Kiedy lapisowanie zębów jest konieczne?

    0
    4087

    Lapisowanie zębów stosuje się u dzieci, które mają jeszcze mleczne zęby. Dzięki niemu hamuje się postępowanie próchnicy, która potrafi rozwijać się bardzo szybko. Ma jednak zasadniczą wadę – zęby pod wpływem substancji użytych podczas zabiegu czernieją. Dopiero na ich miejsce rosną nowe, zdrowe i białe zęby.

    Lapisowanie mlecznych zębów – dlaczego trzeba je robić?

    Lapisowanie to jeden z podstawowych zabiegów stomatologii zachowawczej. Zastosowany podczas niego azotan srebra ma działanie antybakteryjne i hamuje postępowanie próchnicy. Lapisowanie stosuje się, gdy:

    – pojawiły się ubytki, a dziecko jest zbyt małe na plomby i borowanie,

    – ubytki są w przednich zębach, które są płaskie i plomba może się w nich nie utrzymać,

    – zmiany próchnicze są rozległe, ale niezbyt głębokie.

    Lapisowanie zębów krok po kroku

    Lapisowanie składa się z kilku etapów:

    1. Należy usunąć osad nazębny, a następnie zęby trzeba wypłukać, osuszyć i odizolować od dostępu śliny.
    2. Powierzchnia zęba jest następnie zwilżana płynem Lugola, czyli wodnym roztworem czystego jodu, który ma działanie odkażające.
    3. Przez 2-3 minuty ząb nasączany jest azotanem srebra, a następnie usta są płukane specjalną substancją.
    4. W osuszony ząb wciera się tzw. strącalnik.

    Zabieg powinno się wykonać trzykrotnie w tygodniowych odstępach. Jednak często praktykuje się wykonanie tych zabiegów jeden po drugim podczas tej samej wizyty. Co ważne, zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nie można jednak po nim przez 2 godziny jeść ani pić. Po lapisowaniu – w miejscach, w których były ogniska próchnicy – ząb stanie się czarny.

    Lapisowanie na biało i tradycyjne kosztują tyle samo

    Lapisowanie zębów jako element stomatologii zachowawczej u dzieci jest bezpłatne u dentystów, którzy mają podpisane umowy z NFZ. W prywatnych gabinetach ceny są różne, ale oscylują między 30 a 100 zł. Wybierając się do prywatnego dentysty, warto zorientować się, czy ma w ofercie inną wersję zabiegu – bezbarwne lapisowanie. Potocznie mówi się o nim lapisowanie na biało, ponieważ zęby nie czernieją. Wynika to z zastosowania innych substancji, zamiast azotanu srebra używa się chlorek cynku. Jest on nieco mniej skuteczny, dlatego nawet po trzykrotnym lapisowaniu wskazane są kolejne trzy spotkania w tygodniowych odstępach. Koszt lapisowania zębów na biało nie jest wyższy od tego tradycyjnego – ceny są zbliżone i wynoszą około 50 zł za wizytę.

    Artykuł promocyjny.

    [Głosów:13    Średnia:2.2/5]

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here