Domowa apteczka to absolutna podstawa, którą każdy z nas powinien mieć w domu. W dobrze wyposażonej wersji znajdziemy jednak nie tylko środki przeciwbólowe. Jakie inne substancje i rzeczy powinny znaleźć się w naszej apteczce? Jak o nie dbać, aby służyły nam z pożytkiem, zamiast wyrządzić szkodę?
- Leki przeciwbólowe
- Leki na pierwsze objawy przeziębienia i przeciwalergiczne
- Opatrunki, bandaże i środki dezynfekujące
- O czym pamiętać przyjmując leki
Leki przeciwbólowe
Przydadzą się nam szczególnie w sytuacji, gdy mamy skłonność do pojawiania się migreny. Podstawowe leki przeciwbólowe można bez problemu kupić bez recepty, ważnym jednak jest to, w jaki sposób z nich korzystamy. Nie powinniśmy przyjmować więcej jednostek produktu, niż jest to zapisane w ulotce – choć ibuprofen i podobne mu substancje wydają nam się czymś nieszczególnie niebezpiecznym, ich nadużywanie może nieść ze sobą przykre skutki.
Poza typowymi środkami na ból głowy możemy też wyposażyć naszą apteczkę w maść na stłuczenia i bóle mięśni. Przyda nam się szczególnie wtedy, gdy mamy małe, ale za to bardzo aktywne dzieci lub sami uprawiamy jakiś sport.
Leki na pierwsze objawy przeziębienia i przeciwalergiczne
Przydatne szczególnie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, gdy pogoda potrafi nas „oszukać” pod względem ciepła na zewnątrz. Do tej kategorii możemy dopisać także witaminy, jeżeli przyjmujemy je w formie tabletek, jak np. witaminę C, która pozwala walczyć z przeziębieniem czy witaminę D, dzięki której mamy lepsze samopoczucie w pochmurne dni.
Leki przeciwalergiczne nie są produktami absolutnie niezbędnymi dla każdego, jeżeli jednak jesteśmy alergikami, dobrze jest zaopatrzyć się w środki pozwalające walczyć z katarem, łzawiącymi oczami i innymi niedogodnościami. Podstawowe leki przeciwhistaminowe kupimy bez recepty, zarówno w formie tabletek jak i sprayów czy maści. Podobnie jak w przypadku substancji przeciwbólowych należy bezwzględnie stosować się do dawek wypisanych w ulotce.
Opatrunki, bandaże i środki dezynfekujące
Materiały do opatrywania ran, skaleczeń i zadrapań to absolutna podstawa. Szczególnie bandaże opatrunkowe to niezbędnik każdej apteczki, ponieważ możemy używać ich w wielu różnych sytuacjach: głównie jako ochronę skaleczonej części ciała, ale także w przypadku korzystania z maści rozgrzewających, jeżeli zależy nam na ochronieniu bolącego miejsca. Poza co najmniej dwoma rodzajami bandaża – normalnego i elastycznego – w apteczce powinniśmy mieć także plastry z opatrunkami w różnych rozmiarach oraz środek do odkażenia ran w postaci wody utlenionej lub spirytusu salicylowego. Jeżeli mamy samochód, dobrze jest powtórzyć taki zestaw w wersji mini i wozić go w schowku.
O czym pamiętać przyjmując leki
Domowa apteczka to bardzo często nasz pierwszy środek do pozbycia się niekomfortowego stanu, w którym się znaleźliśmy. Aby jednak pomóc sobie w sposób bezpieczny, musimy stosować się do kilku zasad. Zaliczają się do nich kolejno:
- zwracanie uwagi na datę przydatności leków;
- unikanie korzystania na raz z leków, które się wzajemnie wykluczają;
- czytanie ulotek i stosowanie środków według instrukcji;
- podjęcie bezwzględnej konsultacji z lekarzem, jeżeli nie widzimy poprawy.
Chociaż część z tych zasad wydaje się być mało istotna, warto mimo wszystko o nich pamiętać. Niektóre pospolite i dostępne bez recepty środki mogą nam zaszkodzić, jeżeli weźmiemy ich za dużo lub wymieszamy z innymi substancjami. W przypadku, gdy już skompletujemy naszą domową apteczkę, należy ją również co jakiś czas przeglądać, aby sprawdzić czy wszystkie produkty są jeszcze zdatne do użytku.