Mucosolvan: syrop na kaszel i inne sposoby walki z chorobą

0
1834
Mucosolvan: syrop na kaszel i inne sposoby walki z chorobą

W okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie rodzice często sięgają po Mucosolvan – syrop na kaszel, który może pomóc ich dzieciom w pozbyciu się uciążliwych dolegliwości. Czy wiesz, jak jeszcze walczyć z infekcją sezonową?

Kaszel jest jedną z najczęściej występujących u dzieci dolegliwości, która skłania rodziców do wizyty w gabinecie pediatry. Warto wiedzieć, że odruch kaszlowy jest naturalnym sposobem organizmu na walkę z chorobą, dlatego w wielu przypadkach nie wymaga skomplikowanego leczenia. Niemniej jednak nasilające się i/lub przedłużające dolegliwości powinny być skonsultowane ze specjalistą. Ponadto warto pamiętać, że nie wszystkie łatwo dostępne leki i preparaty medyczne są w pełni bezpieczne dla naszych dzieci. Właśnie dlatego wszelkie wątpliwości wymagają porady lekarza lub farmaceuty. Równie ważne jest także uważne czytanie ulotki, która zawiera wiele cennych dla pacjenta informacji. Do najważniejszych z nich należy skład preparatu oraz wyszczególnienie substancji potencjalnie uczulających. Dowiedz się, co jeszcze warto wiedzieć na temat leczenia kaszlu u najmłodszych.

Najczęstsze przyczyny kaszlu u dzieci

Prof. dr hab. n. med. Alicja Kasperska-Zając w jednej ze swoich prac wymienia szereg przyczyn występowania kaszlu (nie tylko u dzieci). Na szczycie listy znajdują się czynniki takie jak: ostre i przewlekłe infekcje (wśród nich: gruźlica, krztusiec, parazytozy) oraz choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, a także śródmiąższowe zapalenie płuc. Wśród schorzeń dróg oddechowych warto wymienić następujące jednostki chorobowe: zespół kaszlu związanego z górnymi drogami oddechowymi (UACS), astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza, sarkoidoza, samoistne włóknienie płuc, alergiczne zapalne pęcherzyków płucnych. Kaszel u dzieci może mieć także podłoże psychogenne. Problem dotyczy najczęściej maluchów narażonych na różnego rodzaju stres oraz dzieci szczególnie wrażliwych. Kaszel psychogenny lub nawykowy jest stosunkowo łatwy do rozpoznania. Jego cechą charakterystyczną jest bowiem chroniczność. Ponadto dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w sytuacji stresującej oraz w nocy. Trzeba także pamiętać, że przyczyną kaszlu u dzieci (szczególnie małych) może być także aspiracja ciała obcego, czyli zachłyśnięcie się, dostanie się jakiegoś przedmiotu do dróg oddechowych lub inne podrażnienie spowodowane obecnością ciała obcego w układzie oddechowym.

Mucosolvan. Syrop na kaszel, który doceniają rodzice

Jednym z najczęściej wybieranych przez rodziców syropów na kaszel jest Mucosolvan. Warto wiedzieć, że lek w formie płynnej sprawdza się w przypadku kaszlu mokrego, ponieważ zawarty w nim ambroksol wspomaga naturalny odruch odkrztuszania, co z kolei wspiera oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Tym samym Mucosolvansyrop na kaszel rozrzedza zalegającą wydzielinę, zapobiega jej ponownemu gromadzeniu się oraz łagodzi ból i podrażnienie gardła. Ponadto syrop wspomaga działanie antybiotyków takich jak: amoksycylina, cefuroksym, erytromycyna, dlatego jest często polecany przez pediatrów. Nie należy jednak zapominać, że choć lek jest dostępny w aptekach bez recepty, nie powinien być stosowany bez porozumienia z lekarzem lub konsultacji z farmaceutą. Produkt, mimo że wykazuje działanie wspomagające walkę z kaszlem, może wywoływać podrażnienia i skutki uboczne. Dowiedz się więcej na temat preparatu Mucosolvan – syrop na kaszel, który jest lekiem.

Domowe sposoby walki z infekcją

Pomocne w walce z kaszlem mogą być także domowe sposoby radzenia sobie z infekcją. Wśród popularnych metod zwalczania kasłania u dzieci znajdują się: syrop z cebuli, inhalacje oraz oklepywanie. Należy jednak pamiętać, że wspomniane metody powinny mieć charakter wspomagający i mogą być stosowane doraźne. W żadnym wypadku nie zastąpią wizyty u lekarza, dlatego jeśli kaszel nie ustępuje po kilku dniach, konieczna będzie porada specjalisty.

Syrop z cebuli

Do przygotowania syropu potrzebna będzie świeża cebula oraz cukier. Warzywo należy pokroić w piórka lub większą kostkę, umieścić w wyparzonym słoiku i zasypać cukrem. Następnie przygotowaną mieszankę odstawiamy na kilka godzin lub dni. W tym czasie cebula powinna puścić sok, który w połączeniu z cukrem stworzy syrop. Gotową miksturę można uzupełnić tymiankiem lub miodem, co wzmocni jej właściwości antyseptyczne. Syrop podajemy kilka razy dziennie do ustąpienia objawów.

Inhalacje

Kolejnym znanym sposobem walki z kaszlem są inhalacje, które można przeprowadzać zarówno za pomocą inhalatora, jak i przy użyciu naczynia z gorącą wodą. Do wody używanej w czasie zabiegu należy dodać sól kuchenną. Warto skorzystać także z naparów ziół (np. szałwia, rumianek czy tymianek) lub olejków eterycznych. Należy jednak pamiętać, że niektóre rośliny lecznice mogą wywoływać uczulenia.

Oklepywanie

Często stosowanym sposobem na usunięcie zalegającej wydzieliny (kaszel mokry) jest oklepywanie pleców dziecka. Należy pamiętać, by robić to stanowczo, ale delikatnie. W czasie oklepywania nie należy stosować siły. Ważne jest natomiast ułożenie dłoni. W tym celu składam palce w łódkę i dopiero wówczas oklepujemy dziecko. Zabieg pomoże wydzielinie oderwać się od ścian układu oddechowego, co ułatwi wydalenie śluzu z płuc czy oskrzeli.

Wizyta u lekarza – kiedy jest konieczna?

Istnieje wiele prostych sposobów walki z kaszlem. Należą do nich zarówno domowe metody polecane przez nasze mamy babcie, jak i łatwo dostępne leki i wyroby medyczne, które możemy kupić w aptekach bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli znane sposoby zawodzą, konieczna jest wizyta u lekarza. Przedłużające się (więcej niż 3-4 dni) lub nasilające się dolegliwości wymagają niezwłocznej porady specjalisty, który zdecyduje, jakie leczenie należy zastosować.

Kaszel jest jednym z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach pediatrów. Warto wiedzieć, że w przypadku pojawienia się dolegliwości możemy reagować natychmiastowo, stosując łatwo dostępne metody walki z infekcją. Niemniej jednak nasilające się objawy wymagają porady specjalisty. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z pediatrą także wtedy, kiedy symptomy choroby ustąpią po zastosowanych preparat z domowej apteczki. Lekarz stwierdzi, czy układ odpornościowy dziecka działa prawidłowo i jest gotowy do dalszej walki z drobnoustrojami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

l http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2017/08/Kaszel-w-praktyce-klinicznej-%E2%80%93-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-II-kaszel-przewlek%C5%82y.pdf

l http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja4_nr1_2007.pdf

l https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/struktura/farmacja/farmakologia/IIDietetyka_Leki_ukl_oddech.pdf

l https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here