Dyskopatia kręgosłupa – objawy, leczenie, rehabilitacja

0
877
Dyskopatia kręgosłupa

Dyskopatia to dolegliwość, która dotyka wielu osób z różnych względów – np. wskutek otyłości, nieprawidłowej postawy ciała, pracy fizycznej, dźwigania ciężarów czy urazów. Jak się objawia? Jak powinno przebiegać leczenie dyskopatii? Jak jej zapobiegać i czy możliwa jest rehabilitacja dyskopatii kręgosłupa? Sprawdźmy!

Dyskopatia kręgosłupa – objawy

Pod pojęciem dyskopatii kryje się zwyrodnienie obejmujące krążki międzykręgowe (tzw. dyski). Są one zbudowane z jądra miażdżystego, które otacza pierścień włóknisty (zbudowany z włókien kolagenowych) i odpowiadają za izolację trzonów kręgów. Ich prawidłowa budowa sprzyja zwiększonej odporności na wstrząsy oraz czyni kręgosłup bardziej elastycznym.

Niemniej wraz ze starzeniem się organizmu, przeciążeniami i urazami, dyski ulegają stopniowemu włóknieniu i deformacji. Wówczas tracą swoją wytrzymałość i elastyczność, przemieszczają się i wskutek tego zdarza się, że jądro miażdżyste zaczyna uciskać na struktury kanału kręgowego, podrażnia je i skutkuje to dolegliwościami bólowymi. W efekcie pojawiają się problemy z poruszaniem się, a wszystkiemu towarzyszy uciążliwy i promieniujący ból – głównie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ale także można go zlokalizować w biodrach, kolanach, a nawet stopach.

Leczenie dyskopatii kręgosłupa

Leczenie dyskopatii bywa trudne, dlatego najlepiej dokładać wszelkich starań, aby jej zapobiec. Zaleca się prowadzenie higienicznego stylu życia – tj. troskę o odpowiednią porcję ruchu, prawidłową postawę ciała, utrzymanie masy ciała w normie czy prawidłową technikę dźwigania ciężkich przedmiotów (tutaj polecamy trening funkcjonalny!).

Jeśli jednak nie uda nam się zapobiec problemom z przemieszczaniem się dysków, wówczas warto zgłosić się do lekarza ortopedy. Ten zwykle zaleca lecenie zachowawcze, ale najpierw wykonuje szereg badań diagnostycznych. Wśród nich np. RTG kręgosłupa w projekcji przednio-tylnej oraz bocznej, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny kręgosłupa. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, standardowym postępowaniem jest łagodne, farmakologiczne leczenie dyskopatii, niwelujące bóle kręgosłupa i przynoszące pacjentowi wyraźną ulgę. Najczęściej dodatkowo polecanym krokiem jest współpraca z fizjoterapeutą.

Rehabilitacja przy dyskopatii

W większości zdiagnozowanych przypadków lekarz prowadzący kieruje pacjenta na rehabilitację i fizjoterapię. Ogromnym uznaniem cieszy się terapia manualna, charakteryzująca się wysoką skutecznością. Pamiętajmy jednak, że działania lecznicze, zwłaszcza te w obrębie kręgosłupa, wymagają ogromnej precyzji, dlatego najlepiej zdecydować się na współpracę z doświadczonym specjalistą. Warto również wdrożyć zabiegi cieplne, okłady borowinowe, masaże lecznicze, elektroterapię czy ćwiczenia w basenie – pod warunkiem, że lekarz nie widzi przeciwwskazań.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here