Co to jest inkontynencja?

0
642
inkontynencja

Nietrzymanie moczu, inaczej nazywane inkontynencją jest wstydliwym problemem, z którym zmaga się duża część społeczeństwa. Dolegliwość najczęściej pojawia się u osób starszych, niemniej jednak objawy choroby mogą uwidocznić się u kobiet w ciąży i po porodzie, a także mężczyznom z przerostem prostaty. W zależności od nasilenia objawów, inkontynencja moczowa znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie , czego efektem jest znaczne obniżenie jakości życia. Co to inkontynencja? Jak objawia się ta dolegliwość?

Czym jest jest inkontynencja?

Zgodnie z definicją inkontynencji jest to objaw chorobowy, w którym pacjent doświadcza mimowolnego oddawania moczu lub stolca. W trakcie rozwoju schorzenia dochodzi do całkowitej lub częściowej utraty kontroli nad funkcjonowaniem pęcherza, czego efektem jest nieświadome opróżnianie całego pęcherza lub jedynie tak zwane popuszczanie moczu. Jednym z rozwiązań dla osób zmagających się z dolegliwością jest zastosowanie specjalistycznych wkładek lub majtek chłonnych, które zatrzymują mocz i redukują jego nieprzyjemny zapach.

Problem inkontynencji moczowej jest bardzo złożony. Fizjologicznie znajdujący się w pęcherzu mocz jest zatrzymywany przez sprawnie funkcjonujące mięśnie Kegla. W momencie całkowitego wypełnienia pęcherza impulsy nerwowe wysyłają sygnał do mózgu, który człowiek odczuwa jako potrzebę natychmiastowego skorzystania z toalety. W tym momencie dochodzi do rozluźnienia mięśni dna miednicy oraz kurczenia się mięśni pęcherza, co umożliwia bezproblemowe oddanie moczu. W przypadku zaburzenia funkcjonowania lub działania któregoś z tych etapów dochodzi do pojawienia się problemu inkontynencji moczowej.

Rodzaje inkontynencji – co warto wiedzieć?

Problem nietrzymania moczu może mieć różne podłoże. Schorzeniu najczęściej towarzyszą dysfunkcje w budowie układu moczowo-płciowego, niemniej jednak schorzenie bardzo często jest wynikiem podeszłego wieku, posiadanych chorób lub przyjmowanych leków. Część społeczeństwa zmaga się również z inkontynencją stresową, podczas której dochodzi do opróżniania pęcherza na skutek silnego oddziaływania sytuacji stresowych.

Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną głównymi typami inkontynencji są:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – polega na znacznym osłabieniu pracy mięśni Kegla i wycieku moczu podczas aktywności fizycznej,
  • nietrzymanie moczu z naglącym parciem – to rodzaj inkontynencji objawiający się występowaniem nagłej, silnej potrzeby oddania moczu,
  • przepełnienie pęcherza – nietrzymanie moczu tego typu pojawia się u mężczyzn, którzy zmagają się z przerostem prostaty. Na skutek tego dochodzi do rozciągnięcia pęcherza i mimowolnego wycieku moczu,
  • inkontynencja pomikcyjna – polega na niemożności całkowitego opróżnienia pęcherza, czego efektem jest wyciekanie kropli moczu z opóźnieniem.

Mimo, że dla dużej części społeczeństwa inkontynencja jest jedynie nietrzymaniem moczu, problemu nie wolno bagatelizować. Schorzenie może być objawem rozwijającej się w organizmie choroby ogólnoustrojowej, dlatego diagnoza jest bardzo ważnym elementem leczenia nietrzymania moczu.

Na czym polega leczenie inkontynencji?

Inkontynencja jest dolegliwością, która diagnozowana jest za pomocą podstawowych badań, do których zalicza się posiew moczu, badania krwi, USG jamy brzusznej oraz badanie urodynamiczne. Dodatkowo, specjaliści zalecają kobietom konsultację ginekologiczną, a mężczyznom sprawdzenie gruczołu krokowego, które pomoże wykluczyć ewentualny przerost prostaty.

Leczenie schorzenia jest zależne od wielu czynników. Specjaliści zalecają wprowadzenie odpowiedniej diety oraz rehabilitację mięśni Kegla, która pomoże przywrócić im właściwe funkcjonowanie. Doraźnie pacjenci korzystają ze specjalnych wkładek urologicznych, które zapewniają komfort podczas wyjść. W skrajnych przypadkach lekarze decydują się na przeprowadzenie elektrostymulacji, której celem jest pobudzenie nerwów do prawidłowego działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here