Dieta zgodna z grupą krwi – czy może działać?

0
1456
Dieta zgodna z grupą krwi

Wybór odpowiedniej diety to kwestia niezwykle ważna nie tylko w przypadku osób, które planują odchudzanie, ale także dla wszystkich, którym zależy na zdrowym trybie życia. Niezbędne jest zatem dokładne przeanalizowanie wszystkich dostępnych wariantów i wybranie odpowiedniej wersji dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Jedną z propozycji jest dieta zgodna z grupą krwi, która wciąż budzi wiele kontrowersji wśród dietetyków.

Na czym polega? Czy spory wokół niej są słuszne? I przede wszystkim: czy działa?

Podstawowym założeniem diety zgodnej z grupą krwi jest teza, iż sposób odżywiania powinien być dostosowany do konkretnej grupy krwi. Według autorów, pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów bez efektu jo-jo, a także stanowi pewnego rodzaju „nowy tryb życia”. Niewątpliwym atutem tej diety jest zrównoważony jadłospis. Wszystkie jej warianty opierają się na zasadzie, że sprawne funkcjonowanie organizmu to klucz do zdrowia, dlatego nie eliminuje niezbędnych składników. Przemawiać na jej korzyść może także fakt, iż dieta układana jest w oparciu o nasze genetyczne uwarunkowania, które regulują zachowanie organizmu.

Dieta dla osób z grupą krwi AB

W założeniu diety zgodnej z grupą krwi, osoby z grupą krwi AB, powinny jeść sporo mięsa, jednak mają problemy z jego trawieniem. Stąd magazynowanie go w organizmie w postaci tłuszczu. W tym przypadku dietę uzupełnia się warzywami oraz tofu i ogranicza przyjmowanie mięsa, szczególnie czerwonego. Dla osób z grupą krwi AB podstawowymi składnikami w codziennej diecie powinny być: warzywa, owoce (z wyjątkiem pomarańczy i bananów), ryż brązowy, soja, a także zielona herbata. Wyklucza się natomiast czerwone mięso, kaszę gryczaną, pełne mleko oraz masło.

Dieta dla osób z grupą krwi A

W tym przypadku dietetycy układają dietę z całkowitym wyłączeniem spożywania mięsa i produktów mięsnych. Wynika to z faktu, iż osoby z grupą krwi A, mają skłonność do gromadzenia tłuszczu i spowalniania metabolizmu poprzez spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Wyklucza się także nabiał, który wywołuje niepożądane reakcje insulinowe i który również jest słabo trawiony. Dodatkowo, w przypadku grupy krwi A, produkty mleczne, które są źródłem nasyconych tłuszczów, mogą prowadzić do cukrzycy, nieprawidłowej pracy serca i otyłości. Zaleca się natomiast dodawanie do dań oliwy, śliwek, wiśni oraz większości warzyw. Nie należy spożywać za to ziemniaków, niektórych ryb, mięsa, nabiału, a także napojów gazowanych.

dieta a grupa krwi - pomysly na posilki

Dieta dla osób z grupą krwi B

Według przeprowadzonych badań, osoby z grupą krwi B, są bardziej skłonne do problemów z systemem odpornościowym, jednak przestrzeganie odpowiedniej diety ma im pomóc w zachowaniu odpowiedniego stanu zdrowia. Ta dieta oparta jest na większości warzyw, baraninie, dziczyźnie, twarogach i zielonej herbacie. Unikać należ natomiast drobiu, orzechów, olejów pochodzenia roślinnego, pomidorów, pszenicy.

Dieta dla osób z grupą krwi 0

Osoby z grupą krwi 0, w założeniu tej diety, bardzo dobrze trawią białko zwierzęce i mają skłonność do tycia przez gluten. Dodatkowo, są bardziej podatne na niedobór hormonów tarczycy. Podstawowym założeniem jest tutaj wykluczenie większości produktów pochodzenia mlecznego oraz zbożowego. Ta dieta zgodna z grupą krwi 0 będzie się opierała przede wszystkim na rybach, owocach morza, czerwonym mięsie, szpinaku, brokułach, a także soli jodowanej. Nie zaleca się natomiast spożywania ziemniaków, kalafiora, a także należy unikać piwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here