Choroby ginekologiczne mogą wystąpić u kobiet w różnym wieku. Mięśniaki macicy, endometrioza, zespół policystycznych jajników, czy rak piersi to tylko niektóre przykłady. Wiele z nich może być bardzo groźnych dla zdrowia i życia kobiety, mogą być również przyczyną niepłodności. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń niezwykle ważna jest profilaktyka i wczesne zdiagnozowanie problemu, dlatego zarówno młode jak i dojrzałe kobiety powinny regularnie odwiedzać ginekologa.
Kiedy zgłosić się do ginekologa?
Kontrolna wizyta ginekologiczna powinna mieć miejsce przynajmniej raz w roku, pod warunkiem, że kobieta nie uskarża się na żadne dolegliwości. Jeżeli występują niepokojące objawy, takie jak zaburzenia miesiączkowania, objawy świadczące o infekcji lub stanie zapalnym (np. nieprawidłowe upławy, świąd, pieczenie), krwawienia z dróg rodnych między miesiączkami lub w trakcie menopauzy, czy też intensywny ból w dole brzucha należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Jak wygląda wizyta u ginekologa?
Konsultacja ginekologiczna rozpoczyna się od wywiadu z pacjentką. Kobiety w wieku rozrodczym powinny podać lekarzowi termin ostatniej miesiączki, a jeśli stosują antykoncepcję hormonalną poinformować go o ewentualnych niepożądanych objawach, które mogą być wywołane przez te środki. Kolejnym etapem wizyty jest badanie fizykalne, w trakcie którego ginekolog kontroluje stan narządów rodnych pacjentki. Następnie pobierana jest cytologia, czyli wymaz z szyjki macicy. Jest to podstawowe badanie ginekologiczne w profilaktyce raka szyjki macicy. Wizyta u ginekologa obejmuje również kontrolę piersi.
Jakie badania może zlecić ginekolog?
Nawet jeśli badanie fizykalne nie wykazało nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, a występują zaburzenia miesiączkowania lub inne niepokojące objawy lekarz może zlecić wykonanie USG ginekologicznego. Badanie to umożliwia diagnostykę guzów macicy, mięśniaków macicy, polipów endometrialnych, policystycznych jajników, wad anatomicznych oraz nowotworów narządów płciowych. Często pacjentki kierowane są również na kontrolne USG piersi. W przypadku zaburzeń hormonalnych lekarz może zlecić również badania krwi w tym kierunku.
Gdzie znaleźć dobrego ginekologa?
Poradnia ginekologiczna w iMed24 to miejsce stworzone z myślą o zdrowiu i komforcie kobiet. Poradnia dysponuje nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykrycie chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Doświadczeni lekarze zapewniają pacjentką troskliwą opiekę ginekologiczną i położniczą.