Nowotwór skóry. Objawy, przyczyny, metody leczenia

0
3287
Nowotwór skóry. Objawy, przyczyny, metody leczenia

Rak skóry to jeden z najpopularniejszych nowotworów wśród rasy białej. Najczęściej chorujemy na raka podstawnokomórkowego, który występuje ponad 5 razy częściej niż nowotwór kolczystokomórkowy. Jest też dużo łatwiejszy do wyleczenia niż pozostałe nowotwory w tej grupie. Najtrudniejszym nowotworem skóry do wyleczenia jest czerniak.

Jak rozpoznać nowotwór? Kto jest w grupie ryzyka? Jakie są metody leczenia? Przeczytaj nasz artykuł.

Przyczyny nowotworów skóry

Przyczyną powstania raka skóry jest ekspozycja skóry na promienie UV, które w dzisiejszych czasach są uznawane za główny czynnik sprawczy w tym nowotworze. Na promienie UV narażone są osoby pracujące na otwartej przestrzeni, na nowotwory skóry chorują zwłaszcza osoby mieszkające w ciepłych i słonecznych krajach, np. w Australii. Do innych przyczyn raka skóry należą czynniki chemiczne, termiczne, mechaniczne oraz palenie papierosów (powodujące raka wargi). 

Objawy raka skóry

Obraz kliniczny raka skóry jest zależny od jego rodzaju (rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy, czerniak). Różne rodzaje raka skóry powodują powstawanie  zmian na skórze, która może zmienić swoje wygląd, fakturę i wielkość. W przypadku raka skóry ważna jest profilaktyka znamion.

Leczenie nowotworu skóry

Leczenie jest kwestią indywidualną, zależną od rodzaju nowotworu, etapu choroby, wieku pacjenta i wielu innych przyczyn. Rak podstawnokomórkowy daje dużo większe szanse na całkowite wyleczenie niż czerniak. Metody chirurgiczne, hormonoterapia, radioterapia, chemioterapia, leczenie bólów przebijających i bólu podstawowego, ciągła kontrola stanu zdrowia to najważniejsze z nich.

Nowotwór skóry to choroba, która może dotknąć każdego. Obejmuje ona najczęściej odsłonięte fragmenty skóry – twarz, grzbiety rąk, czasem klatkę piersiową. W grupie największego ryzyka są osoby pracujące na wolnym powietrzu (np. rolnicy), osoby często się opalające oraz palacze (rak skóry wargi). O właściwym leczeniu choroby zawsze decyduje lekarz specjalista.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here