sobota, Luty 24, 2018

Jaki strój pływacki wybrać?

0

W sprzedaży obok klasycznych strojów kąpielowych, które mają być przede wszystkim modnie skrojone i po prostu ładne, znajdziemy również specjalistyczne stroje pływackie o unikalnych właściwościach hydrodynamicznych, które mają zagwarantować pełnię swobody ruchu podczas pływania w basenach lub otwartych akwenach wodnych. W odróżnieniu od zwykłych strojów kąpielowych, w których mamy jedynie dobrze wyglądać, profesjonalne stroje pływackie są lepiej dopasowane do naszego ciała, bardziej opięte, by nie powodować oporów w wodzie, zrobione z nieco innych materiałów. Na ogół są to materiały szybkoschnące, niekiedy o właściwościach hydrofobowych, odporne na działanie chloru i promieniowanie UV.

Jeśli szukasz profesjonalnego stroju do nauki pływania, do treningu pływackiego lub stroju startowego – na zawody pływackie, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu właściwej decyzji zakupowej.

Rodzaje strojów pływackich

Jeśli interesujesz się nauką pływania, w sprzedaży znajdziesz trzy podstawowe kategorie strojów przeznaczonych dla pływaków. Są to stroje męskie, damskie i dziecięce. Dodatkowo każda z tych trzech kategorii może występować w różnych konfiguracjach. Możemy na przykład mówić o strojach pływackich męskich treningowych lub o damskich strojach startowych. Warto przy tym pamiętać, że damskie stroje pływackie w odróżnieniu od kostiumów kąpielowych, występują jedynie w wersji jednoczęściowej. Taka konstrukcja stroju zapewnia większy komfort w czasie pływania, pozwalając skupić się wyłącznie na technice, a nie na konieczności kontrolowania, czy strój się nie rozpiął i czy dobrze przylega do ciała. Co ciekawe, wśród damskich strojów pływackich znajdziemy także wiele modeli tzw. rekreacyjnych kostiumów pływackich, które z jednej strony zapewnią atrakcyjny wygląd na plaży lub na basenie, a z drugiej strony pozwolą pływać w miarę, w wygodny sposób – oczywiście rekreacyjnie, a nie wyczynowo.

stroje pływackie

Czym charakteryzują się profesjonalne stroje pływackie?

Nowoczesne stroje do nauki pływania lub do treningu pływackiego najczęściej wykonane są z lekkich, elastycznych i szybkoschnących tkanin, które dodatkowo zostały zabezpieczone przed szkodliwym działaniem chloru oraz innych substancji chemicznych, dodawanych do wody w basenie. Co warte podkreślenia, tego typu materiały bardzo często pokryte są również specjalną powłoką, która zabezpiecza je przed niszczącym działaniem promieniowania UV, dzięki czemu wolniej blakną i są bardziej wytrzymałe – włókna tkaniny nie rozpadają się pod wpływem działania wody i słońca. Do produkcji strojów pływackich do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych najczęściej wykorzystuje się materiały syntetyczne, takie jak poliamid, poliester czy elastan. W przypadku profesjonalnych strojów treningowych i startowych mogą to być specjalistyczne tkaniny syntetyczne takie jak Newport czy PBT o podwyższonej trwałości, lepiej dopasowujące się do kształtu ciała, ale nie krepujące ruchów pływaka w wodzie. Takie materiały nie nasiąkają wodą i bardzo szybko wysychają, zapewniając najwyższy poziom komfortu podczas pływania, pozwalając na osiąganie dobrych wyników czasowych na różnych dystansach pływackich.

Kto może używać kremu z retinolem?

0

Retinol to kontrowersyjny składnik kosmetyków. Dlaczego wiążą się z nim takie emocje w branży kosmetycznej? Bo zastosowany niewłaściwie może uczulać. Jednak jeśli użyjesz go zgodnie z zachowaniem zaleceń kosmetyczek, może zmniejszyć Twoje zmarszczki. Sprawdź, czy krem z retinolem jest dla Ciebie!

