Krem do twarzy, czyli jak powstają kosmetyki?

    0
    7491

    Na pewno każda z nas się kiedykolwiek zastanawiała nad tym, jak powstają kosmetyki. Jaką drogę muszą przejść, by trafić w nasze ręce. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak powstaje krem i co na tej drodze wpływa na jego ostateczną skuteczność i kształt, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zaparz sobie swoją ulubioną kawę lub herbatę i pogrąż się w przyjemnej lekturze. Zapraszam!

    Jak powstaje krem do twarzy?

    Krem. Podstawowy kosmetyk dla wielu kobiet, również dla mnie. Nie wyobrażam sobie bez niego dnia, a w łazience posiada jeden, dwa, trzy… cztery! Cztery zapasowe kremy. Dwa z nich otwarte i raz użyte, bo okazały się beznadziejne, a dwa pozostałe to moje ulubione. Zamknięte czekają, aż skończę obecnie używany słoiczek.

    Krem do twarzy

    Krem, który możemy kupić w sklepie, to nie tylko zwykły produkt. To najczęściej efekt wielu lat badań i testów. Zespoły specjalistów pracowały przez wiele godzin w sterylnych laboratoriach, abyśmy teraz mogli po prostu otworzyć słoiczek, nałożyć krem na twarz i poczekać, aż zacznie działać. W dzisiejszym artykule przybliżę Wam proces powstawania tradycyjnego kremu o konsystencji pomiędzy emulsją a gęstym kremem.

    Czy kosmetyk zawsze powstaje od A do Z u producenta?

    Nie wszystkie marki opracowują nowe technologie i prowadzą badania. Niektóre z nich kupują gotowe receptury i zajmują się wyłącznie produkcją opakowaniem i czasem również sprzedażą. Dlaczego niektóre firmy nie zadają sobie zbyt wiele trudu, by stworzyć kosmetyk, który jest w całości ich dziełem? Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze jest to bardzo drogie przedsięwzięcie, a po drugie wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy lub znalezienia wykwalifikowanych specjalistów, o których w dzisiejszych czasach jest bardzo trudno. Ci najlepsi już pracują dla kogoś, więc czasem bardziej opłaca się zakup gotowej receptury z zewnętrznej firmy. W ten sposób mamy większą szansę na skuteczność preparatu. Jednak ja jestem zwolenniczką takich firm, które są gotowe podjąć ten trud, by wyprodukować kosmetyk w pełni samodzielnie.

    Wszystko zaczyna się od pomysłu

    W dzisiejszym wpisie wezmę pod uwagę powstawanie kremu w firmach, które tworzą go samodzielnie, czyli dowiecie się, jak wasz krem się narodził. Od pierwszej sekundy, od pierwszej myśli pomysłodawcy.

    Na samym początku ktoś musi wpaść na pomysł, by wyprodukować taki, a nie inny krem. Określa się jego sposób działania, efekty, które chce się uzyskać oraz to, dla kogo będzie przeznaczony. Często na powstanie danego preparatu miała wpływ luka na rynku kosmetycznym, która wymagała zapełnienia.

    Tak było np. z kremami koloryzującymi na lato. Są to lekkie emulsje nawilżające z dodatkiem fluidu, by w ciągu kilku sekund nawilżyć, odżywić i poprawić koloryt skóry. Produkt całkowicie niezbędny latem, o którym nasze babcie mogły tylko pomarzyć.

    Następnie zespół pracowników danej firmy stara się nakreślić wstępną recepturę kremu. W tym momencie padają pierwsze decyzje, jaką konsystencję ma mieć, jaki zapach i mniej więcej opakowanie. Następnie pracownicy inspirują się badaniami, które jasno określają np. wpływ ekstraktu z mięty na skórę człowieka lub innych substancji. Na tej podstawie powstaje jeszcze niedokładny zarys przyszłego kremu.

    Następnie do pracy angażuje się technologów, których zadaniem jest opracowanie receptury kremu i wykonanie wielu testów. Kolejny krok polega na przeprowadzeniu badań in vivo, czyli przeprowadzeniu testów na grupie probantów posiadających taki typ skóry, z myślą, o której produkowany jest konkretny produkt. W tym momencie można stwierdzić, czy receptura działa i przynosi oczekiwane efekty. Jeżeli okaże się, że nie lub w niewielkim stopniu, to dokonuje się zmian w recepturze. Niektóre laboratoria nawet wtedy, gdy stwierdzą, że receptura jest bardzo dobra, to podejmują próby zmiany w ilości składników lub w ich proporcjach, ewentualnie dodają jakiś inny nowy składnik. Najczęściej właśnie w ten sposób powstają tzw. kosmetyczne hity, czyli produkty tak skuteczne, że wydaje się to nieprawdopodobne! Jednak na takie dodatkowe czynności mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsze firmy.

    Gdy najważniejsze osoby w firmie potwierdzą, że uzyskana skuteczność jest wystarczająca, to dokonuje się stworzenia wstępnego opakowania. W tym momencie dokonuje się również zamówienia surowców i wyceny kremu. Następnie kosmetyk ląduje na półce. Cały ten proces zazwyczaj trwa od 1,5 roku do 2 lat.

    Produkcja kosmetyków organicznych

    Produkcja kosmetyków organicznych jest dość podobna, ale skupia się trochę na innych aspektach. Sama technologia produkcji kremu nie jest tak bardzo ważna – ważniejsze są surowce. Najczęściej cały proces rozpoczyna się od znalezienia najlepszego, najzdrowszego i najbardziej wartościowego źródła surowców. Następnie sprawdza się konkretny surowieć pod względem działania na skórę, czasem dokonuje się zmiany jego intensywności (np. w olejkach). Wszystko po to, by stworzyć naturalny, zdrowy i bogaty krem, który będzie oparty wyłącznie na najwyższej jakości składnikach pochodzenia naturalnego. Kolejna kwestia to dobór odpowiedniej nuty zapachowej, którą uzyskuje się nie tylko z surowców, ale również z dodatkowo dodanych olejków eterycznych. Nie każdy surowiec w dużym stężeniu pachnie na tyle przyjemnie, by to wystarczyło. Czasem trzeba dodać naturalny olejek eteryczny, po podnieść poziom komfortu używania kosmetyku. To również jest bardzo trudnym etapem produkcji, ponieważ trzeba mieć na uwadze to, że każdy naturalny olejek eteryczny posiada konkretne właściwości kosmetyczne, więc całość musi się wpisywać w ramy produktu, który chcieliśmy pierwotnie stworzyć.

    Fascynujące, prawda?

    [Głosów:8    Średnia:2.4/5]

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here