Właściwości koniczyny łąkowej i zastosowanie

0
1511

Rośnie dookoła nas a mało osób zna jej zbawienne zastosowanie. Koniczyna łąkowa inaczej zwana koniczyną czerwoną lub kądziołką naturalnie występuje w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Afryce Północnej. Dopiero w XVIII wieku ludzie znaleźli dla niej zastosowanie jako pożywienie dla zwierząt.

Koniczyna łąkowa jest rośliną wieloletnią z rodziny bobowatych. Jej kwitnienie przypada na okres od czerwca do września. Nie ma wygórowanych wymagań do przeżycia. Potrzebuje stanowiska słonecznego i żyznej, przepuszczalnej gleby. Roślinę zbiera się od maja do września gdy ma już rozkwitnięte kwiaty. Należy to robić w słoneczne dni, żeby nie zgniła. Odcina się same główki kwiatostanów lub kwiatostany z szypułką o długości około 7 cm i górnymi liśćmi.

Z wysuszonych kwiatów można przyrządzić napary, kompresy, kąpiele oraz zastosować ją jako przyprawę w kuchni do zup czy sałatek a nawet można zrobić przepyszną nalewkę. Koniczyna łąkowa jest źródłem cennych składników takich jak: flawonoidy, barwniki antocyjanowe, fenolokwasy, związki kumarynowe, olejek eteryczny, wit. B, C, E oraz sole mineralne. Ma działanie moczopędne, wykrztuśne, przeciwzapalne, przeciwświądowe, rozkurczowe, wzmacniające, odtruwające, regulujące metabolizm.

Napary z suszonej koniczyny łąkowej można stosować wewnętrznie w przypadku schorzenia nerek, zapalenia pęcherza, zaburzenia układu pokarmowego, egzemie, łuszczycy, kaszlu. Kompresy z kwiatów koniczyny znakomicie radzą sobie z bólami artretycznymi, obrzękami naczyń limfatycznych, świądem pochwy, oparzeniami, ropniami, ukąszeniami owadów.

Jak przygotować napar z suszonej koniczyny? To bardzo proste! Rozdrobnione, wysuszone kwiatostany trzeba zalać wrzątkiem w proporcjach 2 łyżki ziela na 3 szklanki wody. Taki napar pozostawiamy pod przykryciem na pół godziny i przecedzamy po tym czasie. Gotowy napar pijemy przed posiłkiem. Najlepiej całą szklankę od razu.

Możemy również przygotować sobie bardzo relaksującą kąpiel. Wystarczy, że garść ziela zalejemy wrzątkiem. Po zaparzeniu, które ma trwać 30 minut i przecedzeniu naparu, wlewamy go do wanny. Kąpiel wpłynie na nas bardzo relaksująco, aromaterapeutycznie. Co więcej nasza skóra stanie się bardziej nawilżona, będzie błyszcząca, napięta, jędrna i bardzo gładka. Wszystko dzięki składnikom aktywnym zawartym w koniczynie łąkowej. Oczywiście efekt nie będzie trwał wiecznie ale zawsze możemy taką kąpiel robić sobie codziennie!

uroda

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here