju herbacianego zapraszamy do odbycia pielgrzymki do krajów jej pochodzenia po to, aby przekonać się, jak naprawdę działa porządna yerba mate i poczuć zastrzyk energii prosto z południowoamerykańskich słonecznych upraw.

Czy warto studiować pielęgniarstwo zaocznie?

0
Czy warto studiować pielęgniarstwo zaocznie?

Jeszcze kilka lat temu kształceniem kadry pielęgniarskiej zajmowały się licea profilowane. Obecnie model ten został wycofany i aby myśleć o  karierze pielęgniarki konieczne jest uzyskanie wykształcenia wyższego.

Uczelnie medyczne wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom i otworzyły studia zaoczne na kierunku pielęgniarstwo. Dzięki temu edukację mogą rozpocząć nie tylko osoby młode po liceum, ale także doświadczeniu pracownicy służby zdrowia, którzy chcą podnieść swoje kwalifikację.

Pielęgniarstwo studia zaoczne – co zrobić aby się dostać?

Wiele uczelni medycznych w Polsce wymaga od swoich kandydatów zdania nowej matury na poziomie rozszerzonym z biologii lub chemii. W przypadku osób z tzw. „starą maturą” przeprowadzane są dodatkowe egzaminy z wyżej wymienionych przedmiotów w celu sprawdzenia podstawowej wiedzy kandydatów.

Wymagania punktowe na kierunku pielęgniarstwo zależą od miasta i uczelni, jednak na studia w trybie zaocznym, czyli niestacjonarnym zawsze są mniejsze wymagania. Warto zatem próbować swoich sił, nawet jeśli egzamin nie poszedł tak jakbyśmy tego oczekiwali.

Pielęgniarstwo studia zaoczne – plusy i minusy

O zaletach samego studiowania pielęgniarstwo nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jest to kierunek zapewniający pracę zaraz po opuszczeniu murów uczelni. Szpitale w całej Polsce zmagają się z problemami kadrowymi przez co w wielu przypadkach oferują bardzo dobre warunki finansowe. Jest to widoczne zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Po studiach na kierunku pielęgniarstwo istnieje wiele ścieżek kariery. Można pracować na oddziale w szpitalu lub w prywatnej placówce zdrowia. Istnieje także możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej i świadczenie usług medycznych. Możliwości jest naprawdę dużo.

Zobaczmy zatem jakie są zalety studiów zaocznym na kierunku pielęgniarstwo:

  • czas na pracę – zajęcia na studiach zaocznych odbywają się zazwyczaj weekendami, co 2 tygodnie. Dzięki temu możliwe jest pogodzenie pracy z studiami
  • więcej czasu na samodoskonalenie – wiadomo jest, że studia to nie wszystko. W przypadku trybu zaocznego jest więcej czasu na samodzielne dokształcanie się

Do głównych minusów studiów zaocznych na kierunku pielęgniarstwo należy ich koszt, który ustalany jest indywidualnie przez każdą uczelnie osobno.

Kosmetyczne ABS, czyli jak i do czego używać pędzli Hakuro

0
Kosmetyczne ABS, czyli jak i do czego używać pędzli Hakuro

Aby makijaż był nie tylko trwały i estetyczny, ale również efektownie podkreślający kobiecą urodę, potrzebne są wysokiej jakości kosmetyki i akcesoria. W tej drugiej grupie na uwagę zasługują pędzle Hakuro, bez których nie mógłby istnieć żaden make’up. Ta znana i zarazem wysoko ceniona polska marka specjalizuje się w ich produkcji, dzięki czemu zdążyła zaskarbić sławę zarówno wśród rodzimych stylistów i miłośników wizażu, jak również europejskich. I nie trudno się temu dziwić, albowiem wysokie walory bezpośrednio decydujące o łatwości i precyzyjności zastosowania, zasługują na uwzględnienie. Wykonane z antyalergicznego, bezpiecznego włosia naturalnego z kozy lub kucyka lub syntetycznego, zróżnicowanego pod względem długości, kształtu i gęstości czyni je nieodzownymi do nakładania różu, cieni, podkładu czy eyelinera.

