Jak pokonać alkoholizm?

0
726
Jak pokonać alkoholizm?

Alkoholizm to choroba, która łatwo nie pozwoli nam na jej wyleczenie. Człowiek zaplątany w jej sidła, zwykle uważa, że chory nie jest, a alkohol pozwala mu przetrwać trudne chwile, natomiast nie jest ich powodem. Jak pokonać alkoholizm?

Nie będzie łatwo

Leczenie alkoholizmu wymaga czasu i cierpliwości zarówno samego zainteresowanego, jak i jego najbliższych. Wiele zależy także od stopnia zaawansowania uzależnienia, uświadomienia sobie choroby oraz podjęcia specjalistycznego leczenia, ale również wsparcia bliskich.

Uzdrowienie ciała

Nadmierne spożywanie alkoholu niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych. Stosowany w nadmiarze wysokoprocentowy trunek, staje się w pewnym momencie trucizną dla organizmu. Rezultatem są zwykle zniszczone narządy wewnętrzne, niska odporność, a także układ nerwowy czy pokarmowy. Dlatego też, oprócz samej psychoterapii, uzależniony powinien również wykonać sobie szereg badań i podjąć odpowiednie leczenie.

Uzdrowienie duszy

To leczenie jest o wiele trudniejsze oraz bardziej skomplikowane. Osoba uzależniona musi przewartościować swoje życie, zmienić tok myślenia oraz nastawienie, a często również relacje z ludźmi.

Terapia rozpoczyna się od samej diagnozy choroby, zrozumienia zmian jakie dokonał nałóg oraz poznania jego źródeł. Pomaga w odzyskaniu, a także pokochaniu siebie. Dlatego jest kluczowa w pokonaniu alkoholizmu.

Ułożenie sobie wszystkiego w głowie

Uzależniony umysł całkowicie zmienia tok myślenia, a także postrzeganie całego świata, osób bliskich oraz nas samych. Należy od nowa nauczyć się rozumienia i radzenia sobie z problemami czy pragnieniami. Trzeba również zaakceptować siebie – swoje wady i zalety.

Dużą rolę w tej kwestii odgrywa wsparcie osób bliskich. Powinni oni uświadamiać uzależnionemu, że jest on ważny i kochany przez nich.

Odbudowa relacji z ludźmi

Po uświadomieniu sobie problemu, terapia ma za zadanie pomóc alkoholikowi odbudować utracone przez nałóg więzi. Głównie te z rodziną i przyjaciółmi, ale również relacje na polu zawodowym. Często jest to trudne, ponieważ wymaga z obu stron zrozumienia oraz przebaczenia. Warto jednak próbować, aby osiągnąć wewnętrzny spokój.

Podążanie nową drogą

Aby pokonać alkoholizm, należy stworzyć sobie nowy system wartości oraz światopogląd i tym kierować się na nowej ścieżce życia. Można oprzeć się na wierze, rodzinie, dzieciach, sprawiedliwości lub po prostu dobru. To zależy od każdego w sposób indywidualny.

Poznań oferuje skuteczne terapie, które pomogą każdemu wyjść z tego niszczącego uzależnienia. Leczenie alkoholizmu w Poznaniu przyniesie najlepsze rezultaty, jeśli sam uzależniony wyrazi chęć wyjścia z nałogu. Należy pamiętać, że nigdy nie jest za późno i swoje życie można zmienić w każdym momencie. Terapia to najlepsze, co może dla siebie zrobić osoba uzależniona.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here