Podrażnienie gardła może mieć różne podłoże, jednak niezmienne pozostają naturalne środki walki z problemem. Szałwia, tymianek, prawoślaz, rumianek i lipa to najlepsza pomoc w stanach podrażnienia górnych dróg oddechowych.
Szałwia działa antyseptycznie
Od wieków szałwia znajduje swoje zastosowanie w medycynie naturalnej. Dzięki bogatej gamie witamin (A, C oraz z grupy B) i minerałów takich, jak wapń, magnez, sód, cynk, żelazo oczyszcza i łagodzi uciążliwy ból. Właściwości wykrztuśne tej rośliny przydają się w przypadku suchego, podrażnionego gardła, gdzie wpływa na przyśpieszenie odbudowy podrażnionej tkanki i stopniowo obniża stany zapalne. W rezultacie po kilku kuracjach czuje się pożądaną ulgę.
Szałwię można stosować na kilka sposobów. Przede wszystkim jako napar do picia, inhalacja czy płukanka, są one jednak często niewygodne z powodu specyficznego smaku tego zioła. Wtedy warto sięgnąć po pastylki do ssania zwierające wyciąg z tej rośliny w swoim składzie. .
Tymianek przeciwko zapaleniom
Ból gardła zazwyczaj spowodowany jest zapaleniem. Chyba każdy zna to nieprzyjemne uczucie suchości krtani i ból migdałków występujący przy przełykaniu. W tym wypadku tymianek jest niezastąpiony. Działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i bakteriobójczo, dzięki licznym minerałom i witaminom. W przypadku suchego kaszlu powoduje pobudzenie postawiania wydzieliny, a na późniejszym, etapie łatwiejsze wykrztuszanie. Płukanki i napary należy stosować kilka razy dziennie.
Wykrztuśne działanie prawoślazu
Przy podrażnieniu gardła najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie w celu udrożnienia górnych dróg oddechowych. Prawoźlaz posiada bardzo przyjemny smak, który lubią zarówno dzieci, jak i dorośli; ponadto działa delikatnie i skutecznie, dzięki czemu można przyjmować go więcej bez obawy o skutki uboczne. Dzięki licznym minerałom przyśpiesza gojenie nabłonka, oczyszcza tkankę oraz przyśpiesza proces gojenia się. Prawoślaz znajdziemy w wielu suplementach diety na bazie naturalnych składników (np. linii Gardimax herball). Można także skusić się na napary z prawoślazu czy poddać się słodkim inhalacjom.
Rumianek – gardło bez infekcji
Ta pospolita roślina jest rewelacyjnym rozwiązaniem w łagodzeniu dolegliwości ze strony gardła. Dzięki przeciwbakteryjnym właściwościom szybko oczyszcza tkankę ze źródła problemu. Następnie łagodzi ich podrażnienie i stany zapalne, a ponadto doskonale koi powstałe uszkodzenia. Rumianek może także łagodzić ból i ograniczać odruch kaszlu. Już od najdawniejszych czasów stosuje się płukanki i napary do picia z tej rośliny. Kiedyś zalecało się żucie wewnętrznej części kwiatka, ponieważ powodowało to rozluźnienie śluzówki.
Nie tylko herbata z lipy
Lipa najbardziej kojarzy się ze zdrowotnymi herbatkami, które szybko stawiają na nogi. Nic dziwnego, bo jej kojący wyciąg jest doskonałym uzupełnieniem ziołowych mieszanek łagodzących gardłowe problemy. Lipa oczyszcza i działa przeciwzapalnie, co jest niezbędnym etapem leczenia gardłowych problemów. Szargane błony śluzowe potrzebują tej rośliny i jej właściwości do szybszej regeneracji. Tu niestety nie należy przesadzać, ponieważ zbyt duża dawka może negatywnie wpłynąć na organizm.