Z racji warunków atmosferycznych i różnych losowych zdarzeń, z roku na rok ceny owoców i warzyw ulegają zmianie. Trudno jest przewidzieć co w danym roku będzie kosztować najdrożej w porównaniu do lat ubiegłych.
Jeśli chodzi o pogodę to wiele z jej czynników może w negatywny sposób wpłynąć na uprawę. Przedłużająca się zima może w znacznym stopniu przyczynić się do spadku zbiorów konkretnych płodów rolnych. Susza jest także kolejnym i zarazem najczęstszym problemem wpływającym na zbiory. Co najciekawsze nawet wysoki poziom opadów może być posiadać również negatywny wpływ na stan upraw konkretnych warzyw i owoców.
Dodatkowo ceny poszczególnych produktów rolnych wahają się w konkretnych porach roku. Na przykład na wiosnę możliwa jest zwyżka w cenach warzyw korzeniowych. Często się tak zdarza, że warzywa te znacznie drożeją w miesiącach wiosennych, ponieważ nowe zasiane będą dopiero na jesień, a jedyne dostępne na rynku w tym okresie są te, które przechowuje się w chłodniach.
Zdarzyć też się może, że dane warzywo zdrożeje ponad wcześniejsze ceny. Tak było np. w zeszłym roku z ceną pietruszki, która z powodów istnienia nieregularnej grupy odbiorców, zdrożała do 9 zł w skupie, kiedy zazwyczaj płacone za nią było 5-6 zł we wcześniejszych latach.
Ile kosztują owoce w hurcie?
Ciężko jest określić cenę danego płodu rolnego, ponieważ cena warzyw lub owoców może być różna dla konkretnego rodzaju, w zależności od województwa, w którym się znajdujemy. Jeśli chcemy uzyskać dokładniejsze informacje to najlepiej jest sięgnąć do danych prezentowanych systematycznie przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Na stronie tego Instytutu możemy w prosty sposób znaleźć konkretne informacje, na temat ceny konkretnego owocu w określonym czasie i mieście.
Jeśli natomiast zadajemy sobie pytanie „ile kosztują warzywa w hurcie?” to i w tej kwestii warto skorzystać z danych prezentowanych na stronie internetowej wyżej wymienionego Instytutu. Znajdziemy tam dużo różnego rodzaju tabel i wykresów, które pomogą nam lepiej zorientować się w cenach większości płodów rolnych.