Ból brzucha – przyczyny, diagnostyka, leczenie

0
1865

Ból brzucha to dolegliwość, która uprzykrza codzienne funkcjonowanie. Nie można go ignorować, gdyż może być objawem poważnych chorób oraz prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ta dolegliwość jest symptomem m. in. zapalenia jelit, wrzodów żołądka czy zespołu jelita drażliwego.

Przyczyny bólu

Ból brzucha może być spowodowany stanem zapalanym (np. zapalenie jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego), problemami z narządami umiejscowionymi w jamie brzusznej (np. niedrożność jelit, wrzody żołądka), niedokrwieniem lub obrzękiem organów wewnętrznych (np. powiększenie wątroby, niewydolność krążenia).

Innym powodem bólów brzucha mogą być schorzenia rzadziej diagnozowane. Wśród nich wyróżnia się zespół jelita drażliwego, którego symptomy przypadają na okresowe problemy z wypróżnianiem się (mogą to być zaparcia lub biegunki). Oczywiście ból brzucha może być też spowodowany miesiączką i tego niestety nie unikniemy, choć możemy łagodzić dolegliwość.

Ból brzucha – jak diagnozować?

Pierwszym krokiem podczas stawiania diagnozy dotyczącej bólów brzucha jest pogłębiony wywiad z pacjentem. Musimy opowiedzieć lekarzowi o przebytych chorobach czy ewentualnych, dodatkowych objawach. Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne. Bardzo ważną kwestią jest rodzaj doznawanego bólu oraz jego umiejscowienie. W przypadku niejednoznacznego wyniku badań zlecane są dodatkowe testy.

W zależności od charakteru, jaki ma ból brzucha, uzależniona jest diagnoza. W przypadku przewlekłych dolegliwości, które występują z mniejszym natężeniem, najczęściej jest to choroba trwająca od jakiegoś czasu. Natomiast, gdy ból jest ostry i pojawił się raz, ale z dużą intensywnością – może świadczyć np. o niedokrwieniu jelit czy ataku kamienia żółciowego. Z kolei ból w lewym boku może być objawem kamicy nerkowej.

Leczenie bólów brzucha

Leczenie bólu brzucha jest uzależnione od ich przyczyny. Najczęściej jednak jest stosowana farmakoterapia, w tym leki rozkurczowe, probiotyki, tabletki przeciwbólowe, a czasem nawet antybiotyki. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być potrzebny zabieg operacyjny, np. usunięcia wyrostka. Jednym z najbardziej dokuczliwych i najtrudniejszych do pozbycia się jego objawów jest zespół jelita drażliwego. Przy tym schorzeniu trudno jest całkowicie wyeliminować pojawianie się dokuczliwych i nieprzyjemnych dolegliwości u pacjenta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here