Płytka przedsionkowa – sposób na wady zgryzu u dzieci

0
597

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że zaniedbanie niektórych nawyków i czynności u dzieci, u których obecne są jeszcze zęby mleczne, może prowadzić do wad w budowie zgryzu przy zębach stałych. W walce o prawidłowy zgryz pomóc może płytka przedsionkowa, czyli specjalne narzędzie stomatologiczne, które wspiera prawidłowy rozwój dziecka.

Skąd biorą się wady zgryzu?

O wadach zgryzu można mówić przede wszystkim u dzieci, u których obecne są wszystkie zęby mleczne, a więc w okolicach drugiego – trzeciego roku życia. Często jednak nieprawidłowości widoczne są  już nieco wcześniej, zarówno u dzieci ze stwierdzonymi niepełnosprawnościami, jak i u zdrowych. Zazwyczaj wady zgryzu biorą się z nieprawidłowych nawyków, na przykład niekorygowanego przez rodziców ssania palca, zbyt długiego korzystania ze smoczka czy picia napojów z butelki wyposażonej w smoczek. W takich przypadkach stosowanie płytki przedsionkowej to jeden z najprostszych sposobów na wczesne zapobieganie wadom zgryzu.

Jakie są efekty pojawiania się wad zgryzu?

Przede wszystkim przy nieprawidłowym ułożeniu zębów czy całych szczęk względem siebie – a o tym zwykle mowa w przypadku tak małych dzieci – maluchy mają problem ze spożywaniem pokarmów stałych. Mogą też oddychać głównie przez usta, co prowadzi do częstszych infekcji oraz bezdechów sennych. Nieprawidłowo ułożony zgryz zębów mlecznych prowadzi do nieprawidłowości we wzroście zębów stałych. A w takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest często kosztowne i długotrwałe założenie stałego aparatu ortodontycznego. Zęby mleczne koryguje się łatwiej, dlatego płytka przedsionkowa to często mniej inwazyjne i szybsze radzenie sobie z problemem.

Czym właściwie jest płytka przedsionkowa?

To niewielka, wykonana zazwyczaj z tworzywa sztucznego konstrukcja, która kształtem jest dopasowana do budowy szczęk. Od zewnętrznej strony płytka przedsionkowa ma dodatkowy uchwyt, który zapobiega połknięciu przez dziecko. Płytki mogą mieć różne kształty, dlatego istotne jest, aby przed ich dobraniem skonsultować się z logopedą dziecięcym, a także stomatologiem – pomogą oni w doborze odpowiedniego rodzaju płytki.

Jak działa płytka przedsionkowa?

Z uwagi na budowę i sposób zastosowania używanie płytki przedsionkowej zachęca przede wszystkim dziecko do oddychania nosem zamiast ustami. Dodatkowo pomaga porzucić nawyk ssania smoczka czy palca. Wyrównuje zęby mleczne, pomaga zamknąć otwarty zgryz, a niekiedy również ułożyć odpowiednio język względem podniebienia. Szeroki wybór płytek przedsionkowych znajduje się  na stronie https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Pozostale-akcesoria-stomatologiczne_Plytka-przedsionkowa-807.html.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here