środa, Sierpień 15, 2018

Do jakich chorób somatycznych może doprowadzić alkoholizm?

0
Do jakich chorób somatycznych może doprowadzić alkoholizm

To, że alkohol jest powszechnie dostępny, wcale nie oznacza, że nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia i można go spożywać bez umiaru. Jest wręcz przeciwnie, o czym każdego roku przekonuje się tysiące osób. Uzależnienie od alkoholu jest wbrew pozorom jedną z najcięższych chorób, która może dotknąć praktycznie każdego. Nie musi być nawet żadnej patologii w domu, aby dana osoba zaczęła regularnie sięgać po procenty. Zwykle zaczyna się niewinnie w postaci kilku piw, paru szotów czegoś mocniejszego czy też rozglądania się za kieliszkiem wódki w celu odstresowania się. Częste sięganie po alkohol zwykle nie jest odbierane jako choroba, ale bardziej jako nałóg, z którego przecież dana jednostka może w każdej chwili zrezygnować. Nic jednak bardziej mylnego i wyjście z uzależnienia w pojedynkę nie jest łatwym zadaniem. Często jest to dla wielu wręcz niemożliwe do osiągnięcia i tylko terapia alkoholowa w ośrodku uzależnień jest w stanie pomóc choremu. Działanie alkoholu jest destruktywne zarówno dla ciała, jak i umysłu. Jego nadużywanie może doprowadzić do przeróżnych chorób somatycznych.

Jakie choroby mogą dotknąć alkoholika, czyli zagrożenia wynikające z nadmiernego picia alkoholu

Bez wątpienia spożywanie alkoholu wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie każdego. Okazuje się, że aż kilkadziesiąt różnych chorób spowodowanych jest przede wszystkim lub wyłącznie alkoholem. Nie mówiąc już o tym, jak bardzo wzrasta ryzyko zgonu. Im więcej się go spożywa, tym chory bardziej zbliża się do krawędzi swojego życia. Już dawno zostało uwodnione, że alkohol jest neurotoksyną, która wpływa negatywnie na nerwy obwodowe i nawet na struktury mózgu. Osoby uzależnione nie są w stanie kontrolować spożycia alkoholu, cały swój wolny czas spędzają praktycznie na piciu, a w przypadku próby odstawienia procentów pojawiają się jeszcze nieprzyjemniejsze w skutkach napady drgawkowe. Do tego dochodzą objawy w postaci majaczenia alkoholowego i głód alkoholowy. Chociaż wyleczenie z alkoholizmu jest jak najbardziej możliwe, to jednak szkody związane z neurotoksycznym działaniem alkoholu w wielu przypadkach są nieodwracalne. W wyniku destruktywnego działania alkoholu dochodzi do przedwczesnego starzenia się mózgu i do zmian zanikowych jego struktur, a w rezultacie do wystąpienia zespołu Wernickego-Korsakowa.

Nadmierne picie alkoholu ściśle związane jest z pojawieniem się przeróżnych schorzeń układu trawiennego. Zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób zapalnych trzustki i schorzeń wątroby. Bardzo często u alkoholików diagnozuje się stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby czy też alkoholową marskość tego organu. Jeśli ten niezwykle kluczowy narząd odpowiedzialny za detoksykację całego organizmu zaczyna działać nieprawidłowo, pojawia się cała kaskada problemów zdrowotnych. Cierpi zarówno ciało, jak i umysł alkoholika. Należy także zaznaczyć, że alkohol jest kancerogenem i nawet jego małe ilości w przypadku osoby borykającej się z nowotworem mogą przyśpieszyć zgon z powodu raka (przełyku, wątroby, jelita grubego, piersi czy nosogardzieli). Alkoholizm może doprowadzić do cukrzycy, niedożywienia, wyraźnego spadku potencji, zaburzeń hormonalnych, kamicy nerkowej, nadciśnienia, otyłości, anemii, małopłytkowości, chorób autoimmunologicznych, chorób wrzodowych, depresji, chorób niedokrwiennych serca czy udarów krwotocznych. Każdy alkoholik powinien zatem sobie uświadomić, że przewlekłe nadużywanie alkoholu prowadzi do zaburzeń i chorób ośrodkowego/obwodowego układu nerwowego oraz schorzeń układu krążenia, pokarmowego i krążenia.

