Domowa apteczka – co należy w niej mieć?

0
2682
Domowa apteczka - co należy w niej mieć

Domowa apteczka to absolutna podstawa, którą każdy z nas powinien mieć w domu. W dobrze wyposażonej wersji znajdziemy jednak nie tylko środki przeciwbólowe. Jakie inne substancje i rzeczy powinny znaleźć się w naszej apteczce? Jak o nie dbać, aby służyły nam z pożytkiem, zamiast wyrządzić szkodę?

  1. Leki przeciwbólowe
  2. Leki na pierwsze objawy przeziębienia i przeciwalergiczne
  3. Opatrunki, bandaże i środki dezynfekujące
  4. O czym pamiętać przyjmując leki

Leki przeciwbólowe

Przydadzą się nam szczególnie w sytuacji, gdy mamy skłonność do pojawiania się migreny. Podstawowe leki przeciwbólowe można bez problemu kupić bez recepty, ważnym jednak jest to, w jaki sposób z nich korzystamy. Nie powinniśmy przyjmować więcej jednostek produktu, niż jest to zapisane w ulotce – choć ibuprofen i podobne mu substancje wydają nam się czymś nieszczególnie niebezpiecznym, ich nadużywanie może nieść ze sobą przykre skutki.

Poza typowymi środkami na ból głowy możemy też wyposażyć naszą apteczkę w maść na stłuczenia i bóle mięśni. Przyda nam się szczególnie wtedy, gdy mamy małe, ale za to bardzo aktywne dzieci lub sami uprawiamy jakiś sport.

Leki na pierwsze objawy przeziębienia i przeciwalergiczne

Przydatne szczególnie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, gdy pogoda potrafi nas „oszukać” pod względem ciepła na zewnątrz. Do tej kategorii możemy dopisać także witaminy, jeżeli przyjmujemy je w formie tabletek, jak np. witaminę C, która pozwala walczyć z przeziębieniem czy witaminę D, dzięki której mamy lepsze samopoczucie w pochmurne dni.

Leki przeciwalergiczne nie są produktami absolutnie niezbędnymi dla każdego, jeżeli jednak jesteśmy alergikami, dobrze jest zaopatrzyć się w środki pozwalające walczyć z katarem, łzawiącymi oczami i innymi niedogodnościami. Podstawowe leki przeciwhistaminowe kupimy bez recepty, zarówno w formie tabletek jak i sprayów czy maści. Podobnie jak w przypadku substancji przeciwbólowych należy bezwzględnie stosować się do dawek wypisanych w ulotce.

Opatrunki, bandaże i środki dezynfekujące

Materiały do opatrywania ran, skaleczeń i zadrapań to absolutna podstawa. Szczególnie bandaże opatrunkowe to niezbędnik każdej apteczki, ponieważ możemy używać ich w wielu różnych sytuacjach: głównie jako ochronę skaleczonej części ciała, ale także w przypadku korzystania z maści rozgrzewających, jeżeli zależy nam na ochronieniu bolącego miejsca. Poza co najmniej dwoma rodzajami bandaża – normalnego i elastycznego – w apteczce powinniśmy mieć także plastry z opatrunkami w różnych rozmiarach oraz środek do odkażenia ran w postaci wody utlenionej lub spirytusu salicylowego. Jeżeli mamy samochód, dobrze jest powtórzyć taki zestaw w wersji mini i wozić go w schowku.

O czym pamiętać przyjmując leki

Domowa apteczka to bardzo często nasz pierwszy środek do pozbycia się niekomfortowego stanu, w którym się znaleźliśmy. Aby jednak pomóc sobie w sposób bezpieczny, musimy stosować się do kilku zasad. Zaliczają się do nich kolejno:

  • zwracanie uwagi na datę przydatności leków;
  • unikanie korzystania na raz z leków, które się wzajemnie wykluczają;
  • czytanie ulotek i stosowanie środków według instrukcji;
  • podjęcie bezwzględnej konsultacji z lekarzem, jeżeli nie widzimy poprawy.

Chociaż część z tych zasad wydaje się być mało istotna, warto mimo wszystko o nich pamiętać. Niektóre pospolite i dostępne bez recepty środki mogą nam zaszkodzić, jeżeli weźmiemy ich za dużo lub wymieszamy z innymi substancjami. W przypadku, gdy już skompletujemy naszą domową apteczkę, należy ją również co jakiś czas przeglądać, aby sprawdzić czy wszystkie produkty są jeszcze zdatne do użytku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here