Jak pokochać siebie i być szczęśliwym

0

Często obarczasz się winą za własne niepowodzenia? Widzisz w sobie tylko wady, nie dostrzegając zalet? Nie potrafisz sobie odpuścić i czujesz się coraz bardziej spięta i zestresowana? Nie wiesz jak podnieść samoocenę i odzyskać radość życia? Nic się nie martw, pomożemy Ci.

Jaki olej wybrać i jak go używać?

0

Dobroczynny wpływ olejów roślinnych znany jest od dawna. Niegdyś głównie lniany, teraz wiele rodzajów olejów dostępnych na sklepowych półkach przyciąga wzrok i kusi fanów zdrowego żywienia. Czy słusznie? Jak najbardziej! Oleje używane we właściwy sposób i w odpowiednich ilościach są zdrowym, pożądanym składnikiem naszych potraw.

Kroplówka na kaca od A do Z

0

W Polsce coraz więcej lekarzy zarabia na pijakach, a dokładniej mówiąc na tych osobach, które za wszelką cenę chcą uniknąć bardzo nieprzyjemnego kaca. Według najnowszych statystyk liczba osób, które korzystają z odtruwania alkoholowego rośnie w bardzo szybkim tempie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest kroplówka na kaca i co najważniejsze, czy rzeczywiście jest ona w stanie nam pomóc.

Co tak naprawdę zawiera kroplówka na kaca?

Tradycyjny zestaw na kaca zawiera w swoim składzie przede wszystkim glukozę i elektrolity. Na naszym rynku dostępne są również bogatsze kroplówki na kaca, które dodatkowo mogą zawierać witaminy (głównie C i B) oraz glutaion- peptyd, który bardzo skutecznie przyśpiesza neutralizowanie niebezpiecznych toksyn w wątrobie. W niektórych kroplówkach może znajdować się także ACC (acetylocysteina), która skutecznie stymuluje usuwanie toksyn z organizmu. Pamiętać należy jednak o tym, że acetylocysteiny są środkami mukolitycznymi, dlatego też nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób odwodnionych.

Czy kroplówka działa i jakie są jej zalety?

Skuteczność kroplówki na kaca w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji chorego, ale w bardzo wielu przypadkach przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Głównym zadaniem kroplówki jest odpowiednie nawodnienie organizmu, przyśpieszenie wydalania toksyn i zmniejszenie stresu. Kroplówka na kaca to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które mają problem z zasypianiem i chcą jak najszybciej powrócić do pełni sił.

Jak długo trwa leczenie i jakie są efekty?

Zabieg „przywracania do życia” trwa najczęściej od 40 do 60 minut. Dożylne podawanie suplementów jest bardzo skuteczne i co najważniejsze szybkie w działaniu. Dożylne podanie kroplówki sprawia, że pacjenci nie są „rozcieńczani” tak, jak na przykład przy nawadnianiu doustnym. Pamiętać należy jednak o tym, że spożywając dużą ilość wody znacząco rozcieńcza się krew. W ten sposób uzupełnia się jedynie wodę, pomijając cukry proste i elektrolity. Osoby, które nawadniają swój organizm jedynie przez wodę mogą tak naprawdę osiągnąć zupełnie odwrotny efekt.

Objawy starczowzroczności

0

Coraz więcej osób po czterdziestym roku życia skarży się na znaczne pogorszenie komfortu widzenia. Zazwyczaj w ten sposób objawia się starczowzroczność, która obecnie nie jest już schorzeniem dotykającym tylko osoby po 60. roku życia. Prezbiopia – bo tak również bywa nazywane to zaburzenie – daje bardzo charakterystyczne objawy, których nie sposób pomylić z innymi wadami wzroku, takimi jak krótko- czy też dalekowzroczność. Niestety, nadal wiele osób bagatelizuje symptomy, które jasno świadczą o zmaganiu się właśnie z starczowzrocznością.

Pojawia się zatem pytanie, na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i w jakiej sytuacji nie należy zwlekać z jak najszybszym odwiedzeniem okulisty.  Podstawowym i zdecydowanie najbardziej charakterystycznym objawem starczowzroczności jest wyraźne pogorszenie widzenia przedmiotów usytuowanych w pobliżu naszego oka. Wiele osób nabywa wówczas nawyk odruchowego wyciągania ręki, aby móc z większej odległości przeczytać tekst w gazecie czy też skorzystać z telefonu komórkowego. Takie rozwiązanie sprawia bowiem, że ostrość widzenia ulega znacznej poprawie i można z łatwością przeczytać nawet zapisany drobną czcionką tekst.