choroby

Terapia alkoholowa skutecznym sposobem na wyleczenie
Alkoholizm jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego rozciągającą się na funkcjonowanie niemalże każdego organu i układu w organizmie. Nawet jeśli osoba uzależniona od alkoholu podejmie próbę rzucenia nałogu, jej organizm gwałtownie zareaguje w postaci bardzo nieprzyjemnych objawów na skutek obniżenia poziomu alkoholu we krwi. Właśnie dlatego tak trudno jest całkowicie zrezygnować z substancji uzależniających w pojedynkę. Niezwykle ważne jest wsparcie z zewnątrz i specjalistyczna pomoc. Najlepszym rozwiązaniem jest terapia alkoholowa w ośrodku uzależnień, gdzie alkoholik może liczyć na profesjonalną pomoc. Znaczenie ma zarówno terapia edukacyjna, jak również indywidualna trwająca przez cały okres leczenia i po jego zakończeniu.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

Suplementacja w zróżnicowanej diecie sportowca

0
suplementy diety

Ból, hektolitry wylanego potu, mnóstwo czasu poświęconego na trening. Wszystko po to, aby w jak najlepszy sposób przygotować się do zawodów sportowych. Powyższe stwierdzenia to nieodłączne cechy zwycięzcy. Każdy złoty medalista potwierdzi fakt, iż żaden sukces nie przychodzi za darmo, bez ciężkiej pracy. Cel, jaki stawia przed sobą dzisiejszy, nowoczesny zawodnik, oprócz ogromnego zaangażowania, wymaga zdrowego trybu życia oraz inwestycji w suplementy diety. Przykładem sportowego perfekcjonisty, absolutnego zawodowca, „piłkarza nie z tego świata”, jest niewątpliwie Cristiano Ronaldo – postać dla wielu kontrowersyjna, posiadająca taką samą rzeszę zwolenników, co przeciwników. Każdy jednak, niezależnie od sympatii czy antypatii, nie może zaprzeczyć liczbom strzelonych goli, wybieganych kilometrów, wygranych meczów i zdobytych przez Niego trofeów.

Bardzo często, pośród ogromu medykamentów oraz środków wspomagania sportowca, nieuczciwy gracz jest w stanie sięgnąć po substancje niedozwolone. Oprócz wszechobecnych anabolików historia sportu poznała szczególne przypadki sportowego oszustwa, jak np. tzw. „doping krwią” oraz „doping ciążowy”. Każde „kłamstwo” ma jednak krótkie nóżki i budowanie swojej formy na nieuczciwości bardzo często kończy się dyskwalifikacją i napiętnowaniem. Rywalizacja w zgodzie z samym sobą, a przede wszystkim z duchem fair play, wymaga stawiania na etyczne suplementy, na przykład marki Viridian Polska.

Warto jednak przed zakupem zapoznać się z opinią doświadczonego dietetyka lub trenera personalnego. Nie można zapomnieć o tym, że każdy lek (również suplement) stosowany w niewłaściwy sposób może wywołać niepożądane skutki. W wyniku tego nasze oczekiwania, zamiast spełnienia, mogą zostać dramatycznie pogrzebane. Mnóstwo przydatnych, merytorycznych i, co najważniejsze, bezpiecznych wiadomości z zakresu m.in. suplementacji możesz zasięgnąć za pośrednictwem strony https://viridian-polska.pl. Należy również mieć na uwadze fakt, że suplementy powinny być stosowane na zaawansowanym etapie rozwoju sportowego. Błędem, który bardzo często popełniają niedoświadczeni nowicjusze jest zbyt wczesne wspomaganie organizmu przy użyciu medykamentów. Oczywiście nie należy zapominać, że kluczem do triumfu jest samodyscyplina, konsekwencja w dążeniu do celu, zbilansowana dieta oraz zdrowy i odpowiedni sen.

Rozszerzenie diety malucha – ogromnym wyzwaniem dla młodych rodziców

0
Rozszerzenie diety malucha – ogromnym wyzwaniem dla młodych rodziców

Po szóstym miesiącu życia zapotrzebowanie dziecka na składniki mineralne wzrasta. Choć karmienie piersią powinno odbywać się jak najdłużej, to po tym czasie należy stopniowo wzbogacać jadłospis malca.

