Czy leczenie kanałowe boli?

0
612
Czy leczenie kanałowe boli

Leczenie endodontyczne potocznie zwane kanałowym budzi w nas wiele niepewności. Zabieg ten posiada bowiem niechlubną opinię pacjentów, przez co często na samą myśl o nim odczuwamy niepokój. Mimo wielu niekorzystnych mitów jest to niezwykle pomocne. Zabieg ten pozwala dentyście uratować ząb, który był długo nieleczony z próchnicy, co w następstwie poskutkowało zapaleniem miazgi zęba. Usługi takie świadczy Cracow Dental Centre. Jest to klinika w której można wykonać leczenie kanałowe na wysokim poziomie, w niezwykle miłej atmosferze. Podczas zabiegu sztab specjalistów przystąpi do walki o zdrowy i piękny uśmiech.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Do dokładnego zrozumienia tego zabiegu niezbędne jest zapoznanie się z budową zęba. Ząb zbudowany jest ze szkliwa oraz występującej pod nim zębiny. Dalej znajduje się komora miazgowa wraz z kanałami wypełnionymi miazgą, która są niezwykle unerwione. Podczas gdy dochodzi do zakażenia miazgi przez bakterie, powstaje stan zapalny. Wówczas odczuwamy silny ból, który przysparza nam wiele niedogodności.

Leczenie endodontyczne polega na precyzyjnym oczyszczeniu kanałów nerwowych. Odbywa się to przy użyciu specjalistycznych narzędzi rotacyjnych. Gdy wszystko jest już dokładnie oczyszczone, dentysta przechodzi do szczelnego wypełnienia powstałego ubytku. Wykorzystuje się do tego metodę na ciepło, czyli wypełnienia płynną gutaperką. Dzięki temu leczenie chroni ząb przed dostaniem się tam powietrza, czy drobnoustrojów. Zapewnia to ochronę oraz przedłużenie żywotności zęba. Zabieg ten jest niezwykle pomocny i może być praktykowany zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.

Leczenie kanałowe odbywa się w kilku etapach. Lekarz rozpoczyna od wykonania zdjęcia RTG, na podstawie którego ocenia stan zęba oraz dokładnie przygląda się kształcie i położeniu kanałów zębowych. Następnie dentysta przystępuje do zabiegu. Zostaje nałożony koferdam, który znacznie poprawia widoczność w jamie ustnej. Lekarz przy pomocy specjalistycznych narzędzi otwiera ząb oraz przystępuje do jego oczyszczenia. Endodonta wysusza kanał i wypełnia ząb specjalnym preparatem. Na koniec zostaje nadany kształt zęba.

W jakich przypadkach należy podjąć leczenie kanałowe?

Podjęcie leczenia kanałowego jest konieczne w momencie, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Przyczyną tego najczęściej jest nieleczona, postępująca próchnica. Leczenie kanałowe stosuje się również w przypadku złamania bądź pęknięcia zęba, zapalenia tkanek wokół korzenia zęba, wielokrotnych zabiegów wykonywanych na danym zębie oraz w przypadku wystąpienia bakterii beztlenowych.

Jak można rozpoznać toczące się zapalenie miazgi zębowej? Objawami dającymi nam sygnał ostrzegany mogą być: ból przy dotyku, przebarwienia, nadwrażliwość na nagłe zmiany temperatur, kłujący bądź tępy ból oraz nadwrażliwość tkanek znajdujących się w okolicy zęba. Warto jednak pamiętać, że toczący się stan zapalny miazgi może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne kontrole dentystyczne.

Mimo iż leczenie kanałowe jest często ostatnią deską ratunku, zdarzają się sytuacje, w których jest to niemożliwe. Dzieje się tak w przypadku gdy korzeń zęba jest złamany, występuje zanik kości wokół korzenia, oraz gdy nie ma dostępu do kanałów. Obecnie dzięki nowoczesnym metodom leczenia dentyści podejmują jednak próby uratowania większości zębów, zapobiegając tym brakom w uzębieniu.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe często jest źródłem lęku i niepewności. Wokół tego zabiegu powstało wiele mitów, jednak leczenie endodontyczne wcale nie musi być bolesne. Obecnie stosuje się nowoczesne metody znieczulające, dzięki którym podczas zabiegu nie powinniśmy odczuwać bólu. Również techniki leczenia znacznie zmieniły się na przestrzeni lat, dzięki czemu dentysta ma możliwość precyzyjnego oraz dokładnego oczyszczenia zęba, w sposób jak najbardziej komfortowy dla pacjenta. Po zabiegu możemy odczuwać dyskomfort oraz lekką obolałość w miejscu, gdzie wykonywany był zabieg. W tym przypadku pomocne będę leki przeciwbólowe oraz okłady.

Mimo strachu oraz dyskomfortu podjęcie leczenia kanałowego jest niezmiernie ważne. Im później zdecydujemy się na ten zabieg, tym bardziej maleje szansa na uratowanie zęba. Wówczas możemy całkowicie go stracić, a ząb po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym posłużyłby nam jeszcze przez wiele lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here