Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

0
1502
Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Skurcze łydek, drgania powiek, skoki ciśnienia, bóle mięśni – to znak, że w organizmie jest niedobór magnezu. Potocznie mówi się „to dlatego, że pijesz za dużo kawy”. Ale jaki tak naprawdę ten czarny, mocny napój ma wpływ na niedobory magnezu i czy w ogóle jest to prawdą?

Czym jest magnez i jaką rolę spełnia w organizmie?

Bardzo często słyszy się w radiu, czy telewizji o niedoborze magnezu i cudownych suplementach diety, które go uzupełniają. Magnez to jeden z makroelementów w naszych organizmach. To znaczy, że stanowi jakieś 0,1 % całej masy ciała, ale jego niedobór może być jak najbardziej odczuwalny.

Magnez jest przede wszystkim składnikiem kości. Tym budulcem jest także wapń i witamina D. Co za tym idzie między innymi ten makroelement odpowiada za wzrost, dlatego jest szczególnie ważny w okresie dziecięcym. Magnez jest obecny także w mięśniach i komórkach nerwowych  i odpowiada za działanie układu sercowo-naczyniowego. Oznacza to, że magnez w kapsułkach wspomaga leczenie serca, a przede wszystkim zapobiega chorobom, przez które one powstają. Prawidłowa ilość magnezu w organizmie zmniejsza ryzyko zawałów serca i powstawania skrzepów.

Co także ważne, magnez korzystnie wpływa na nasze funkcje nerwowe i wpływa na nasze ciało odprężająco i relaksująco. Ponadto poprawia pamięć i koncentrację. Magnez stabilizuje funkcje układu nerwowego: działa uspokajająco i odprężająco, zmniejsza nadpobudliwość komórek nerwowych, poprawia pamięć i koncentrację.

Jeśli magnezu jest za mało, to któryś z tych segmentów upada. Najczęściej niedobór objawia się w skurczach mięśni, kołataniu serca, w rozdrażnieniu i poczuciu zmęczenia. Ale czy tylko kawa jest za to odpowiedzialna?

Czy kawa powoduje niedobór magnezu?

Powiedzenie, że tylko kawa powoduje niedobór magnezu jest całkowitym mitem, gdyż na ten stan rzeczy ma wpływ wiele czynników. Kawa, którą wypijamy niekiedy w dużych ilościach oczywiście może się do tego przyczyniać. Przede wszystkim na niedobór magnezu wpływa długotrwały stres, ciąża, odchudzanie, zła dieta, która nie jest bogata w mikroelementy, alkohol oraz inne używki – w tym kawa. Jednak by coś tak mocno zdegradowało nasz organizm, musi być stosowane permanentnie. „Śmieciowe jedzenie”, nadużywanie alkoholu, odchudzanie się i brak właściwej diety, czy niskiej jakości kawa pita w bardzo dużych ilościach. To wszystko sprawia, że magnez szybko znika z naszego organizmu. Na szczęście można go odbudować. A więc, czy kawa wypłukuje magnez z organizmu? Tylko wtedy, gdy jest pijana z ogromnych ilościach i posiada słabą jakość. Dobra kawa to jaka? Jeżeli chciałbyś spróbować dobrej kawy to zamiast osiedlowego sklepiku odwiedź specjalistyczny sklep z kawą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here