Skąd zamówić rower stacjonarny, który spełni twoje oczekiwania?

0
Skąd zamówić rower stacjonarny, który spełni twoje oczekiwania?

Zakup wysokiej jakości produktu, w atrakcyjnych cenach, a najlepiej po rabacie 75-procent, to niemal marzenie każdego z nas. Niestety, bardziej świadomi konsumenci, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że za wysoką jakość i zaawansowanie należy zapłacić wysoką sumę. Tak też jest w przypadku coraz popularniejszego wyposażenia większości domów – mowa nt. takich akcesoriów jak rower stacjonarny, dzięki któremu każdy w wygodny sposób może poprawić swoją sylwetkę, formę, kondycję i stan zdrowia.

Często można spotkać się jednak z metodami, które pozwolą zaoszczędzić nieco pieniędzy, dzięki czemu klienci mogą kupić lepszy model lub zachować swoje środki i przeznaczyć je na inny cel. Jak i gdzie kupić rower stacjonarny, którego jakość będzie satysfakcjonująca i na co należy zwrócić uwagę?

Outlet, czyli używane lub powystawowe

Coraz popularniejszą formą zakupów, są produkty powystawowe lub te, które wróciły ze zwrotów i noszą jakiekolwiek ślady użytkowania (chociaż nie jest to reguła i często może pojawić się informacja, że produkt jest jak nowy oraz nie był nigdy używany). Rower stacjonarny mógł być przykładowo nietrafionym prezentem – jeśli jest taka informacja, często można kupić ciekawy produkt, w cenie niższej o 20-30%.

A co z produktami, które są powystawowe? Tutaj można liczyć na dużo większe zużycie, ponieważ taki rower stacjonarny co prawda stoi przez 2-3 lata w jednym miejscu, jednak należy brać pod uwagę, że jest on cały czas dotykany i “sprawdzany”, przez potencjalnych klientów sklepu – pod względem wytrzymałościowym również!

A może jednak w sieci?

Drugim wyborem może być między innymi sklep internetowy, który pozbawiony jest placówki stacjonarnej. Tego typu firmy, posiadają mniejsze koszty utrzymania, ponieważ za jeden czynsz lokalu w centrum miasta lub centrum handlowym, mogą utrzymać swoją stronę przez rok, natomiast dodając drugi koszt czynszu, można podjąć się już dobrej kampanii reklamowej. Dodatkowo mogą pozwolić sobie na mniejsze marże i ich oferta cenowa jest dużo przystępniejsza – jedyną wadą jest wysyłka, ponieważ rower stacjonarny to delikatne narzędzie, które przy nieodpowiednim transporcie, może niestety ulec zniszczeniu.

Warto szukać sklepów, które mimo braku posiadania placówki stacjonarnej, dysponują magazynem w bliskiej odległości od miejsca naszego zamieszkania, by móc samodzielnie odebrać wybrany produkt.

Dla tych, którym zależy jednak, by wcześniej otworzyć pudełko i zobaczyć swój wybór, proponujemy sklepy stacjonarne, gdzie mogą oni wszystkiego dotknąć i samodzielnie sprawdzić przed opuszczenie placówki.

Dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna dla ochrony środowiska?

0
Dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna dla ochrony środowisk

Doskonale radzimy sobie z wrzucaniem poszczególnych rodzajów opakowań do odpowiednio oznakowanych pojemników. Z jednej strony jest to efektem wprowadzonej w 2013 r. tzw. ustawy śmieciowej, która wymogła na nas przeorganizowanie domowego systemu składowania odpadów. Z drugiej coraz większa świadomość tego, jak wielkie znaczenie segregacja odpadów ma dla ochrony środowiska, w którym przecież sami żyjemy. Dlaczego jest to aż tak ważne?

Unia Europejska zobowiązała wszystkie państwa członkowskie, że do 2020 r. recykling odpadów utrzymywany będzie w nich na poziomie 50 proc. Natomiast każdy kraj należący do UE do 2030 r. do odzysku musi przeznaczać co najmniej 65 proc. odpadów komunalnych produkowanych przez jego obywateli. Nie chodzi jednak o kolejny unijny wymysł, ale o zapobiegnięcie realnemu zagrożeniu, na które każde z państw pracowało przez setki lat. Na wysypiskach śmieci zalegają miliardy ton odpadów, które odpowiednio posegregowane, mogłyby zostać ponownie wykorzystane.