Minimalistyczny, elegancki design pędzli Hakuro to kolejny atut, jaki niezaprzeczalnie decyduje o ich rosnącej popularności. Srebrna skuwka umiejscowiona w czarnym, drewnianym trzonku uniemożliwia gubienie włosia – nawet podczas mycia! Jego rękojeść została tak zaprojektowana, aby idealnie dopasować się do kształtu dłoni. Wszystko po to, aby uczynić czynność malowania jeszcze przyjemniejszą!

W asortymencie pędzli Hakuro znajdziemy aż szesnaście propozycji. Wśród nich znajdziemy zarówno akcesoria do podkładu, pudru, różu i rozświetlacza.

Aplikacja podkładu

Wiadomym jest, że makijaż rozpoczynamy od nałożenia podkładu. W tym celu przydatne będą pędzle Hakuro H50S, H50, H51, H52, H53 i H18. Trzy pierwsze stanowią typ „flat top” czyli są o płasko ściętym włosiu. Taka powierzchnia znajduje idealne zastosowanie przy rozprowadzaniu podkładów sypkich, jak i płynnych i kremowych. Wykonując okrężne ruchy wcierające, stanowią gwarancję idealnego pokrycia – bez smug i jakichkolwiek nierówności. H52 i H53 to tzw. kulki. Ich cechą charakterystyczną jest gęste, zbite włosie ukształtowane na kształt kuli. Znajdują zastosowanie zarówno przy rozprowadzaniu podkładu, jak i rozcierania korektora.

Aplikacja pudru

Do przypudrowania twarzy polecane są pędzle Hakuro H55 i H54. Ich miękkie, gęste włosie syntetyczne idealnie rozprowadza kosmetyk na twarzy. Co więcej, mogą być stosowane także do nakładania bronzera i różu

Aplikacja różu, bronzera i rozświetlacza

W asortymencie marki Hakuro znajdziemy cztery rodzaje pędzli do bronzera i różu oraz trzy do rozświetlacza. H24 i H21 wykonane zostały z naturalnego włosia tlenionego oraz włosia syntetycznego. Ścięta powierzchnia idealnie sprawdza się podczas nakładania bronzera pod kości policzkowe i różu na policzki. Z kolei jajowate H14 i H56 wykonane z włosia syntetycznego zapewniają precyzyjna aplikację różu, bronzera i rozświetlacza.

Jakie cechy osobowości powinien mieć fizjoterapeuta, żeby dobrze wykonywać swoją pracę?

0
Jakie cechy osobowości powinien mieć fizjoterapeuta, żeby dobrze wykonywać swoją pracę?

Profesjonalna praca fizjoterapeuty opiera się przede wszystkim o bardzo bliski bezpośredni kontakt z pacjentami. Co za tym idzie, trzeba się będzie z pewnością wykazać dużym poziomem empatii. Musi to też być osoba życzliwa. Powiedzmy też jedno, w tym zawodzie konieczne jest stałe rozwijanie się wraz z trendami. Czyli, tak naprawdę jest to zawód gdzie uczymy się całe zawodowe życie. W tej branży rok poślizgu w rozwiązaniach to już gigantyczna przepaść w pracy z pacjentami. Co więc motywuje do wyboru takiej pracy? Przyjrzyjmy się konkretnie jakie jeszcze cechy będą idealnie przekładały się na efektywną pracę zawodową na tym stanowisku.

Najlepsza klinika medycyny estetycznej

0
Najlepsza klinika medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej uzdrawiają ciało i umysł. Muszą jednak być wykonane przez doświadczonych specjalistów, bo niewprawne ręce mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. W sieci krąży wiele zdjęć celebrytów po nieudanych zabiegach medycyny estetycznej, które skutecznie odstraszają potencjalnych pacjentów. Jednak medycyna estetyczna po to jest, aby upiększać, trzeba tylko mieć pewność, że korzysta się z usług najlepszej możliwej kliniki.

Po czym poznać dobrą klinikę medycyny estetycznej?

