Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowego zamykania naczynek?

0
3036

Zabieg laserowego zamykania naczynek najczęściej przeprowadzany jest na twarzy, gdyż pojawienie się na niej pajączków stanowi spory problem. Ciągłe zaczerwienienie twarzy i stały rumień z pewnością nie są mile widziane, dlatego też rozszerzone naczynka mogą stać się realnym źródłem kompleksów. Na szczęście można się ich całkowicie pozbyć dzięki laserowemu zamykaniu naczynek.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek i elektrokoagulacja?

Zabieg laserowego zamykania naczynek polega na naświetlaniu pajączków wiązką światła lasera. Na skutek podgrzewania hemoglobiny w naczynku dochodzi do obkurczania się jego ścian i w efekcie do jego całkowitego zamknięcia się. Naczynko potraktowane wiązką światła obumiera, po czym jest wchłaniane naturalnie przez organizm. Znika zatem bezpowrotnie.

Zamykać naczynka można zarówno za pomocą lasera, jak i metodą elektrokoagulacji. W tym drugim przypadku za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości ścina się białko znajdujące się w ścianie rozszerzonego naczynka, dzięki czemu zostaje ono zniszczone.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowego zamykania naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek polecane jest osobom borykającym się przede wszystkim teleangiektazjami skórnymi. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są również naczyniaki rubinowe, naczyniaki gwiaździste, drobne żylaki, plamy naczyniowe, naczyniaki płaskie oraz siateczkowata pigmentacja.

Trzeba mieć na uwadze to, że nie każdy może pozwolić sobie na zabieg laserowego zamykania naczynek. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są ciąża, padaczka, cukrzyca, mechaniczne uszkodzenia skóry, świeża opalenizna, rozrusznik serca, stosowanie leków sterydowych, zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi, choroby wirusowe i bateryjne oraz skłonność do bliznowacenia.

O czym należy pamiętać po zabiegu laserowego zamykania naczynek?

Po zabiegu laserowego zamykania naczynek bezwzględnie należy unikać opalania się. Należy chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym przez co najmniej miesiąc. Dodatkowo nie można korzystać z sauny i nie powinno się również wykonywać ćwiczeń fizycznych. Kolejną istotną kwestią jest to, aby nie nakładać na naświetlone miejsca makijażu. Zadbać należy za to o regularne nawilżanie skóry.

Do pielęgnacji twarzy poddanej zabiegowi laserowego zamykania naczynek należy stosować delikatne kosmetyki przeznaczone dla skóry naczynkowej. Unikać należy peelingów, kosmetyków zawierających alkohol oraz mydeł wysuszających skórę. Niekiedy po zabiegu zamykania naczynek może wystąpić dokuczliwy świąd i wówczas zaleca się stosowanie maści leczniczych na bazie antybiotyków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here