Skoro każdy Polak produkuje średnio 303 kg odpadów rocznie (dane GUS), brak ich wcześniejszego posegregowania powoduje, że zmieszane trafiają na składowiska. A to niezliczone ilości surowców, które można przetworzyć nie tylko na nowe opakowania, ale i energię cieplną czy elektryczną – mówi właściciel firmy Klin. Dlatego unijni eksperci wpadli na pomysł, by segregację śmieci wprowadzić u podstaw, a więc tam gdzie powstają odpady, czyli w gospodarstwach domowych. Zachętą ma być niższy koszt wywozu śmieci posegregowanych, niż wywóz odpadów zmieszanych. I choć kampania na rzecz recyklingu przynosi efekty, wciąż wielu z nas idzie na łatwiznę i wybiera opcję – wszystko do jednego pojemnika.

Należy pamiętać, że to nie niższe koszty powinny być dla nas największą motywacją, ale ochrona środowiska. Przetwórstwo, a w końcu zyski są tylko produktem ubocznym systemu ochrony środowiska naturalnego, w którym wszyscy żyjemy. Podstawowym celem segregacji odpadów jest zmniejszenie powierzchni i liczby wysypisk śmieci. Odpowiednio pogrupowane odpady od razu transportowane są do miejsc, w których będą przetwarzane. Wywóz śmieci zmieszanych kończy się na wysypisku, gdzie zalegają setki lat. Jak wskazuje Ministerstwo Środowiska, składowanie to najgorsza metoda zagospodarowania odpadów, w wyniku której bezpowrotnie tracone są cenne surowce wtórne.

Dla przykładu plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat, szkło nawet 4000 lat, podczas gdy wyprodukować z nich możemy kolejne opakowania, energię elektryczną czy przedmioty codziennego użytku. Rozkład tworzyw sztucznych wpływa przede wszystkim na środowisko naturalne. Roślinność wokół wysypisk stopniowo wymiera i to w promieniu kilku kilometrów, z czego wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Otwarte składowiska stają się miejscem żerowania wielu zwierząt, które nieświadomie skracają sobie życie. Szkodliwe są również opary unoszące się nad wysypiskami, dodatkowo roznoszone przez wiatr. Niektóre substancje składowane razem mogą powodować uwalnianie się toksycznych gazów, które wpływają na zdrowie nie tylko pracujących tam ludzi, ale także mieszkańców okolicy. To tylko początek listy wad, za jakimi wiąże się wywóz odpadów na wysypiska.

Coraz częstsze pożary składowisk, to również ogromne zagrożenie nie tylko ze względu na toksyny, ale szybkie rozprzestrzenianie się ognia. W przypadku dużych składowisk może się on tlić wiele tygodni. W końcu wysypiska to skaza na krajobrazie, a więc i na naszych estetycznych odczuciach. Tylko w sąsiedztwie Warszawy działa prawie 10 składowisk odpadów, a niektóre z nich działają od prawie 50 lat.

Recykling obejmuje również wywóz gruzu i innych odpadów budowlanych. Odpowiednio przeprowadzony odbiór gruzu pozwoli odzyskać surowce do ponownego wykorzystania np. przy budowie dróg i mostów. Dziś wywóz gruzu można zorganizować bardzo łatwo, a warto pamiętać również, że jego nielgalne składowanie może skończyć się karą finansową.

Równie ważnym aspektem segregacji odpadów jest zmniejszenie eksploatacji surowców naturalnych. Nie ma potrzeby wycinania drzew, skoro papier może być poddany recyklingowi. W ten sposób obracamy wciąż tymi samymi materiałami, bez konieczności pozyskiwania nowych od podstaw. Recykling odpadów pozwala również zaoszczędzić inne surowce niezbędne do produkcji nowych produktów. Na przykład recykling jednej tony papieru to oszczędność aż 26 497 litrów wody, a końcu woda to jeden z najcenniejszych naturalnych związków chemicznych. Niestety, coraz częściej mówi się o wyczerpywaniu jej zasobów. Recykling może być więc sposobem na ograniczenie jej zużycia, a także wielu innych cennych dla ocalenia naszej planety surowców.