Przede wszystkim, przed każdym zabiegiem powinna odbyć się konsultacja ze specjalistą medycyny estetycznej z Katowic. Lekarz powinien dokładnie wysłuchać oczekiwań pacjentki i na tej podstawie zaproponować zabiegi. Lekarz powinien wziąć pod uwagę również stan zdrowia pacjentki. Konsultacja powinna przebiegać spokojnie, w swoim czasie i bez pośpiechu. Lekarz powinien być dokładny i zadawać dużo pytań. Należy zastanowić się nad wyborem kliniki, jeśli specjalista będzie polecał absolutnie wszystkie zabiegi. Bardzo ważnym punktem wizyty jest poinformowanie pacjentki o możliwych powikłaniach (które zawsze mogą wystąpić, niezależnie od zabiegu) oraz przekazać zalecenia po zabiegu.

Lekarz powinien zapytać również o ostatnie wyniki badań i upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży (gdyż ciąża i karmienie piersią są przeciwwskazaniem do wielu zabiegów).

Osoby wykonujące zabiegi i sprzęt, z którego korzystają

Należy zwrócić uwagę na to, kto wykonuje zabiegi medycyny estetycznej. Wiele z nich grozi powikłaniami lub uszkodzeniem zdrowia, jeśli nie są wykonywane przez uprawnione osoby. Każdy, kto je wykonuje powinien posiadać certyfikat i uprawnienia, o które można śmiało zapytać w klinice.

Najlepsza klinika medycyny estetycznej przede wszystkim przywiązuje wielką wagę do sterylności i czystości. Niedopuszczalne jest wielokrotne używanie jednorazowych przedmiotów oraz korzystanie z niezdezynfekowanych narzędzi. Lekarze i osoby uczestniczące w zabiegach powinni przestrzegać zasad higieny i korzystać z jednorazowych rękawiczek.

Różne rodzaje past do butów

0
Różne rodzaje past do butów

Pielęgnacja butów wcale nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać. Dlatego też warto dowiedzieć się jaka pasta do butów Kiwi ma zastosowanie w przypadku konkretnych rodzajów budów. Ta wiedza jest bardzo potrzebna, aby w poprawny sposób zadbać o posiadane przez siebie buty. Poniżej prezentujemy informacje w jaki sposób można pielęgnować posiadane przez siebie buty.

Buty skórzane

W przypadku butów skórzanych najlepszym wyborem jest pasta w płynie dostępna w butelkach, które zakończone są gąbką umożliwiającą prostą aplikację pasty. Na rynku można znaleźć preparaty w kolorze brązowym, czarnym oraz bezbarwne. Zwykle kupić można pojemniki o wielkości 75 ml. Ceny tego rozwiązania nie są wysokie a skuteczność całkiem dobra.

Obuwie sportowe

W przypadku obuwia sportowego najlepszym wyborem będzie pasta do butów Kiwi z silikonem. Tego rodzaju pasty również posiadają specjalne aplikatory. Zadaniem tego rodzaju past oczywiście jest ochrona, pielęgnacja oraz poprawianie koloru butów. Tego rodzaju pasty powinno się stosować w przypadku skór gładkich oraz ziarnistych. Pasty te nie zawierają rozpuszczalników i są zalecane przede wszystkim do butów w kolorze białym.

Trampki

W przypadku tego rodzaju butów należy wybrać specjalistyczne pasty, które pozwolą nie tylko odnowić materiał, ale także go zabezpieczą. W ich składzie znajduje się bardzo intensywny pigment, który poprawia kolor butów. Tego rodzaju pasta do butów Kiwi posiada również właściwości ochronne przed wilgocią i regeneruje kolor. Oczywiście trzeba uważać przy nakładaniu tego rodzaju pasy ponieważ nałożenie jej na inny kolor niż czarny może spowodować przebarwienie butów.

Spray do kaloszy

Jednym z preparatów, który jest bardzo popularny w przypadku specjalistycznego obuwia jest spray do kaloszy i innego obuwia z gumy.Tego rodzaju spraye nie tylko zabezpieczają gumę, ale także ochraniają ją przed matowieniem koloru. Po nałożeniu preparatu należy w poczekać kilka minut i wypolerować całe obuwie. Ważną zaletą tego rodzaju produktu jest stosunkowo niewielka cena, która wynosi kilkanaście złotych.