Niestety częste czytanie czy też obsługiwanie urządzeń elektronicznych na wyciągniętym ramieniu przyczynia się do powstawania uciążliwych bólów kończyny górnej oraz całej obręczy barkowej. Równie częste wówczas staje się nawracające drętwienie ramienia, które utrzymuje się przez coraz dłuższy czas.

Starczowzroczność (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/prezbiopia)objawia się również częstymi bólami głowy, które pojawiają się podczas wykonywania takich czynności jak czytanie, haftowanie bądź wyszywanie. Z kolei osoby, które na co dzień wiele godzin spędzają przed ekranem komputera, skarżą się na szybko pojawiające się uczucie zmęczenia oczu, które znacznie utrudnia dalszą pracę.  Przy prezbiopii znacznemu pogorszeniu ulega również naturalna zdolność oka do tzw. akomodacji, czyli przystosowywania się do patrzenia na przedmioty zarówno usytuowane blisko, jak i te znacznie oddalone. W konsekwencji szybkie przenoszenie wzroku z dalekich obiektów na horyzoncie na bliskie naszemu oku przedmioty może skutkować pogorszeniem się ostrości widzenia. Analogiczne zaburzenia towarzyszą również sytuacji odwrotnej.

Mimo tego, że objawy starczowzroczności potrafią skutecznie uprzykrzyć życie jej posiadaczom, to z przypadłością tą można skutecznie walczyć. Obecnie zamiast dwóch par okularów – jednych do bliży, drugich do dali – wystarczy zacząć stosować okulary dwuogniskowe bądź progresywne. Bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu są również nowoczesne soczewki progresywne.

Zatkany nos – problem, którego nie wolno bagatelizować

0

Katar przez większość osób uznawany jest za najbardziej pospolitą przypadłość, z jaką można się spotkać. To prawda, że zwykle trapi nawet kilka razy do roku, nieraz nawet bez wyraźnego powodu. Nie oznacza to jednak, że jego objawy można bagatelizować. Nie powinno się też bynajmniej błaho podchodzić do kwestii zatkanego nosa – czyli niedrożności przewodów nosowych.

Nowy wymiar piękna

0

Dzisiaj obserwujemy w społeczeństwie ogólne dążenie do jak najpiękniejszego wyglądu. To generalnie bardzo dobry trend – zmusza nas do aktywności fizycznej czy zdrowiej diety, co korzystnie wpływa na nasz stan zdrowia. Nie należy jednak zapominać, że naszym zadaniem jest dzisiaj podkreślenie naturalnego piękna, jakie w sobie nosimy, a nie zakrycie go różnymi zabiegami.

Wszystko o klinice leczenia niepłodności…

0

Czym jest w rzeczywistości klinika leczenia niepłodności i jaka jest jej oferta? O tym właśnie będzie traktował poniższy artykuł – warto go przeczytać i dowiedzieć się, co naprawdę oferuje dobra klinika in vitro. Być może właśnie tam znajdziemy pomoc oraz odpowiedź na nurtujące nas pytania.

Choroby metaboliczne: Fenyloketonuria

0

Fenyloketonuria należy do jednych z najpoważniejszych wrodzonych defektów metabolicznych. Występuje ona u niemalże 1 na 10 000 urodzonych dzieci. Schorzenie to ma podłoże genetyczne i wiąże się z niewielką, recesywną mutacją genu zlokalizowanego na chromosomie 12. Choroba jest nieuleczalna i ma wpływ na całe życie człowieka, którego jakość oraz długość determinuje bezpośrednio zachowanie odpowiedniej diety, oraz przestrzeganie surowych zaleceń lekarskich.

Schorzenie to często przebija się do świadomości w reklamach oraz na etykietach produktów spożywczych pod postacią „produkt zawiera fenyloalaninę”. Postaramy się tutaj odpowiedzieć na kwestie, czym jest fenyloketonuria, jak wygląda jej leczenie i życie z tą genetyczną chorobą.