Bezpieczne wakacje nad wodą

    0
    2561

    Dzisiejszy wpis poświęcę wakacjom nad wodą. Wysoka temperatura, alkohol, spokój i beztroska często przyczyniają się do podejmowania niebezpiecznych zachowań. Każdy z nas powinien przestrzegać kilku zasad, aby tegoroczne i każde kolejne wakacje były źródłem tylko dobrych wspomnień. Pewnie większość z tych zasad znacie, ale nie o wszystkich pamiętacie. Polecam ten artykuł szczególnie tym osobom, które planują wyjazd nad wodę z dziećmi. Bezpieczeństwo dzieci jest przecież dla nas najważniejsze.

    Oglądając telewizję, co chwilę dowiadujemy się, że kolejna osoba utonęła, a nawet ratownik nie zauważył, że ktoś się właśnie topi. Niestety, większość ludzi tonie w ciszy, a wśród skupiska ludzkiego bardzo trudno jest taką osobę zauważyć. Jednak nie tylko same utonięcia są niebezpieczne dla nas. Równie często dochodzi do skaleczeń lub zaginięć małych dzieci.

    Co zrobić, by dziecko nie zginęło na plaży?

    Rodzicom bardzo trudno jest upilnować dziecko na wakacjach. Szczególnie wtedy, gdy ma od 2-6 lat. To taki okres w życiu dziecka, w którym poznaje otaczający je świat, jest chłonne wrażeń i pragnie nowości. Taki maluszek biega tu i tam, co chwilę dotyka różnych rzeczy, a co najważniejsze – nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Dzieci w tym wieku są niezwykle odważne (poza małymi wyjątkami) i oporne na zakazy rodziców. Starsze dziecko zrozumie, że czegoś mu nie wolno oraz potrafi oszacować odległość. Zakazanie mu oddalania się poza jakiś punkt, jest dla niego całkowicie zrozumiałe, natomiast młodsze dzieci nie posiadają jeszcze takich zdolności. Jeżeli masz dziecko w wieku 2-6 lat, to musisz liczyć się, z tym że wspólne wakacje będą głównie polegały na pilnowaniu pociechy. Możesz sobie w tym pomóc. W sklepach z artykułami dziecięcymi możesz nabyć opaski na rękę, na których możesz zapisać swój numer telefonu. W razie zgubienia dziecka osoba, która je znajdzie będzie wiedziała z kim się skontaktować. Na niektórych plażach można dostać takie opaski u ratowników. Warto również nauczyć dziecko, że gdy straci rodziców z oczu, to powinno udać się do ratownika i poprosić go o pomoc. Kolejną kwestią, która pomoże Ci w zapewnieniu bezpieczeństwa swojemu maluchowi jest odpowiednia odzież. Warto założyć dziecku koszulkę i spodenki w jaskrawych kolorach albo chociaż rzucającą się w oczy czapeczkę. Kolejnym sposobem jest wydzielenie małego obszaru do zabawy, który jesteśmy w stanie objąć wzrokiem. Do tego celu przydają się np. parawany.

    Jak uchronić się przed utonięciem?

    Poza strojem kąpielowym, nakryciem głowy, leżakiem i ręcznikiem, zabierz ze sobą na plażę również rozsądek. Najwięcej tragedii spowodowanych jest tym, że turyści nie przestrzegają zaleceń i nakazów ratowników oraz tym, że kąpią się na niestrzeżonych plażach. Pamiętaj o tym, by przed rozpoczęciem kąpieli zapoznać się z obowiązującymi w danym miejscu zasadami. Na każdej plaży znajdziesz znaki i instrukcje dotyczące przebywania w danym miejscu. Powinniśmy też zorientować się, gdzie jest najbliższe stanowisko ratownika. Kolejna kwestia dotyczy wody. Pod żadnym pozorem nie można wskakiwać na głęboką wodę przed poznaniem terenu. Najpierw wchodzimy powoli do wody, by rozeznać się w jej głębokości. Należy również pamiętać o tym, by powoli oblewać ciało wodą przed całkowitym zanurzeniem. Nagłe całkowite zanurzenie rozgrzanego ciała w wodzie to wysokie prawdopodobieństwo doznania szoku termicznego. Najlepsza zasada wchodzenia do wody może być ujęta w jednym zdaniu:

    po opalaniu – powoli, po posiłku – po chwili, po alkoholu – nigdy

    Zaraz po posiłku nie powinniśmy wchodzić do wody. Dlaczego? Ponieważ może to skutkować gwałtownymi wymiotami lub skurczem. Możemy również zakrztusić się wodą i utonąć. Najbezpieczniej jest wchodzić do wody po 1,5 godziny od zakończenia posiłku.

    Kolejna zasada dotyczy wchodzenia do wody po alkoholu. Myślę, że w tej kwestii nie muszę się rozpisywać. Po alkoholu nie powinniśmy wchodzić do wody, ale nadal dla wielu z nas plażowanie, kąpiele w morzu i piwo to synonim udanych wakacji. Pamiętajmy o tym, że nieprzestrzeganie tej zasady nie tylko stanowi niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia, ale również dla zdrowia i życia innych osób. Będąc pod wpływem alkoholu, nie jesteśmy w stanie dopilnować własnych dzieci. Możemy również narazić na niebezpieczeństwo przypadkowe i niczemu niewinne osoby, które np. rzucą się nam z pomocą, gdy będziemy tonąć. Alkohol możemy wypić wieczorem do kolacji i przed udaniem się do pokoju hotelowego.

    Na sam koniec warto dodać jeszcze jedną ważną informację. Warto wpisać w swoim telefonie komórkowym kontakt do bliskiej osoby, którą można powiadomić w razie wypadku. Kontakt należy zatytułować „ICE”. Jeżeli jest kilka takich osób, to wpisujemy odpowiednie ICE1, ICE2. Skrót ICE jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. W razie konieczności ratownicy będą mogli zadzwonić pod numer nazwany skrótem ICE i uzyskać takie informacje o poszkodowanym: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby, problemy ze zdrowiem, alergie itp. Warto pamiętać również o tym, by nie blokować telefonu kodem dostępu, ponieważ to uniemożliwi ratownikom sprawdzenie numeru kontaktowego do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku.
    Więcej na temat ICE możesz przeczytać na stronie internetowej www.icefon.eu

    Kto może wypłynąć na głęboką wodę?

    Warto również pamiętać o tym, że nawet na strzeżonych kąpieliskach nie każdy z nas ma prawo wypłynięcia na głęboką wodę. W zasadzie to niewielka grupa osób jest do tego uprawniona. Wypływać wolno wyłącznie posiadaczom karty pływackiej drugiego stopnia, tzw. żółtego czepka.

    Przestrzeganie powyższych zasada to jedyny sposób na skuteczne wakacje, z których przywieziemy wyłącznie pozytywne wspomnienia.

    [Głosów:0    Średnia:0/5]

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here