Czym jest osteoporoza wtórna?

0
1851
Czym jest osteoporoza wtórna?

Osteoporoza wtórna to osteoporoza, która najczęściej występuje w formie powikłania określonego stanu chorobowego. Może też rozwinąć się pod wpływem stosowania niektórych leków.

Osteoporoza wtórna to rzadsza postać tego schorzenia. Może rozwinąć się pod wpływem przechodzenia innych chorób bądź też stosowania niektórych leków. Czym powodowana jest osteoporoza wtórna, jakie ma objawy i jak może być leczona?

Osteoporoza wtórna

Osteoporoza następuje w wyniku zaburzenia prawidłowej równowagi między formowaniem się kości, a ich resorpcją. Organizm doprowadza do rozkładu tkanki kostnej, która nie jest zastępowana nową. Dochodzi wówczas do utraty masy kostnej, co zwiększa ryzyko pęknięć kości i wydłuża proces ich gojenia.

Osteoporoza wtórna to osteoporoza, która najczęściej występuje w formie powikłania określonego stanu chorobowego. Może też rozwinąć się pod wpływem stosowania niektórych leków. Jej leczenie jest dużym wyzwaniem dla lekarzy, ponieważ wymaga kurowania schorzenia współistniejącego oraz jednoczesnego przeciwdziałania utracie masy kostnej. Osteoporoza wtórna może wystąpić w każdym wieku, jednak jest szczególnie groźna dla dzieci. Uszkodzenia kości mogą być trwałe, przez co zwiększają ryzyko niepełnosprawności oraz zaburzeń wzrostu.

CZYTAJ WIĘCEJ: System EchoS – innowacyjna diagnostyka osteoporozy

Przyczyny osteoporozy wtórnej

Osteoporozie wtórnej może sprzyjać przyjmowanie leków stosowanych w chorobach przewlekłych, które negatywnie wpływają na mineralizację kośćca. Przyczyną bywają też zaburzenia układu hormonalnego, a konkretnie hormonów odpowiedzialnych za gospodarkę wapniowo-fosforanową. Są one wydzielane przez przytarczyce i mogą prowadzić do zaburzeń uwapnienia kości.

Wtórna postać osteoporozy często powodowana jest chorobami układu oddechowego, szpiku i nerek, a także schorzeniami reumatycznymi. Może ponadto wystąpić przy zaburzeniach wchłaniania z przewodu pokarmowego, np. u pacjentów po resekcji żołądka. Ryzyko zachorowania na osteoporozę wtórną zwiększają leki sterydowe, które przyczyniają się do powstawania ubytków tkankowych poprzez hamowanie procesu tworzenia kości. Choroba ta rozwija się również u osób nadużywających alkoholu i papierosów.

Objawy osteoporozy wtórnej

Osteoporoza może przez długi czas nie ujawniać żadnych symptomów. Chorzy często dowiadują się o niej dopiero przy niespodziewanym złamaniu. W najcięższych postaciach osteoporozy wtórnej, kości mogą kruszeć nawet pod wpływem niedużego urazu. Objawem choroby w zaawansowanym stadium są ułomności fizyczne, np. utrata wzrostu lub kifoza. Występować mogą silne dolegliwości bólowe, uczucie łaskotania i drętwienie ciała, a także ogólne osłabienie.

Kiedy osteoporoza atakuje kręgi, zmniejsza się przede wszystkim długość górnej części ciała pacjenta. Żebra zaczynają wówczas opadać w kierunku bioder, co wywołuje ucisk narządów wewnętrznych oraz wybrzuszenie brzucha. Ze względu na ograniczenie przestrzeni płuc, chory może mieć problemy z oddychaniem. Symptomy zaawansowanej osteoporozy znacząco pogarszają jakość życia pacjenta i prowadzą do niepełnosprawności, która wymusza rezygnację z wykonywania wielu codziennych czynności. Leczenie osteoporozy wtórnej zwykle odbywa się przy pomocy heparyny, metotreksatu, cyklosporyny oraz leków antyestrogenowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here