Klinika stomatologiczna

0
stomatologia w Poznaniu

Cała twoja rodzina od zawsze dba o zęby. Wszyscy zwracają dużą uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej. Regularne używanie nie tylko elektrycznej szczoteczki do zębów, ale i nici i szczoteczek międzyzębowych oraz irygatora do jamy ustnej jest na porządku dziennym dla każdego członka. Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym są ustalane dwa razy w roku. Niestety, twoje uzębienie nie jest idealne: przebarwione wypełnienia, krwawiące dziąsła i brakujące zęby oraz wadliwy zgryz.

W poszukiwaniu fachowej pomocy wbij w wyszukiwarkę hasło: stomatologia w Poznaniu, a z pewnością znajdziesz odpowiednią specjalistyczną klinikę stomatologiczną, która zajmie się twoimi zębami. Możesz tu liczyć na kompetentną poradę co do korekty wady zgryzu, wymiany przebarwionych wypełnień lub zastosowania licówek, leczenia paradontologicznego czy uzupełnienia brakujących zębów. Odpowiednia grupa profesjonalistów zajmie się tobą odpowiednio. Możesz mieć pewność, że leczenie odbędzie się według odpowiednich europejskich standardów i przy wykorzystaniu wysokiej klasy urządzeń i nowoczesnych terapii.

Najpierw zostanie przeprowadzone profesjonalne czyszczenie zębów oraz usunięcie szkodliwego kamienia nazębnego. Później zostaną wymienione wadliwe plomby amalgamatowe oraz takie, które są przebarwione. Jeśli to konieczne, wykonane lub poprawione zostaną leczenia kanałowe i paradontologiczne. Następnie przeprowadzona zostanie korekta zgryzu przy pomocy niewidzialnych nakładek oraz wykonane zostaną uzupełnienia brakujących zębów przy pomocy koron, mostów lub wstawienie implantów. Niestety, te ostatnie, mimo że idealnie odwzorowują naturalne warunki zgryzowe, są najdroższym rozwiązaniem. Poza tym ich zastosowanie zależy od odpowiedniej ilości i jakości kości. Zdarza się, że chirurg stomatologiczny musi pomóc naturze i odbudować kość przy pomocy materiałów kościozastępczych.

Nowoczesna stomatologia w Polsce gwarantuje usługi na wysokim poziomie. Ważne jest, by pamiętać o tym, iż każdy jest sam odpowiedzialny za swoje zdrowie.

Suplementy na lepszą pamięć

0

Z wiekiem nasze zdolności zapamiętywania stają się coraz mniejsze. W szkole podstawowej i średniej nasze komórki neuronowe pracują na najwyższych obrotach. To wtedy zapamiętujemy najlepiej, najwięcej się uczymy i odnosimy sukcesy. Zdecydowana większość ludzi decyduje się na rozpoczęcie studiów zaraz po zakończeniu szkoły średniej właśnie dlatego, że wtedy nasz umysł jest w stanie przyswoić znacznie więcej informacji, niż kilka lat później.

W późniejszym wieku zdolności szybkiego kojarzenia i zapamiętywania stają się coraz słabsze, wtedy też decydujemy się na suplementy na pamięć. Czy należy obawiać się brania leków na pamięć? Okazuje się, że nie, gdyż w zdecydowanej większości są one lekami ziołowymi. Wyjątkowe właściwości ma ginkgo biloba chętnie polecane przez lekarzy i nie wymagające posiadania recepty. Musimy jednak pamiętać, że aby suplement na pamięć miał szansę zadziałać, musi być przyjmowany co najmniej przez 3 miesiące.

na pamięćJednym z popularnych suplementów na pamięć są także tabletki zawierające w swoim składzie Żeń- Szeń i Guaranę. One w zdecydowanej większość także sprzedawane są w aptekach bez recepty, więc w każdej chwili można zacząć tę suplementację. Zanim jednak zaczniemy przyjmować jakikolwiek suplement na pamięć umówmy się na wizytę z naszym lekarzem pierwszego kontaktu. Wytłumaczmy mu, dlaczego chcemy przyjmować suplement na pamięć, kiedy zaczęły się nasze problemy z pamięcią i koncentracją i w jaki sposób chcemy sobie z tym poradzić. Bywa tak, że lekarz oceni nasz stan zdrowia, przedyskutuje z nami jakie skutki uboczne może mieć taka suplementacja i ewentualnie poleci sprawdzone leki.

