Lato, sezon słodziutkich, niskokalorycznych i gaszących pragnienie arbuzów. Uwielbiają je miliony osób, a nawet kilkumiesięczne dzieci, które dopiero poznają inne smaki niż mleko matki. Lekkostrawne, nasycone wieloma witaminami, pyszne i soczyste. To nie wszystkie zalety arbuzów. Gwarantuję, że gdy poznacie je w pełni, to zakochacie się w arbuzach na nowo.
Arbuz to samo zdrowie!
W Arbuzie znajdziemy nie tylko wodę, ale również wiele minerałów i witamin. Najsmaczniejsze owoce dostaniemy właśnie w lecie, a konkretnie od maja do września. Jedzenie arbuza to doskonały sposób na nasycenie ciała całą gamą przeciwutleniaczy. Przede wszystkim jest to likopen, beta-karoten, luteina, zeaksantyna i kryptoksantyna. Te substancje mają na celu skutecznie ochronić nasz organizm przed chorobami nowotworowymi i przedwczesnym starzeniem. W Arbuzie możemy znaleźć również takie substancje, które poprawiają funkcję układu krążenia.
Arbuz na eliminację wody z organizmu
Jeżeli czujesz, że w Twoim ciele zebrało się zbyt dużo wody, to możesz zafundować sobie jeden dzień arbuzowy. Będzie to doskonały detoks dla Twojego organizmu połączony z wydaleniem nadmiernej ilości wody. W takim dniu należy spożywać arbuza w jak największych ilościach i pić napar z mięty. Już po 24 godzinach detoksu zauważymy, że ilość wody nagromadzonej w organizmie się zmniejszyła. Arbuz uważany jest za naturalny „wspomagacz” pracy układu moczowego. Taką kurację można zastosować również wtedy, gdy cierpimy na infekcje układu moczowego.
Arbuz na odchudzanie
Arbuz jest bardzo dobrym owocem dla osób odchudzających się. Ma naturalnie słodki smak, dzięki czemu możemy w zdrowy sposób poskromić apetyt na słodycze. Dodatkowo warto zauważyć, że posiada dużą ilość błonnika, który poprawia przemianę materii i sprawia, że czujemy się syci na dłużej. Jednak na tym nie koniec. Arbuz doskonale nawadnia organizm, co jest niezbędne wtedy, gdy ćwiczymy w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Oczywiście jest również małokaloryczny.
Wszystko, czego nie wiesz o arbuzie
- Dlaczego arbuz jest czerwony?
Czerwony miąższ arbuza zawdzięczamy dużej ilości naturalnych pigmentów, które nazywają się karotenoidy. Jednym z nich jest likopen, który przeciwdziała procesom utleniania cholesterolu i obniża ciśnienie krwi.
100 gram arbuza = 4532 μg likopenu
100 gram pomidorów to tylko 2573 μg likopenu
Kupując arbuza, zawsze zwracaj uwagę na to, jak bardzo czerwony ma miąższ. Pamiętaj, że im bardziej czerwona barwa tym więcej likopenu w owocu.
- Dlaczego arbuz dobrze nawadnia?
Dobre nawodnienie organizmu po spożyciu arbuza nie jest efektem tylko tego, że w owocu znajdziemy sporo wody. Ważniejsza jest ilość potasu, jaką możemy sobie dostarczyć. Potas przyspiesza wydalanie nadmiaru sodu. Dodatkowo stanowi główny pierwiastek, który tracimy wraz z wysiłkiem fizycznym lub podczas upałów, dlatego warto go sobie uzupełnić.
- Co znajduje się w skórce arbuza?
W skórce znajdziemy również bardzo dobrą substancję, która nosi nazwę cytrulina. To substancja, która dostarczona do organizmu zamienia się w L-argininę, czyli aminokwas rozluźniający naczynia krwionośne.
- Właściwości alkalizujące
Arbuz to najbardziej alkalizujący owoc. Powinniśmy go spożywać w dzisiejszych czasach, w których poprzez dostępne pożywienie bardzo zakwaszamy nasz organizm. Każdy, kto chce przywrócić swojemu ciału zdrowie, powinien spożywać zasadotwórcze produkty, czyli np. arbuzy.
- Naturalna viagra
Arbuz uznawany jest za naturalną viagrę, czyli środek pobudzający popęd seksualny. Wspomniana wyżej cytrulina posiada właśnie takie właściwości. Znajdziemy ją w największym stężeniu w skórce, ale również w nieco mniejszym w miąższu.
- Działa przeciwstarzeniowo
Arbuz posiada udowodnione działanie przeciwstarzeniowe dzięki dużej zawartości witaminy A. Skutecznie zwalcza wolne rodniki, które są powodem starzenia się naskórka. Arbuza można nakładać bezpośrednio na skórę jako maseczkę. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków z naturalnym miąższem z arbuza, które są bardzo skuteczne i odpowiednie dla wrażliwej skóry.
Cudowne właściwości arbuza sprawiają, że zdrowy rozsądek podpowiada nam, by jeść go codziennie. Jednak po pewnym czasie może nam się znudzić w swojej pierwotnej postaci. W takiej sytuacji możecie skorzystać z kilku poniższych przepisów na podanie wartościowego arbuza.
100g arbuza = 30 kcal, 0.61g białka, 7.15g węglowodanów, 0.15g tłuszczu, 0.4g błonnika.
Naturalne lody z arbuza
posiekany arbuz
sok z 1 limonki
woda mineralna gazowana
pojemniczki na lody
ewentualnie 200 ml jasnego rumu
Powyższe składniki mieszamy ze sobą (poza wodą gazowaną). Arbuza możemy najpierw zblendować na gładką masę. Otrzymaną papkę wkładamy do pojemniczków na lody (do 3/4 pojemności). Następnie dolewamy wodę gazowaną i mieszamy. Wkładamy do zamrażalnika i mrozimy.
Jeżeli nie posiadasz foremek z patyczkami i chcesz samodzielnie włożyć do lodów patyczki, to po dwóch godzinach trzymania lodów w zamrażalniku wyciągnij je i ostrożnie włóż do nich patyczki. Następnie schowaj je w zamrażalniku i wyciągnij wtedy, gdy będziesz miała na nie ochotę. Jeżeli będziesz mieć problem z wyciągnięciem loda z pojemnika, to opłucz pojemnik pod strumieniem ciepłej wody. To powinno ułatwić wyjęcie.
Orzeźwiająca sałatka z arbuzem i fetą
Składniki:
arbuz pokrojony w kostki bez pestek
feta pokrojona w kostki
zielona papryka pokrojona w paseczki
jogurt grecki
oregano
sól pieprz
Arbuza, fetę i paprykę mieszamy razem. Możemy do tego dodać również pokrojonego melona. Jogurt grecki mieszkamy z przyprawami i polewamy nim sałatkę. Gotowe!