Histeroskopia jako bezpieczne badanie macicy

0
1639

Badanie macicy histeroskopia to bezpieczna forma oceny stanu błony śluzowej jamy macicy. Zwykle wykonywane jest, kiedy inne formy badań, takie jak USG, nie pozwalają na postawienie diagnozy.

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia macicy odbywa się w znieczuleniu ogólnym, więc pacjentka nie jest narażona na stres i dyskomfort w trakcie badania. Zwykle nie zajmuje więcej niż 30 minut, a lekarz nie wykonuje żadnych inwazyjnych czynności. Sama pacjentka znieczulona jest zaledwie kilkanaście minut. Znieczulenie podawane jest dożylnie.W trakcie badania macicy używa się specjalistycznego narzędzia zwanego histeroskopem. Narzędzie składa się z dwóch części: tulei i rękojeści. Lekarz za pomocą rękojeści jest w stanie manipulować tuleją umieszczoną w jamie macicy. Na końcu histeroskopu znajduje się lampka, przewód do płynu lub do dwutlenku węgla oraz kamera, z której obraz wyświetlany jest na monitorze. Tuleja jest bardzo wąska, więc nie ma większych problemów z przejściem przez szyjkę macicy. Po umieszczeniu narzędzia w jamie macicy specjalista wtłacza do niej płyn lub gaz, dzięki temu ściany błony śluzowej macicy odklejają się od siebie, dając tym samym możliwość oceny jej każdego fragmentu.

Kiedy należy wykonać badanie?

Wskazania do wykonania badania:

– podejrzenie nieprawidłowej budowy anatomicznej macicy,
– problemy z zajściem w ciąże,
– problemy z donoszeniem ciąży,
– krwawienia o niewiadomym podłożu,
– podejrzenie przerwania ciągłości błony śluzowej macicy,
– podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych.

Histeroskopia macicy jest jedynym takim badaniem, które pozwala na uzyskanie pełnego obrazu błony śluzowej macicy. W trakcie badania specjalista ma również możliwość pobrania kawałka tkanki do badania histopatologicznego. Badanie macicy jest bardzo bezpieczne, a powikłania po badaniu są niezwykle rzadkie.

Badanie macicy Histeroskopia jest bezpieczne, ale tak jak w przypadku innych badań istnieją zalecenia, których trzeba przestrzegać. Po wykonaniu badania pacjentka, o ile się dobrze czuje może już tego samego dnia zostać wypisana do domu.Po badaniu pacjentka może uskarżać się na takie dolegliwości jak ból i dyskomfort w podbrzuszu oraz lekką dezorientację wynikającą ze znieczulenia.

Po badaniu pacjentka powinna odpoczywać, unikać wzmożonego wysiłku fizycznego, szczególnie dźwigania, ponieważ może dojść do przykrych konsekwencji takich jak krwawienie z dróg rodnych oraz ból.

W przypadku, kiedy objawy po badaniu nie ustępują należy zgłosić się w trybie pilnym do lekarza wykonującego badanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.gyncentrum.pl/histeroskopia

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here