Czym może być wywołany ból podczas stosunku? Kiedy skonsultować się z lekarzem ginekologiem?

0
621
Czym może być wywołany ból podczas stosunku? Kiedy skonsultować się z lekarzem ginekologiem

Seks kojarzy się przede wszystkim z przyjemnością. Są jednak osoby, dla których ta przyjemność jest zakłócona. Odczuwanie bólu w trakcie stosunku jest u kobiet popularną przypadłością. Nosi ona nazwę: dyspareunia. Skąd bierze się ból podczas stosunku? Czy warto konsultować się z ginekologiem? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Dyspareunia – objawy

Dyspareunia jest dolegliwością bólową podczas stosunków seksualnych. Dotyczy ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć znacznie częstsza jest u tej pierwszej płci. Cierpieć na nią może aż do 20% populacji kobiet!

Ta dolegliwość objawia się bólem w okolicach genitaliów lub miednicy. Ból występować może na początku penetracji lub przez cały czas trwania stosunku seksualnego, bądź tylko w momencie penetracji głębokiej. Niekiedy występowanie bólu zależne jest od tego, w jakiej pozycji seksualnej uprawia się seks.

Dyspareunia może oznaczać nie tylko ból, ale też pieczenie.

Warto wiedzieć, że dyspareunia dzieli się na pierwotną oraz wtórną.

Przyczyny bólu odczuwanego w trakcie stosunku

Jakie są przyczyny bólu, odczuwanego podczas stosunku seksualnego? Wymienić ich można sporo. Najpierw zajmijmy się tymi fizjologicznymi. Przyczynami mogą być stany zapalne i infekcje. Również takie problemy jak mięśniaki, torbiele czy nadżerki w pochwie. Niewystarczające nawilżenie pochwy może być powodem, dlaczego odczuwamy ból lub pieczenie –  istotne jest w takim przypadku stosowanie lubrykantów. Nowotwory także mogą odpowiadać za ból. Mogą to być również zmiany czy też powikłania po zabiegach. Oprócz tego mogą to być różnego typu problemy, np. dermatologiczne czy urologiczne. Jednak ból spowodowany być może także samymi nieprawidłowościami w budowie narządów płciowych.

Ból podczas stosunku wywoływany być też może czynnikami psychologicznymi. Należy do nich doświadczenie przemocy seksualnej, a także inne niepozytywne wspomnienia związane z wcześniejszymi stosunkami seksualnymi. Na ból odczuwany podczas stosunku wpłynąć też mogą zaburzenia nastroju oraz zaburzenia lękowe (tu np. lęk przed wpadką). Spięcie i stres mogą również przyczynić się do odczuwania bólu.

Ginekolog – Gdańsk

Czy warto wybrać się w przypadku odczuwania bólu podczas stosunku do ginekologa? Bez wątpienia. Tylko pomoc specjalisty może tu coś zaradzić. Nie zapominajmy, że seksualność jest bardzo ważną sferą w naszym życiu i istotne jest, by odczuwać w niej spełnienie.

Na początek najważniejsza jest odpowiednia diagnoza. Leczenie dyspareunii może przebiegać różnie. Konieczne może być zastosowanie farmakoterapii (takiej jak antybiotyki czy leki przeciwgrzybiczne). Ginekolog może zalecić również leki przeciwlękowe, środki rozluźniające czy fizjoterapię dna miednicy. Ostateczność stanowi interwencja chirurgiczna.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://doktorginekolog.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here