Cera wrażliwa – przypadłość, która może przytrafić się każdemu. Zobacz, jak sobie radzić z podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry!

  0
  1441

  Można powiedzieć, że cera wrażliwa to taki typ cery, która sprawia paniom najwięcej trudności w codziennej pielęgnacji. Wrażliwą skórę są w stanie bardzo łatwo podrażnić nie tylko szkodliwe czynniki zewnętrzne, ale też niewłaściwe dobrane kosmetyki. Cery wrażliwej nie należy jednak traktować jako oddzielnego typu skóry – tendencje do podrażnień i zaczerwienień mogą bowiem równie dobrze pojawić się przy cerze tłustej, mieszanej, suchej czy trądzikowej. W jaki sposób zatem powinnyśmy pielęgnować skórę ze skłonnością do nadwrażliwości? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków dla cery wrażliwej!

  Cera wrażliwa – charakterystyka

  Cera wrażliwa jest takim rodzajem skóry, który charakteryzuje się bardzo dużymi skłonnościami nie tylko do zaczerwienień i podrażnień, ale też pieczenia i swędzenia. Na wrażliwej skórze bardzo często pojawiają się nie tylko widoczne czerwone plamy, ale też trądzik różowaty czy popękane naczynka. Wbrew pozorom przypadłość ta nie jest typowa tylko i wyłącznie dla posiadaczek cery naczynkowej czy suchej – nadwrażliwość może bowiem pojawić się przy każdym rodzaju skóry i stanowić znaczne utrudnienie w codziennej pielęgnacji.

  Skóra wrażliwa czy atopowa?

  Mając do czynienia z cerą wrażliwą, musimy być bardzo czujni i poddawać ją stałej obserwacji – skóra wrażliwa, w wyniku niedostatecznie zapewnionej ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, może przemienić się w cerę atopową, która wymaga już leczenia pod okiem dermatologa.

  Delikatne oczyszczanie wrażliwej skóry

  Właściwą pielęgnację skóry wrażliwej należy rozpocząć od przeprowadzenia prawidłowego sposobu oczyszczania twarzy.

  • W przypadku cery wrażliwej należy unikać przemywania twarzy twardą wodą z kranu, bowiem może to wywołać dodatkowe podrażnienia na twarzy.
  • Do demakijażu należy stosować delikatne preparaty oczyszczające, przeznaczone specjalnie dla tego typu cery np. łagodne kosmetyki do oczyszczania i pielęgnacji cery wrażliwej Garnier.
  • Pamiętajmy też o tym, by przy skórze wrażliwej zabieg oczyszczania twarzy przeprowadzać z dużą delikatnością – skłonna do podrażnień i zaczerwienień skóra bardzo gwałtownie reaguje na mocne pocieranie wacikiem czy osuszanie szorstkim ręcznikiem.
  • Po oczyszczaniu, na naszej twarzy praktycznie natychmiast powinien znaleźć się odpowiedni krem do twarzy, który skutecznie ochroni skórę przed podrażnieniami.

  Krem nawilżający do cery wrażliwej

  Jeżeli chcemy nieco złagodzić skutki posiadanej przez nas nadwrażliwości skóry, bardzo dużo uwagi musimy poświęcić na dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji tego typu cery. Muszą one odznaczać się bardzo łagodnym składem, który nie podrażni delikatnej skóry, a jednocześnie złagodzi istniejące już podrażnienia.

  • Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego kremu do skóry wrażliwej, którego zadaniem jest nie tylko zapewnienie jej właściwego poziomu nawilżenia, ale też ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas krem posiada m. in. filtry UV, zabezpieczające skórę przed niebezpiecznymi promieniami słonecznymi.
  • Krem do codziennej pielęgnacji cery wrażliwej powinien opierać się na samych naturalnych składnikach, zaś być pozbawiony drażniących substancji, w tym sztucznych barwników zapachowych, konserwantów czy parabenów – są to bowiem składniki, które zaraz po słońcu, najczęściej odpowiadają za podrażnienia na skórze.
  • Pamiętajmy jednak, by krem dostosować również odpowiednio do konkretnego rodzaju naszej skóry – jeśli nadwrażliwość pojawia się przy cerze suchej, krem powinien posiadać nieco tłustszą i gęstszą konsystencję, natomiast przy cerze mieszanej bądź tłustej, należy wybierać kremy o lekkiej formule i dodatkowych właściwościach matujących.

  [Głosów:0    Średnia:0/5]

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here