Zioła w ciąży

    0
    451169

    Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wiąże się z wieloma zmianami. Przyszłe mamy zmieniają swoje plany na przyszłość, codzienne przyzwyczajenia oraz sposób spędzania wolnego czasu. Równocześnie z tym dochodzi do przeobrażenia sposobu myślenia o własnym ciele. Nagle staje się ono świątynią i cudownym domem dla maleństwa. Kobiety pragną zapewnić dziecku wszystko to, co jest najlepsze. Stosowne kroki w tym kierunku podejmują już w ciąży. Przez 9 miesięcy dbają o to, by odżywiać się zdrowo, wypoczywać i unikać chemii. Starają się ograniczyć stosowanie szkodliwych kosmetyków i często przebywać na świeżym powietrzu. Jednak zdarzają się takie sytuacje, które zmuszają je do tego, by tę chemię przyjąć. Mam na myśli np. konieczność stosowania leków farmakologicznych. W takiej sytuacji kobiety są bardzo często zestresowane tym, ponieważ każdy lek wywołuje u nich wielki niepokój. Zastanawiają się, czy ta chemia nie zaszkodzi dziecku. W takiej chwili zaczynają szukać innych rozwiązań i często idą w stronę ziołolecznictwa. Natomiast inne kobiety, które jeszcze przed ciążą wyznawały filozofię ekologicznego i zdrowego życia, nie są w bardziej komfortowej sytuacji. Dlaczego? Ponieważ zastanawiają się, czy dotychczas używane zioła można nadal przyjmować.

    Z myślą o wszystkich kobietach w ciąży postanowiłam przygotować dzisiejszy wpis. Z niego dowiecie się, które zioła są zalecane, a które należy odstawić. Ziołolecznictwo to bardzo dobry wybór w ciąży, ponieważ może zapewnić Wam i dziecku wiele zdrowia i dobre samopoczucie. Proponuję, abyście stosowały napary jako formę zapobiegania chorobom oraz leczenia niewielkich dolegliwości ciążowych.

    Jakie zioła można stosować w ciąży?

    Zioła w ciąży
    Na opuchliznę nóg

    Walcząc z opuchlizną nóg, zastosuj napar z mięty. Dostarczysz do organizmu wiele cennych witamin i substancji mineralnych oraz składników, które działają moczopędnie. W ten sposób skutecznie i bezpiecznie przyspieszysz proces wydalania nadmiaru wody z organizmu.

    Na problemy z żołądkiem

    Wszystkie problemy z żołądkiem wyleczysz pijąc napar z rumianku. W razie silnych dolegliwości możesz do jeden szklanki wsypać podwójną dawkę suszu. Poprawę zauważysz już po kilkunastu minutach.

    Na suchy kaszel

    Najlepszym naturalnym sposobem na suchy kaszel jest siemię lniane. Zalewasz je wrzątkiem i czekasz, aż powstanie śluz, który następnie musisz wypić. Siemię również doskonale oczyszcza dolny odcinek przewodu pokarmowego.

    Na anemię

    Niektóre kobiety zapadają w ciąży na anemię. W takim przypadku powinny poza leczeniem farmakologicznym pić sok z buraków oraz napar z mniszka lekarskiego, który zawiera sporą dawkę żelaza

    Na dobry sen

    Na dobry, spokojny sen najlepsza jest melisa. Już wiele kobiet sprawdziło jej skuteczność, ponieważ zaburzenia snu to bardzo popularna przypadłość w ciąży. Napar można wzbogacić o naturalny miód, aby zmniejszyć ból głowy. Melisa na niektóre kobiety działa jak lek na zgagę, nudności i wymioty.

    Na nudności

    Poza melisą doskonałym sposobem na ciążowe nudności jest spożycie majeranku. Jedną łyżeczkę majeranku zalewamy szklaną wrzątku i pijemy 2 razy dziennie lub w momencie wystąpienia nudności. Nie każda kobieta lubi ten smak naparu, dlatego pragnę dodać, że majeranek można przyjąć wprost z łyżeczki.

    Jak przyjmować zioła?

    Zioła przyjmujemy w postaci naparów. Na jedną szklankę wrzątku potrzebujemy 1,2 płaskie łyżeczki suszu. Możemy wypić 2-3 szklanek dziennie.

    Jakich ziół nie można stosować w ciąży?

    Istnieje też wiele ziół, których nie można przyjmować w ciąży oraz takich, które są niebezpieczne z niektórymi lekami. Oto lista pozycji zakazanych: krwawnik pospolity, piołun, tasznik pospolity, ruta, wrotycz, mięta polna, lubczyk ogrodowy, aloes, bylica zwyczajna, żeń-szeń, senes, arcydzięgiel, litwor, cząber ogrodowy.

    Ciąża zagrożona

    Jeżeli Twoja ciąża jest zagrożona, to na pewno lekarz zapisał Ci jakiś lek o działaniu podtrzymującym, np. luteinę. Możesz wspomóc swój organizm, by dotrwać do planowanego terminu porodu, pijąc napar z nagietka. Zawiera on dużą dawkę witaminy C i jest uznawany za roślinę o działaniu przeciwporonnym. Poza tym powinnaś zastosować się do zaleceń lekarza, czyli przede wszystkim unikać stresów i dużo odpoczywać.

    Dlaczego warto pić napary z ziół?

    Herbatki ziołowe to samo dobro. Nie zawierają kofeiny, doskonale nawadniają organizm, są naturalne i smaczne. Dodatkowo dostarczają wielu cennych minerałów i witamin oraz są bardzo łatwe w przygotowaniu i w zasadzie ogólnodostępne. Pamiętaj o tym, by w ciąży nie stosować mieszanych herbat ziołowych. Mogą one posiadać takie składniki, które są Tobie nieznane, więc będzie Ci trudno oszacować, czy są teraz dla Ciebie bezpieczne. Dodatkowo zrezygnuj z herbat odchudzających, poprawiających trawienie, wydalających nadmiar wody z organizmu oraz obniżających cholesterol. Wybierz zwykłe produkty, które w swoim składzie mają tylko jedną główną roślinę, której właściwości poznałaś czytając dzisiejszy wpis.

    Jeżeli zdecydujesz się na picie naparu z ziół zalecanych w ciąży, to nie zapomnij o tym poinformować lekarza. Twój ginekolog powinien wiedzieć jak najwięcej o Tobie, by bezpiecznie doprowadzić ciążę do rozwiązania. Niektóre z dozwolonych ziół, które jeszcze nigdy nie były przez Ciebie przyjmowane, mogą początkowo wywołać reakcję alergiczną, dlatego warto, by lekarz o tym wiedział.

    [Głosów:0    Średnia:0/5]

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here