Jaki strój pływacki wybrać?

0
1621

W sprzedaży obok klasycznych strojów kąpielowych, które mają być przede wszystkim modnie skrojone i po prostu ładne, znajdziemy również specjalistyczne stroje pływackie o unikalnych właściwościach hydrodynamicznych, które mają zagwarantować pełnię swobody ruchu podczas pływania w basenach lub otwartych akwenach wodnych. W odróżnieniu od zwykłych strojów kąpielowych, w których mamy jedynie dobrze wyglądać, profesjonalne stroje pływackie są lepiej dopasowane do naszego ciała, bardziej opięte, by nie powodować oporów w wodzie, zrobione z nieco innych materiałów. Na ogół są to materiały szybkoschnące, niekiedy o właściwościach hydrofobowych, odporne na działanie chloru i promieniowanie UV.

Jeśli szukasz profesjonalnego stroju do nauki pływania, do treningu pływackiego lub stroju startowego – na zawody pływackie, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu właściwej decyzji zakupowej.

Rodzaje strojów pływackich

Jeśli interesujesz się nauką pływania, w sprzedaży znajdziesz trzy podstawowe kategorie strojów przeznaczonych dla pływaków. Są to stroje męskie, damskie i dziecięce. Dodatkowo każda z tych trzech kategorii może występować w różnych konfiguracjach. Możemy na przykład mówić o strojach pływackich męskich treningowych lub o damskich strojach startowych. Warto przy tym pamiętać, że damskie stroje pływackie w odróżnieniu od kostiumów kąpielowych, występują jedynie w wersji jednoczęściowej. Taka konstrukcja stroju zapewnia większy komfort w czasie pływania, pozwalając skupić się wyłącznie na technice, a nie na konieczności kontrolowania, czy strój się nie rozpiął i czy dobrze przylega do ciała. Co ciekawe, wśród damskich strojów pływackich znajdziemy także wiele modeli tzw. rekreacyjnych kostiumów pływackich, które z jednej strony zapewnią atrakcyjny wygląd na plaży lub na basenie, a z drugiej strony pozwolą pływać w miarę, w wygodny sposób – oczywiście rekreacyjnie, a nie wyczynowo.

stroje pływackie

Czym charakteryzują się profesjonalne stroje pływackie?

Nowoczesne stroje do nauki pływania lub do treningu pływackiego najczęściej wykonane są z lekkich, elastycznych i szybkoschnących tkanin, które dodatkowo zostały zabezpieczone przed szkodliwym działaniem chloru oraz innych substancji chemicznych, dodawanych do wody w basenie. Co warte podkreślenia, tego typu materiały bardzo często pokryte są również specjalną powłoką, która zabezpiecza je przed niszczącym działaniem promieniowania UV, dzięki czemu wolniej blakną i są bardziej wytrzymałe – włókna tkaniny nie rozpadają się pod wpływem działania wody i słońca. Do produkcji strojów pływackich do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych najczęściej wykorzystuje się materiały syntetyczne, takie jak poliamid, poliester czy elastan. W przypadku profesjonalnych strojów treningowych i startowych mogą to być specjalistyczne tkaniny syntetyczne takie jak Newport czy PBT o podwyższonej trwałości, lepiej dopasowujące się do kształtu ciała, ale nie krepujące ruchów pływaka w wodzie. Takie materiały nie nasiąkają wodą i bardzo szybko wysychają, zapewniając najwyższy poziom komfortu podczas pływania, pozwalając na osiąganie dobrych wyników czasowych na różnych dystansach pływackich.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here