Pamięć odgrywa niebywałą rolę w naszym życiu. Potrzebujemy jej, aby móc dobrze funkcjonować, aby prawidłowo wykonywać naszą pracę, móc skupić się na różnych procesach zachodzących w naszej firmie. Większość działań jakie podejmujemy są procesami powtarzalnymi, nie będziemy każdego dnia uczyć się ich od nowa, lecz czerpać z wiedzy i umiejętności zdobytych wcześniej. Dbajmy o naszą pamięć i jeśli musimy, to po konsultacji z lekarzem przyjmujmy suplement na pamięć.

Ból kręgosłupa szyjnego – skutki nadwyrężenia kręgów szyjnych

0
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Kręgosłup szyjny pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. To właśnie od niego zależy sprawność naszych wszystkich zmysłów. Z wiekiem nasz kręgosłup szyjny ulega zwyrodnieniom, które mogą powodować między innymi ból głowy, drętwienie karku a także zawroty głowy.

Jest to bardzo delikatna konstrukcja łącząca głowę z klatka piersiowa, tworzy ona siedem kręgów, które układają się w łuk lekko wygięty do przodu. Są one mniejsze niż pozostałe kręgi kręgosłupa, jednak pełnią bardzo ważną rolę. To właśnie od nich zależą na przykład sprawność zmysłów takich jak równowaga, wzrok. Pierwszy – szczytowy – podtrzymuje czaszkę, drugi – obrotowy – umożliwia poruszanie głową w górę, w dół i na boki.

Dlaczego szyja dokucza?

Najczęściej ból kręgosłupa szyjnego pojawia się jednorazowo, zazwyczaj na skutek przeciążenia lub też zmęczenia. Jeśli jednak dolegliwości narastają i doskwierają nam częściej,  to warto jest poprosić o pomoc ortopedę. Za bólami może stać wiele schorzeń – oto niektóre z nich:

*Ból szyi z tyłu, który może promieniować aż do rąk i dłoni. Może być on spowodowany przepukliną kręgosłupa szyjnego , jest to tak zwane wypadnięcie dysku, lub zwężeniem kanału kręgowego, co skutkuje uciskaniem nerwów. Bólowi towarzyszą zazwyczaj drętwienie karku i mrowienie w okolicach ramion i rąk.

*Jeśli ból narasta powoli i stopniowo to jest związany z określoną czynnością lub pozycją,  najczęściej przyczyną jest zwężenie kanału kręgowego.

bóle kręgosłupa szyjnego - co oznaczają

*Ból karku, który nie ustępuje od kilku miesięcy i bywa zmienny, może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego.

*Ból karku, który nasila się w godzinach porannych i wieczornych, bywa sygnałem zwyrodnienia stawów kręgosłupa szyjnego. Choroba określana jest także jako osteoartroza, artroza lub spondyloza szyjna 1.

Oto kilka porad, które pomogą Ci zapobiegać rozwojowi groźnych zmian:

  • musimy zainwestować w wygodny materac i poduszkę do spania,
  • jeśli pracujemy przy komputerze, koniecznie musimy zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy, wysokość biurka i krzesła dostosowane do wzrostu, wygodne oparcie, podnóżek, podłokietniki,
  • podczas czytania lub pracy przy komputerze powinniśmy robić częste przerwy, , wykonać proste ćwiczenia na kręgosłup szyjny, jak okrężne ruchy głową, przechylanie głowy w przód i tył
  • poprośmy o pomoc rehabilitanta, który zaleci nam masaże lub więcej rozluźniających i wzmacniających ćwiczeń na kręgosłup szyjny,
  • nie podnośmy ciężarów,
  • zadbajmy o prawidłową masę ciała,
  • nie unikamy aktywności fizycznej,
  • spróbujmy lepiej panować nad stresem, który także przyczynia się do bólów karku.

 

Czy kołatanie serca jest niebezpieczne?

