Aparaty ortodontyczne – czy ich noszenie jest bezpieczne dla zębów?

0
3162

Wady zgryzu stanowią problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Przyczyniają się m.in. do powstawania wad wymowy, a nie leczone mogą skutkować próchnicą, łamaniem i kruszeniem zębów oraz chorobami przyzębia. Większość wad zgryzu leczy się z powodzeniem za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, ale czy są one bezpieczne?

Jak leczyć wady zgryzu?

Wad zgryzu nie należy bagatelizować, a terapię powinno rozpocząć się możliwie najwcześniej. Niektóre z wad, takie, jak np. niedorozwój, czy nadmierny rozrost szczęki lub żuchwy, wymagają skojarzonego leczenia ortodontyczno-chirurgicznego. Aby leczenie ortodontyczne przyniosło pozytywne rezultaty i trwało krócej, trzeba stosować się ściśle do zaleceń lekarza i z nim współpracować. Należy mieć świadomość, że leczenie wad zgryzu jest procesem długotrwałym i złożonym, a noszenie aparatu ortodontycznego jest tylko jednym z jego etapów. Po zdjęciu aparatu następuje ostatnia faza leczenia, zwana retencją.

Budowa i zasada działania aparatu

Działanie aparatu polega na przemieszczaniu zębów w odpowiednie miejsca za pomocą naprężonego drucika, tzw. łuku. Drucik ten, za pośrednictwem elastycznych ligatur, jest zamocowany od frontu każdego zęba zamkami. Aparaty są różne: stałe i ruchome, z metalowymi i kosmetycznymi zamkami. Różne są również ich ceny. W wyborze odpowiedniego modelu może pomóc artykuł „Aparaty ortodontyczne dla dorosłych – jak dokonać wyboru?

Czy noszenie aparatu ortodontycznego jest bezpieczne?

Przed wykonaniem aparatu każdy pacjent zostaje poddany wnikliwej diagnostyce ortodontycznej. Wykonuje się zdjęcia fotograficzne i rentgenowskie zębów, twarzy i głowy, a następnie sporządza się wyciski uzębienia, które służą do wykonania modeli gipsowych. Po podjęciu przez pacjenta i lekarza decyzji, jaki wybiera aparat, przystępuje się do jego utworzenia. Każdy zamek jest idealnie dopasowany do danego zęba i zostaje dokładnie do niego przyklejony przez ortodontę. Następnie zakładane są ligatury i łuk. Wszystkie etapy leczenia są monitorowane przez lekarza i przebiegają w sposób całkowicie bezpieczny, zarówno dla zębów, jak i samego pacjenta.

Jakiego lekarza wybrać?

W wyborze odpowiedniego, dobrego specjalisty mogą pomóc portale internetowe, które zamieszczają oferty wybranych klinik, znajdujących się na terenie całego kraju. Wystarczy wpisać hasło, np. „ortodonta we Wrocławiu”. Dzięki temu można znaleźć nie tylko specjalistę, ale również zapoznać się z opiniami jego pacjentów, cennikiem i godzinami przyjęć.

Zęby odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu naszego zdrowia, dlatego warto o nie zadbać, chociaż wiąże się to ze sporym wydatkiem (aparaty ortodontyczne nie są bowiem refundowane przez NFZ).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here