Do jakich chorób somatycznych może doprowadzić alkoholizm?

0
1737
Do jakich chorób somatycznych może doprowadzić alkoholizm

To, że alkohol jest powszechnie dostępny, wcale nie oznacza, że nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia i można go spożywać bez umiaru. Jest wręcz przeciwnie, o czym każdego roku przekonuje się tysiące osób. Uzależnienie od alkoholu jest wbrew pozorom jedną z najcięższych chorób, która może dotknąć praktycznie każdego. Nie musi być nawet żadnej patologii w domu, aby dana osoba zaczęła regularnie sięgać po procenty. Zwykle zaczyna się niewinnie w postaci kilku piw, paru szotów czegoś mocniejszego czy też rozglądania się za kieliszkiem wódki w celu odstresowania się. Częste sięganie po alkohol zwykle nie jest odbierane jako choroba, ale bardziej jako nałóg, z którego przecież dana jednostka może w każdej chwili zrezygnować. Nic jednak bardziej mylnego i wyjście z uzależnienia w pojedynkę nie jest łatwym zadaniem. Często jest to dla wielu wręcz niemożliwe do osiągnięcia i tylko terapia alkoholowa w ośrodku uzależnień jest w stanie pomóc choremu. Działanie alkoholu jest destruktywne zarówno dla ciała, jak i umysłu. Jego nadużywanie może doprowadzić do przeróżnych chorób somatycznych.

Jakie choroby mogą dotknąć alkoholika, czyli zagrożenia wynikające z nadmiernego picia alkoholu

Bez wątpienia spożywanie alkoholu wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie każdego. Okazuje się, że aż kilkadziesiąt różnych chorób spowodowanych jest przede wszystkim lub wyłącznie alkoholem. Nie mówiąc już o tym, jak bardzo wzrasta ryzyko zgonu. Im więcej się go spożywa, tym chory bardziej zbliża się do krawędzi swojego życia. Już dawno zostało uwodnione, że alkohol jest neurotoksyną, która wpływa negatywnie na nerwy obwodowe i nawet na struktury mózgu. Osoby uzależnione nie są w stanie kontrolować spożycia alkoholu, cały swój wolny czas spędzają praktycznie na piciu, a w przypadku próby odstawienia procentów pojawiają się jeszcze nieprzyjemniejsze w skutkach napady drgawkowe. Do tego dochodzą objawy w postaci majaczenia alkoholowego i głód alkoholowy. Chociaż wyleczenie z alkoholizmu jest jak najbardziej możliwe, to jednak szkody związane z neurotoksycznym działaniem alkoholu w wielu przypadkach są nieodwracalne. W wyniku destruktywnego działania alkoholu dochodzi do przedwczesnego starzenia się mózgu i do zmian zanikowych jego struktur, a w rezultacie do wystąpienia zespołu Wernickego-Korsakowa.

Nadmierne picie alkoholu ściśle związane jest z pojawieniem się przeróżnych schorzeń układu trawiennego. Zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób zapalnych trzustki i schorzeń wątroby. Bardzo często u alkoholików diagnozuje się stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby czy też alkoholową marskość tego organu. Jeśli ten niezwykle kluczowy narząd odpowiedzialny za detoksykację całego organizmu zaczyna działać nieprawidłowo, pojawia się cała kaskada problemów zdrowotnych. Cierpi zarówno ciało, jak i umysł alkoholika. Należy także zaznaczyć, że alkohol jest kancerogenem i nawet jego małe ilości w przypadku osoby borykającej się z nowotworem mogą przyśpieszyć zgon z powodu raka (przełyku, wątroby, jelita grubego, piersi czy nosogardzieli). Alkoholizm może doprowadzić do cukrzycy, niedożywienia, wyraźnego spadku potencji, zaburzeń hormonalnych, kamicy nerkowej, nadciśnienia, otyłości, anemii, małopłytkowości, chorób autoimmunologicznych, chorób wrzodowych, depresji, chorób niedokrwiennych serca czy udarów krwotocznych. Każdy alkoholik powinien zatem sobie uświadomić, że przewlekłe nadużywanie alkoholu prowadzi do zaburzeń i chorób ośrodkowego/obwodowego układu nerwowego oraz schorzeń układu krążenia, pokarmowego i krążenia.

choroby

Terapia alkoholowa skutecznym sposobem na wyleczenie
Alkoholizm jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego rozciągającą się na funkcjonowanie niemalże każdego organu i układu w organizmie. Nawet jeśli osoba uzależniona od alkoholu podejmie próbę rzucenia nałogu, jej organizm gwałtownie zareaguje w postaci bardzo nieprzyjemnych objawów na skutek obniżenia poziomu alkoholu we krwi. Właśnie dlatego tak trudno jest całkowicie zrezygnować z substancji uzależniających w pojedynkę. Niezwykle ważne jest wsparcie z zewnątrz i specjalistyczna pomoc. Najlepszym rozwiązaniem jest terapia alkoholowa w ośrodku uzależnień, gdzie alkoholik może liczyć na profesjonalną pomoc. Znaczenie ma zarówno terapia edukacyjna, jak również indywidualna trwająca przez cały okres leczenia i po jego zakończeniu.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here