Czy hipoglikemia reaktywna jest niebezpieczna?

0
753

Hipoglikemia reaktywna jest bezpośrednio związana z okresowo obniżającym się poziomem cukru we krwi. Nie jest to jednak typowa cukrzyca, a niedocukrzenie pojawiające się po pewnym czasie od zjedzenia posiłku. Czym tak naprawdę jest ta choroba i czy może być niebezpieczna? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Hipoglikemia reaktywna objawy

Hipoglikemia reaktywna może być dość trudna do zdiagnozowania, ponieważ nie występuje nocą, ani na czczo, a to właśnie o poranku przeważnie wykonywane są badania stężenia glukozy we krwi. Bardzo często pojawia się po zjedzeniu wysokowęglowodanowego posiłku i może objawiać się:

  • drażliwością,
  • zawrotami głowy,
  • uczuciem niepokoju,
  • potliwością,
  • napadami głodu i potrzebą zjedzenia czegoś słodkiego.

W przeciwieństwie do cukrzycy hipoglikemia reaktywna nie może spowodować utraty świadomości. Nie znaczy to oczywiście, że nie należy się nią przejmować, bo nieleczona może spowodować np. rozwój cukrzycy typu 2.

W diagnostyce liczy się przede wszystkim odpowiedni wywiad, a następnie przeprowadzenie testu tolerancji glukozy, który polega na kilkukrotnym badaniu poziomu cukru po wcześniejszym podaniu pacjentowi glukozy. Obniżony poziom cukru w którymkolwiek z pomiarów może sugerować hipoglikemię reaktywną.

Hipoglikemia reaktywna leczenie

Wiele osób zastanawia się, czy hipoglikemia reaktywna jest niebezpieczna i co z robić, by skutecznie ją leczyć. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pierwsze pytanie, bo z jednej strony hipoglikemia reaktywna może z czasem przejść w cukrzycę, z drugiej jednak do jej leczenia nie wykorzystuje się praktycznie żadnych środków farmaceutycznych. Bardzo istotną rolę w leczeniu odgrywa dobrze zbilansowana dieta i przestrzeganie zaleceń lekarza. Jedzenie 5 posiłków dziennie i zachowanie odpowiedniej regularności w ich przyjmowaniu jest podstawą, by wyeliminować napady choroby i przestać zmagać się ze skutkami niedoboru cukru.

Pierwsze co musimy zrobić, jeśli wykryta zostanie u nas hipoglikemia reaktywna to zweryfikować swoje nawyki żywieniowe. W sklepie internetowym diabetyk24.pl można znaleźć wiele przepisów dla diabetyków, które zdecydowanie ułatwią ułożenie profesjonalnej diety niwelującej możliwość nawrotów.

Najważniejsze jest jednak utrzymanie pełnej regularności spożywania posiłków. Każda przerwa, która wynosi dłużej niż 3-4 godziny może spowodować wystąpienie objawów. Warto więc zrobić wszystko, by regularnie się odżywiać. Odpowiednia ilość białka, tłuszczu i węglowodanów złożonych dostarczy nam energii i zablokuje wystąpienie objawów hipoglikemii. Warto pamiętać też, by zrezygnować z alkoholu i napojów gazowanych, szczególnie tych słodkich.  Nie można też w nadmiarze zjadać bardzo słodkich owoców takich jak gruszki, banany czy śliwki.

Im więcej produktów nieprzetworzonych z dużą zawartością błonnika zastosujemy, tym na lepsze efekty leczenia będziemy mogli liczyć. Jeśli prawidłowe odżywianie połączone zostanie z odpowiednią dawką wysiłku fizycznego i dbałością o właściwe nawodnienie organizmu, hipoglikemia reaktywna przestanie być dla nas niebezpieczna i bardzo szybko odzyskamy pełną radość z życia. Pamiętajmy jednak, że błędy żywieniowe mogą tylko pogłębić nasz problem i spowodować poważniejsze komplikacje w kolejnych latach.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here