Czy kołatanie serca jest niebezpieczne?

0
1493
kołatanie serca

Istotnie. Jeśli odczuwamy kołatanie serca, należałoby zgłosić się do naszego lekarza rodzinnego lub kardiologa. Pierwszym pytaniem jest wywiad, osłuchanie serca, pomierzenie tętna i EKG.

Jednak natomiast każdy człowiek czuje bicia serca.

Nasze serca biją często z częstotliwością 60–80 uderzeń na minutę. W czasie odpoczynku częstotliwość ta jest delikatniejsza oraz jest 40–60, a podczas treningu narasta do 90–180 uderzeń na minutę. Serduszko bije także bardzo, jeśli się boimy, złościmy czy jesteśmy pobudzeni. Wówczas traktujemy, iż kołacze, natomiast bije ono często. A w przypadku migotania przedsionków drżą one 400-600 na minutę, oraz bieg komór czyli popularnie pompy serca jest wyjątkowy oraz potrafi się wahać od 50 do 190 na minutę. Cierpiący odbierają to jak kołatanie. Bo jakiekolwiek modyfikacje biegu serduszka niespowodowane poziomem psychicznym czy sportem, należy skonsultować z lekarzem.

Lub wszystkie niewywołane poziomem psychicznym czy sportem kołatanie znaczy, że jesteśmy cierpiący na migotanie przedsionków?

Nie. Kołatanie serca, m.in. migotanie przedsionków, mogą skutkować schorzeniami elektrolitów np. deficyt potasu, a to zdarza się przy laksacjach, torsjach, jednak także po spożyciu większej ilości alkoholu. Rozróżniamy choćby taką choroba zwaną syndromem sobotniej nocy, której każdym z objawów jest kołatnie serca w rezultacie zaburzeń elektrolitów, odwodnienia i trującego wpływu alkoholu oraz pozostałych używek. Migotanie przedsionków że być efektem odwodnienia w upalne dni. Gdy kołatanie zdarzyło się raz, a jego etiologia jest znana, np. laksacja, a co dużo można jej uniknąć np. zbytniego wypicia alkoholu, to jest to raczej mniej przerażające aniżeli kołatanie bez konkretnej, usuwalnej etiologie.

czy migotanie przedsionków serca jest niebezpieczne

Czemu właśnie teraz mówi się naprawdę wiele o migotaniu przedsionków? Od gdy medycyna rozpoczęła dostrzegać scalenie równomierności kołatania serca z zakresem zdrowia?

Na pewno wiedział już o tym związaniu Sokrates. Również klasyczna medycyna chińska dużą ilość ocen bazowała na badaniu rytmu serca. Nie istnieje to mylne, ponieważ wiele choroby składa się odmianami tętna. Zmienia je chociażby temperatura. Również Polacy mają własny udział w badaniach nad tętnem. W ciągu Renesansu polski profesor Józef Struś wykładający na uniwersytecie w Padwie stworzył pierwszą rozprawę o pulsie. Przedstawił jego zmienność podczas amoku, żalu, stresie i rozrywki. Wtedy natomiast na początku XX wieku zaistnienie elektrokardiografu zapewniło przykładane badanie rytmu serca a jego zaburzeń. Dziś pojawiły się rozmaite formy leczenia migotania i zapobiegania jego powikłaniom, momentami zdecydowanie ciężkim jak np. udar mózgu, stąd specjaliści starają się rozpowszechnić ten temat.

W jaki sposób migotanie powoduje udar?

Gdy przedsionki migoczą nie pompują krwi. To pochodzi ona można. Takie zaleganie sprzyja byciu się skrzeplin. Momentami dochodzi do oderwania się jej elementu, który spośród biegiem krwi może przyjechać do tętniczki mózgowej i wywołać jej zakończenie, doprowadzając do udaru czyli martwicy cząstki mózgu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here