Czym się różnią perfumy?

0
1105

Perfumy są to kosmetyki, których zadaniem jest nadawanie ciału człowieka przyjemnego i długotrwałego zapachu. Perfumy od zawsze budziły zachwyt i kojarzyły się z bogactwem.

Na kompozycję zapachową składają się olejki eteryczne, środki wzmacniające, substancje homogenizujące oraz rozpuszczalnik (np. etanol). To od stężenia olejków eterycznych zależy moc kompozycji zapachowej, oraz jej trwałość. Rozróżnia się perfumy właściwe, wodę perfumowaną, wodę toaletową, wodę kolońską oraz wodę odświeżającą.Czym różnią się od siebie?

Czym się różnią perfumy?

Rodzaje perfum

Perfumy właściwe, są najmocniejszą kompozycją. Zawierają aż 20-43% olejków eterycznych. Są to kosmetyki niesamowicie ekskluzywne oraz bardzo drogie. Zazwyczaj pojawiają się jako wersje kolekcjonerskie, w opakowaniach o małej pojemności i nie są dostępne dla przeciętnego klienta.

Woda perfumowana, jest to kompozycja zapachowa której stężenie olejków eterycznych wynosi między 10 a 20%. Rozpoznać ją możemy po oznaczeniu, które jest na flakonie (EDP – eau de parfum). Woda perfumowana jest to najczęstszy wybór zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, ponieważ trwałość wody perfumowanej jest lepsza niż woda toaletowa.

Woda toaletowa (eau de toilette), jej kompozycja zapachowa jest słabsza niż, wody perfumowanej. Posiada stężenie olejków eterycznych na poziomie 5-10%. Woda toaletowa jest delikatniejsza, dlatego świetnie sprawdza się w miesiącach letnich. Większość męskich kompozycji zapachowych występuje właśnie w formie wody toaletowej. Ciekawostką jest to, że nie zawsze woda perfumowana pachnie tak samo jako woda toaletowa.

Woda kolońska (EDC), kojarzona najczęściej jako typowo męski kosmetyk. Eau de cologne zawiera między 3 a 5% olejków eterycznych. Swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym powstała – fabryka znajdowała się w Kolonii.

Woda odświeżająca (EDS), Eau Fraîche, zawiera najniższe stężenie olejków eterycznych, zazwyczaj jest to od 1 do 3%. Ta forma kosmetyku jest mało popularna, czasami w okresie letnim niektóre Panie decydują się na takie subtelne odświeżenie w ciągu dnia.

Przeczytaj też: Jak powstały perfumy?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here