0
kołatanie serca

Istotnie. Jeśli odczuwamy kołatanie serca, należałoby zgłosić się do naszego lekarza rodzinnego lub kardiologa. Pierwszym pytaniem jest wywiad, osłuchanie serca, pomierzenie tętna i EKG.

Jednak natomiast każdy człowiek czuje bicia serca.

Nasze serca biją często z częstotliwością 60–80 uderzeń na minutę. W czasie odpoczynku częstotliwość ta jest delikatniejsza oraz jest 40–60, a podczas treningu narasta do 90–180 uderzeń na minutę. Serduszko bije także bardzo, jeśli się boimy, złościmy czy jesteśmy pobudzeni. Wówczas traktujemy, iż kołacze, natomiast bije ono często. A w przypadku migotania przedsionków drżą one 400-600 na minutę, oraz bieg komór czyli popularnie pompy serca jest wyjątkowy oraz potrafi się wahać od 50 do 190 na minutę. Cierpiący odbierają to jak kołatanie. Bo jakiekolwiek modyfikacje biegu serduszka niespowodowane poziomem psychicznym czy sportem, należy skonsultować z lekarzem.

Lub wszystkie niewywołane poziomem psychicznym czy sportem kołatanie znaczy, że jesteśmy cierpiący na migotanie przedsionków?

Nie. Kołatanie serca, m.in. migotanie przedsionków, mogą skutkować schorzeniami elektrolitów np. deficyt potasu, a to zdarza się przy laksacjach, torsjach, jednak także po spożyciu większej ilości alkoholu. Rozróżniamy choćby taką choroba zwaną syndromem sobotniej nocy, której każdym z objawów jest kołatnie serca w rezultacie zaburzeń elektrolitów, odwodnienia i trującego wpływu alkoholu oraz pozostałych używek. Migotanie przedsionków że być efektem odwodnienia w upalne dni. Gdy kołatanie zdarzyło się raz, a jego etiologia jest znana, np. laksacja, a co dużo można jej uniknąć np. zbytniego wypicia alkoholu, to jest to raczej mniej przerażające aniżeli kołatanie bez konkretnej, usuwalnej etiologie.

czy migotanie przedsionków serca jest niebezpieczne

Czemu właśnie teraz mówi się naprawdę wiele o migotaniu przedsionków? Od gdy medycyna rozpoczęła dostrzegać scalenie równomierności kołatania serca z zakresem zdrowia?

Na pewno wiedział już o tym związaniu Sokrates. Również klasyczna medycyna chińska dużą ilość ocen bazowała na badaniu rytmu serca. Nie istnieje to mylne, ponieważ wiele choroby składa się odmianami tętna. Zmienia je chociażby temperatura. Również Polacy mają własny udział w badaniach nad tętnem. W ciągu Renesansu polski profesor Józef Struś wykładający na uniwersytecie w Padwie stworzył pierwszą rozprawę o pulsie. Przedstawił jego zmienność podczas amoku, żalu, stresie i rozrywki. Wtedy natomiast na początku XX wieku zaistnienie elektrokardiografu zapewniło przykładane badanie rytmu serca a jego zaburzeń. Dziś pojawiły się rozmaite formy leczenia migotania i zapobiegania jego powikłaniom, momentami zdecydowanie ciężkim jak np. udar mózgu, stąd specjaliści starają się rozpowszechnić ten temat.

W jaki sposób migotanie powoduje udar?

Gdy przedsionki migoczą nie pompują krwi. To pochodzi ona można. Takie zaleganie sprzyja byciu się skrzeplin. Momentami dochodzi do oderwania się jej elementu, który spośród biegiem krwi może przyjechać do tętniczki mózgowej i wywołać jej zakończenie, doprowadzając do udaru czyli martwicy cząstki mózgu.

Stałe monitorowanie pacjenta możliwe dzięki nowym urządzeniom

0

Stałe monitorowanie pacjenta i dokumentowanie jego funkcji życiowych leży w interesie zarówno chorego, jak i lekarza. Dokładny obraz stanu pacjenta w każdej minucie hospitalizacji i dokumentacja choroby bez przerw w czasie umożliwia bowiem lekarzowi prowadzenie odpowiedniej terapii opartej na kompletnej wiedzy.