Na rynku oczywiście dostępne są także jak pasta do butów Kiwi przeznaczone do butów wykonanych z zamszu, nabuku czy też do butów wykonanych ze skór licowych. Każdy z tych produktów posiada inne właściwości. Jeśli chce więc się zadbać o swoje buty należy najpierw dowiedzieć się z czego są one zrobione, a później wybrać odpowiednią pastę do butów, która w pełni zadba o konkretny rodzaj butów. Oczywiście zawsze trzeba stawiać na odpowiednią jakość.

Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

0
Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Skurcze łydek, drgania powiek, skoki ciśnienia, bóle mięśni – to znak, że w organizmie jest niedobór magnezu. Potocznie mówi się „to dlatego, że pijesz za dużo kawy”. Ale jaki tak naprawdę ten czarny, mocny napój ma wpływ na niedobory magnezu i czy w ogóle jest to prawdą?

Czym jest magnez i jaką rolę spełnia w organizmie?

Bardzo często słyszy się w radiu, czy telewizji o niedoborze magnezu i cudownych suplementach diety, które go uzupełniają. Magnez to jeden z makroelementów w naszych organizmach. To znaczy, że stanowi jakieś 0,1 % całej masy ciała, ale jego niedobór może być jak najbardziej odczuwalny.

Magnez jest przede wszystkim składnikiem kości. Tym budulcem jest także wapń i witamina D. Co za tym idzie między innymi ten makroelement odpowiada za wzrost, dlatego jest szczególnie ważny w okresie dziecięcym. Magnez jest obecny także w mięśniach i komórkach nerwowych  i odpowiada za działanie układu sercowo-naczyniowego. Oznacza to, że magnez w kapsułkach wspomaga leczenie serca, a przede wszystkim zapobiega chorobom, przez które one powstają. Prawidłowa ilość magnezu w organizmie zmniejsza ryzyko zawałów serca i powstawania skrzepów.

Co także ważne, magnez korzystnie wpływa na nasze funkcje nerwowe i wpływa na nasze ciało odprężająco i relaksująco. Ponadto poprawia pamięć i koncentrację. Magnez stabilizuje funkcje układu nerwowego: działa uspokajająco i odprężająco, zmniejsza nadpobudliwość komórek nerwowych, poprawia pamięć i koncentrację.

Jeśli magnezu jest za mało, to któryś z tych segmentów upada. Najczęściej niedobór objawia się w skurczach mięśni, kołataniu serca, w rozdrażnieniu i poczuciu zmęczenia. Ale czy tylko kawa jest za to odpowiedzialna?

Czy kawa powoduje niedobór magnezu?

Powiedzenie, że tylko kawa powoduje niedobór magnezu jest całkowitym mitem, gdyż na ten stan rzeczy ma wpływ wiele czynników. Kawa, którą wypijamy niekiedy w dużych ilościach oczywiście może się do tego przyczyniać. Przede wszystkim na niedobór magnezu wpływa długotrwały stres, ciąża, odchudzanie, zła dieta, która nie jest bogata w mikroelementy, alkohol oraz inne używki – w tym kawa. Jednak by coś tak mocno zdegradowało nasz organizm, musi być stosowane permanentnie. „Śmieciowe jedzenie”, nadużywanie alkoholu, odchudzanie się i brak właściwej diety, czy niskiej jakości kawa pita w bardzo dużych ilościach. To wszystko sprawia, że magnez szybko znika z naszego organizmu. Na szczęście można go odbudować. A więc, czy kawa wypłukuje magnez z organizmu? Tylko wtedy, gdy jest pijana z ogromnych ilościach i posiada słabą jakość. Dobra kawa to jaka? Jeżeli chciałbyś spróbować dobrej kawy to zamiast osiedlowego sklepiku odwiedź specjalistyczny sklep z kawą.

Do jakich chorób somatycznych może doprowadzić alkoholizm?

