Czym jest miażdżyca i jakie są jej rodzaje?

0
833
Nieleczona miażdżyca może prowadzić do zawału serca
fot. Pixabay.com

Miażdżyca, zwana również arteriosklerozą, jest poważną chorobą przewlekłą. Nieleczona może prowadzić do wielu groźnych powikłań. Często współwystępuje z cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym. Powstaje pod wpływem odkładania się blaszek miażdżycowych na wewnętrznych ścianach tętnic.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/341-2/

Definicja miażdżycy

O miażdżycy mówimy wówczas, gdy w wewnętrznych ścianach tętnic odkładają się tak zwane blaszki miażdżycowe. Powstają one z cholesterolu, lipidów, tkanki łączonej oraz włókien kolagenowych. Najczęściej miażdżyca rozwija się w tętnicach kończyn dolnych, nerek, szyi, wieńcowych oraz w aorcie. Do procesu odkładania się blaszek dochodzi pod wpływem stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych.

Najwcześniejszą formą zmian miażdżycowych są tak zwane pasma tłuszczowe. To one jako pierwsze powstają na wewnętrznych ścianach tętnic. Jeśli na pasmie tłuszczowym zaczyna obrastać tkanka łączna, dochodzi do powstania blaszki miażdżycowej. Gdy nachodzi na światło naczynia, powoduje jego zwężenie, a tym samym utrudnia przepływ krwi. Jeśli światło tętnicy pod wpływem zmian miażdżycowych zostanie całkowicie zamknięte i dojdzie do zatrzymania przepływu krwi, skutkiem takiego stanu będzie zawał serca lub udar mózgu.

Jakie są rodzaje miażdżycy?

Blaszki miażdżycowe mogą powstawać w różnych miejscach. Jeśli dotyczy to tętnic doprowadzających krew do serca, mówimy o miażdżycy tętnic wieńcowych. Nieleczona, prowadzi do choroby niedokrwiennej serca, a w konsekwencji także zawału.

Jeśli tętnice dostarczające krew do mózgu zostaną zajęte przez miażdżycę, prowadzi to do miażdżycy mózgu. Ten typ miażdżycy, jeśli jest nieleczony, jest przyczyną udaru niedokrwiennego.

Ponadto miażdżyca może objąć również aortę. Najczęściej dotyka jej odcinka brzusznego lub piersiowego. Często na początku nie daje żadnych objawów, a jeśli już się one pojawiają nie kojarzą się jednoznacznie ze zmianami miażdżycowymi. Wśród nich wymienia się bóle głowy, nudności, wymioty, ogólne osłabienie organizmu.

Możemy również mówić o miażdżycy tętnic kończyn dolnych oraz tętnic szyjnych. Również te zmiany, jeśli nie są odpowiednio leczone, mogą dla organizmu stanowić poważne zagrożenie i prowadzić do wielu powikłań.

Zobacz też: http://www.muscular.pl/jakie-sa-czynniki-ryzyka-miazdzycy-tetnic-konczyn-dolnych/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here