Paradontoza – lepiej zapobiegać niż leczyć, bądź świadom jej konsekwencji

0
10421
designed by Freepic.diller - Freepik.com

Wyniki badań mówią, że coraz większa część społeczeństwa boryka się z problemem schorzenia przyzębia. Dlaczego, mimo postępu technologicznego, mimo coraz łatwiej dostępnych usług stomatologicznych i całego zaplecza wiedzy – chociażby tej internetowej – problem się nasila i dotyka zarówno starsze osoby, jak i młodsze.

Powodem, dla którego tak się dzieje, jest ciągły brak świadomości, jak objawia się paradontoza i jak opłakane mogą być jej skutki, kiedy jest nieleczona. Kiedyś tego typu problemu kojarzono z czymś, co dotyka tylko i wyłącznie osób w podeszłym wieku. Niestety prawda jest inna i schorzenie przyzębie może dotknąć każdego, bez względu na wiek.

Jakie są przyczyny paradontozy?

Najczęstszą przyczyną paradontozy jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, przy czym warto zaznaczyć, że nie chodzi tu tylko i wyłącznie o należycie częste mycie zębów – owszem, jest to bardzo ważna kwestia, jednak nikt, bez względu na technikę i preparaty jakich używa, nie jest w stanie całkowicie usunąć resztek pokarmu spomiędzy przestrzeni międzyzębowych. To z kolei prowadzi do gromadzenia się na zębach osadu, który z kolei przeradza się w kamień. To właśnie kamień jest przyczyną zapalenia dziąseł i bodźcem, który determinuje dalszy postęp choroby.

Zdarza się też, że choroba jest spowodowana predyspozycjami genetycznymi bądź innymi chorobami, które mają bezpośredni wpływ na rozwój paradontozy. Nie oznacza to jednak, że nie można z nią walczyć! Istnieje sporo metod, pozwalających na skuteczną walkę z paradontozą, profesjonale zaopatrzenie dla stomatologów i częste wizyty i higienistki pozwolą na skuteczną walkę z chorobą, bardzo często całkowicie eliminując problem.

Przede wszystkim higienizacja jamy ustnej

Wizyty u higienistki są wyjątkowo ważnym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej, a odwiedzanie jej w zalecanych odstępach czasu, skutecznie pozwoli zapobiegać paradontozie. Higienistka, za pomocą specjalistycznych narzędzi i środków będzie w stanie usunąć kamień całkowicie, co niemożliwe jest w przypadku codziennego szczotkowania zębów. Cykliczne wizyty w gabinecie higienistki nie tylko wyeliminują ryzyko paradontozy, ale także zapobiegną rozwoju innych chorób zębów i dziąseł.

Profilaktycznie można też stosować specjalistyczne pasty do zębów, które można znaleźć na stronach, gdzie można kupić asortyment stomatologiczny. Zwykle oferta ta jest na tyle bogata, że można precyzyjnie dobrać odpowiednie preparaty, które pomogą w walce z chorobą.

Jeżeli pojawił się stan zapalny dziąseł, dobrym rozwiązaniem będzie szczotkowanie zębów szczoteczką z miękkim włosiem, która nie będzie dodatkowo podrażniać. Można również stosować płukanki ziołowej, które pomogą zmniejszyć obrzęk i złagodzić nieprzyjemne objawy. Można również prewencyjnie masować dziąsła za pomocą specjalnego stymulatora lub czystego palca.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, jak krwawienie dziąseł bądź duży obrzęk i zaczerwienienie, należy niezwłocznie udać się do stomatologa i przedstawić mu niepokojące nas objawy. Im szybciej zostanie postawiona prawidłowa diagnoza, tym szybciej będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here