0
Do jakich chorób somatycznych może doprowadzić alkoholizm

To, że alkohol jest powszechnie dostępny, wcale nie oznacza, że nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia i można go spożywać bez umiaru. Jest wręcz przeciwnie, o czym każdego roku przekonuje się tysiące osób. Uzależnienie od alkoholu jest wbrew pozorom jedną z najcięższych chorób, która może dotknąć praktycznie każdego. Nie musi być nawet żadnej patologii w domu, aby dana osoba zaczęła regularnie sięgać po procenty. Zwykle zaczyna się niewinnie w postaci kilku piw, paru szotów czegoś mocniejszego czy też rozglądania się za kieliszkiem wódki w celu odstresowania się. Częste sięganie po alkohol zwykle nie jest odbierane jako choroba, ale bardziej jako nałóg, z którego przecież dana jednostka może w każdej chwili zrezygnować. Nic jednak bardziej mylnego i wyjście z uzależnienia w pojedynkę nie jest łatwym zadaniem. Często jest to dla wielu wręcz niemożliwe do osiągnięcia i tylko terapia alkoholowa w ośrodku uzależnień jest w stanie pomóc choremu. Działanie alkoholu jest destruktywne zarówno dla ciała, jak i umysłu. Jego nadużywanie może doprowadzić do przeróżnych chorób somatycznych.

Jakie choroby mogą dotknąć alkoholika, czyli zagrożenia wynikające z nadmiernego picia alkoholu

Bez wątpienia spożywanie alkoholu wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie każdego. Okazuje się, że aż kilkadziesiąt różnych chorób spowodowanych jest przede wszystkim lub wyłącznie alkoholem. Nie mówiąc już o tym, jak bardzo wzrasta ryzyko zgonu. Im więcej się go spożywa, tym chory bardziej zbliża się do krawędzi swojego życia. Już dawno zostało uwodnione, że alkohol jest neurotoksyną, która wpływa negatywnie na nerwy obwodowe i nawet na struktury mózgu. Osoby uzależnione nie są w stanie kontrolować spożycia alkoholu, cały swój wolny czas spędzają praktycznie na piciu, a w przypadku próby odstawienia procentów pojawiają się jeszcze nieprzyjemniejsze w skutkach napady drgawkowe. Do tego dochodzą objawy w postaci majaczenia alkoholowego i głód alkoholowy. Chociaż wyleczenie z alkoholizmu jest jak najbardziej możliwe, to jednak szkody związane z neurotoksycznym działaniem alkoholu w wielu przypadkach są nieodwracalne. W wyniku destruktywnego działania alkoholu dochodzi do przedwczesnego starzenia się mózgu i do zmian zanikowych jego struktur, a w rezultacie do wystąpienia zespołu Wernickego-Korsakowa.

Nadmierne picie alkoholu ściśle związane jest z pojawieniem się przeróżnych schorzeń układu trawiennego. Zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób zapalnych trzustki i schorzeń wątroby. Bardzo często u alkoholików diagnozuje się stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby czy też alkoholową marskość tego organu. Jeśli ten niezwykle kluczowy narząd odpowiedzialny za detoksykację całego organizmu zaczyna działać nieprawidłowo, pojawia się cała kaskada problemów zdrowotnych. Cierpi zarówno ciało, jak i umysł alkoholika. Należy także zaznaczyć, że alkohol jest kancerogenem i nawet jego małe ilości w przypadku osoby borykającej się z nowotworem mogą przyśpieszyć zgon z powodu raka (przełyku, wątroby, jelita grubego, piersi czy nosogardzieli). Alkoholizm może doprowadzić do cukrzycy, niedożywienia, wyraźnego spadku potencji, zaburzeń hormonalnych, kamicy nerkowej, nadciśnienia, otyłości, anemii, małopłytkowości, chorób autoimmunologicznych, chorób wrzodowych, depresji, chorób niedokrwiennych serca czy udarów krwotocznych. Każdy alkoholik powinien zatem sobie uświadomić, że przewlekłe nadużywanie alkoholu prowadzi do zaburzeń i chorób ośrodkowego/obwodowego układu nerwowego oraz schorzeń układu krążenia, pokarmowego i krążenia.

