Ból głowy. Kącik porad dla osób cierpiących na częste bóle głowy lub migreny

    1
    2915

    Witajcie w dzisiejszym kąciku porad. Zajmiemy się problemem bólu głowy. Pewnie dla większości z Was kojarzy się on wyłącznie z migreną. Czy rzeczywiście tylko z tym może być wiązany? Co warto wiedzieć o bólu głowy, by odpowiednio wcześnie zadbać o własne zdrowie?

    Co oznacza ból głowy?

    Niestety ból głowy to nie tylko zwykła migrena. Równie często jest objawem wielu innych, poważniejszych chorób. Pomimo tego, że jest jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości, to jednak bardzo mało o niej wiemy. W dzisiejszym kąciku porad doradzę Wam jak rozpoznać przyczynę bólu głowy i jak sobie z nim radzić.

    Najczęściej ból głowy jest chorobą samą w sobie, ale równie często może być objawem innej choroby. Każdy ból głowy jest poniekąd związany z układem krążenia, bez względu na to, czy jest pulsujący, tępy czy rozsadzający.

    Jak powstaje ból głowy?

    Mózg w zasadzie nie może boleć. Z fizjologicznego punktu widzenia nie ma takich możliwości, ponieważ nie posiada wolnych zakończeń nerwowych, które pobierają bodźce nerwowe. Otaczające mózg opony posiadają gęstą sieć naczyń krwionośnych, które mogą się rozszerzyć i drażnić nerwy. W ten sposób powstaje ból głowy.

    Ból głowy jako choroba

    Ból głowy nie musi być objawem poważniejszych chorób, a sam w sobie może stanowić chorobę. Najczęściej jego powodem są tzw. napięciowe bóle głowy, które wywołuje głównie brak wystarczającej ilości snu, zmęczenie, głód i przeżywanie silnych emocji. Taki ból powstaje w bardzo prosty sposób. Winowajcami są hormony, które zwiększają napięcie mięśni, przyspieszają akcję serca oraz powodują znaczny wzrost ciśnienia. Mam na myśli hormon kortyzol i katecholamin. W takiej sytuacji organizm przyjmuje reakcję obronną w postaci rozszerzenia naczyń krwionośnych. W ten sposób ma dojść do obniżenia ciśnienia krwi.

    Ból głowy

    Na tego typu ból najlepsze są ogólnodostępne tabletki z paracetamolem lub ibuprofenem. Powinniśmy również spróbować się wyciszyć i zrelaksować. Dobrze jest ćwiczyć techniki relaksacyjne i unikać zarywania nocy, sytuacji stresowych i przewlekłego zmęczenia.

    Ból głowy objawem wielu chorób

    Ból głowy może być również objawem wielu chorób. Poniżej przedstawię kilka z nich.

    Nadciśnienie tętnicze – guz nadnerczy

    W momencie nagłego wzrostu ciśnienia odczuwamy ból głowy, który najczęściej umiejscowiony jest w potylicy. Ból zazwyczaj dokucz nam z samego rano, ale może się pojawić również w ciągu dnia. Jeżeli taki ból wraz ze wzrostem ciśnienia pojawia się bardzo często, to należy skontrolować, czy nie mamy do czynienia z guzem nadnerczy.

    Neuralgia nerwu twarzowego

    Jest to silny, napadowy ból, który dotyczy tylko jednej części twarzy. Trwa około dwóch minut i może występować nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.

    Zapalenie zatok

    W przypadku zapalenia zatok odczuwamy silny ból podczas pochylania głowy lub nagłej zmiany pozycji ciała. Jest to tępy ból w okolicy zatok czołowych i przynosowych, którego możemy się nabawić w zimie, gdy jesteśmy narażeni na zimno i wiatr.

    Problemy z kręgosłupem – zmiany zwyrodnieniowe

    Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą się również przyczynić do wystąpienia bólu głowy. Szczególnie wtedy, gdy zwyrodnienie dotyczy odcinka szyjnego. Zmiany w tym obrębie prowadzą do przykurczu mięśni, co zaburza naturalny przepływ krwi do mózgu. Dochodzi do bólu głowy w okolicy potylicy, zazwyczaj podczas pochylania głowy.

    Niewyleczone zęby

    Chore zęby trzonowe, które objął stan zapalny, charakteryzują się bólem promieniującym od zęba do zatok szczękowych. Ból może również objąć cała głowę.

    Problemy ze wzrokiem

    Wady wzroku doprowadzają do nadmiernego napięcia mięśni gałek ocznych, którego efektem jest ból w okolicy czołowej i ciemieniowej.

    Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

    Ból głowy ma specyficzny charakter. Towarzyszy mu sztywność karku, podwyższona temperatura ciała, nudności lub wymioty.

    Tętniak mózgu

    Pojawia się bardzo silny ból głowy z towarzyszącym mu osłabieniem kończyn. Może również dojść do tzw. podwójnego widzenia i wymiotów.

    Wstrząs mózgu

    Do wstrząsu mózgu dochodzi w wyniku urazu głowy. Silnemu bólowi towarzyszą wymioty oraz senność. Chory może odczuwać również uporczywe zawroty głowy.

    Ból głowy a dieta

    Przyczyną bólu głowy może być również źle skomponowana codzienna dieta. W naszym jadłospisie występują takie pokarmy, które powodują skurcz naczyń krwionośnych. Ból głowy może pojawić się również w wyniku reakcji alergicznej na spożyty pokarm. Osoby podatne na ataki migreny powinny unikać następujących produktów spożywczych: sery pleśniowe, czekolada, wino sherry, porto, czerwone wino, parmezan, mozzarella, ananas, cytryna. Całkowite wykluczenie tych produktów z diety może ograniczyć ilość napadów migrenowych.

    Jak szybko zwalczyć ból głowy?

    Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam na szybkie zwalczenie bólu głowy.

    Masaż głowy

    Należy wykonać delikatny masaż głowy. Można do tego użyć eterycznych olejków o działaniu relaksującym (np. olejek lawendowy). Masaż na ból głowy polega na masowaniu trzema palcami okolicy skroni. Wykonujemy okrągłe ruchy w wolnym tempie. Możemy również uciskać przestrzeń między brwiami punktowo lub delikatnie masować głowę, twarz i kark.

    Rozluźnienie mięśni karku i szyi

    W pozycji siedzącej przechylamy głowę na boki. Bardzo delikatnie i powoli. Po kilkunastu powtórzeniach wykonujemy to samo tylko do przodu w dół i do tyłu.

    Zioła

    Dobrym, naturalnym i zdrowym sposobem jest wypicie naparu z ziół. Na ból głowy najlepsza będzie melisa, mięta rumianek i imbir. Należy wypić silny napar np. z dwóch torebek. W razie niewystąpienia poprawy możemy wypić napar ponownie.

    Jak skutecznie leczyć ból głowy?

    Warto pamiętać, że w przypadku bólu głowy, który nie stanowi samoistnej choroby, a jedynie jest objawem innych przypadłości, nie powinniśmy skupiać się na leczeniu samego bólu. Należy zająć się przede wszystkim leczeniem choroby. Wyleczone schorzenie automatycznie doprowadzi do tego, że nie będziemy już cierpieć z powodu bólu głowy.

    [Głosów:0    Średnia:0/5]

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here