choroby

Terapia alkoholowa skutecznym sposobem na wyleczenie
Alkoholizm jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego rozciągającą się na funkcjonowanie niemalże każdego organu i układu w organizmie. Nawet jeśli osoba uzależniona od alkoholu podejmie próbę rzucenia nałogu, jej organizm gwałtownie zareaguje w postaci bardzo nieprzyjemnych objawów na skutek obniżenia poziomu alkoholu we krwi. Właśnie dlatego tak trudno jest całkowicie zrezygnować z substancji uzależniających w pojedynkę. Niezwykle ważne jest wsparcie z zewnątrz i specjalistyczna pomoc. Najlepszym rozwiązaniem jest terapia alkoholowa w ośrodku uzależnień, gdzie alkoholik może liczyć na profesjonalną pomoc. Znaczenie ma zarówno terapia edukacyjna, jak również indywidualna trwająca przez cały okres leczenia i po jego zakończeniu.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

Suplementacja w zróżnicowanej diecie sportowca

0
suplementy diety

Ból, hektolitry wylanego potu, mnóstwo czasu poświęconego na trening. Wszystko po to, aby w jak najlepszy sposób przygotować się do zawodów sportowych. Powyższe stwierdzenia to nieodłączne cechy zwycięzcy. Każdy złoty medalista potwierdzi fakt, iż żaden sukces nie przychodzi za darmo, bez ciężkiej pracy. Cel, jaki stawia przed sobą dzisiejszy, nowoczesny zawodnik, oprócz ogromnego zaangażowania, wymaga zdrowego trybu życia oraz inwestycji w suplementy diety. Przykładem sportowego perfekcjonisty, absolutnego zawodowca, „piłkarza nie z tego świata”, jest niewątpliwie Cristiano Ronaldo – postać dla wielu kontrowersyjna, posiadająca taką samą rzeszę zwolenników, co przeciwników. Każdy jednak, niezależnie od sympatii czy antypatii, nie może zaprzeczyć liczbom strzelonych goli, wybieganych kilometrów, wygranych meczów i zdobytych przez Niego trofeów.

Bardzo często, pośród ogromu medykamentów oraz środków wspomagania sportowca, nieuczciwy gracz jest w stanie sięgnąć po substancje niedozwolone. Oprócz wszechobecnych anabolików historia sportu poznała szczególne przypadki sportowego oszustwa, jak np. tzw. „doping krwią” oraz „doping ciążowy”. Każde „kłamstwo” ma jednak krótkie nóżki i budowanie swojej formy na nieuczciwości bardzo często kończy się dyskwalifikacją i napiętnowaniem. Rywalizacja w zgodzie z samym sobą, a przede wszystkim z duchem fair play, wymaga stawiania na etyczne suplementy, na przykład marki Viridian Polska.

Warto jednak przed zakupem zapoznać się z opinią doświadczonego dietetyka lub trenera personalnego. Nie można zapomnieć o tym, że każdy lek (również suplement) stosowany w niewłaściwy sposób może wywołać niepożądane skutki. W wyniku tego nasze oczekiwania, zamiast spełnienia, mogą zostać dramatycznie pogrzebane. Mnóstwo przydatnych, merytorycznych i, co najważniejsze, bezpiecznych wiadomości z zakresu m.in. suplementacji możesz zasięgnąć za pośrednictwem strony https://viridian-polska.pl. Należy również mieć na uwadze fakt, że suplementy powinny być stosowane na zaawansowanym etapie rozwoju sportowego. Błędem, który bardzo często popełniają niedoświadczeni nowicjusze jest zbyt wczesne wspomaganie organizmu przy użyciu medykamentów. Oczywiście nie należy zapominać, że kluczem do triumfu jest samodyscyplina, konsekwencja w dążeniu do celu, zbilansowana dieta oraz zdrowy i odpowiedni sen.

Rozszerzenie diety malucha – ogromnym wyzwaniem dla młodych rodziców

0
Rozszerzenie diety malucha – ogromnym wyzwaniem dla młodych rodziców

Po szóstym miesiącu życia zapotrzebowanie dziecka na składniki mineralne wzrasta. Choć karmienie piersią powinno odbywać się jak najdłużej, to po tym czasie należy stopniowo wzbogacać jadłospis malca.