Rozstępy to szpecące blizny, które są zmorą wielu kobiet. Pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania oraz w ciąży lub w momencie nagłego przybrania na wadze, lub drastycznego odchudzania. Są odpowiedzią na nagłą zmianę objętości tkanki tłuszczowej pod skórą, za którą naskórek „nie nadąża”. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy istnieje jakikolwiek sposób, by pomóc skórze dostosować się nowych warunków, a co za tym idzie zapobiec wystąpieniu rozstępów? Czy można również usunąć występujące już rozstępy?
Odpowiedź na obydwa powyższe pytania nie może znajdować się w jednym zdaniu. Czym innym jest poprawienie elastyczności skóry, by uniknąć rozstępów, a czym innym jest walka z tymi już istniejącymi. W dzisiejszym artykule przedstawię sprawdzone i skuteczne sposoby na rozwiązanie obydwu powyższych problemów. Zadowolone? 🙂
Jak powstają rozstępy?
Zanim zacznę omawiać skuteczne sposoby, to powinnam wyjaśnić Wam, jak powstają rozstępy. Zrozumienie schematu powstawania tych nieestetycznych blizn pozwoli Wam uwierzyć w skuteczność metod, które zaraz przedstawię. Metody walki i zapobiegania będą proste i dostępne dla każdego z nas.
Kortyzol…
Za powstawanie rozstępów odpowiedzialny jest kortyzol, czyli hormon stresu. Jego zwiększoną produkcję możemy zauważyć w okresie dojrzewania, podczas ciąży i w momencie nadmiernego tycia. Problem polega na tym, że nadmierna ilość kortyzolu we krwi doprowadza do uszkodzenia fibroblastów, czyli podstawowych komórek, które budują zdrową, piękną i jędrną skórę. Uszkodzone fibroblasty są mniej odporne na rozciąganie skóry. Zaczynają pękać, a na naskórku wyglądają jak rozstępy. Ot cała filozofia powstawania rozstępów.
Jak uniknąć powstawania rozstępów?
Każdy z nas, kto chce uniknąć rozstępów, powinien przede wszystkim zadbać o stan naskórka. Należy go wzmocnić, by był bardziej odporny na rozciąganie. W związku z tym skuteczne metody to takie, które podnoszą elastyczność i jędrność skóry.
Aloes i oliwa z oliwek
Jeżeli posiadasz w domu aloes w doniczce i dobrej jakości oliwę z oliwek, to zmieszaj miąższ rośliny z oliwą i tak przygotowaną papkę wcieraj w skórę. Aloes i oliwa to dwa najskuteczniejsze naturalne składniki, które wpływają na poprawę elastyczności skóry. Przed nałożeniem preparatu możesz wykonać peeling skóry, aby substancje aktywne miały prostszą drogę do wniknięcia w głąb skóry. Jeżeli konsystencja domowego preparatu Ci nie odpowiada, to zastosuj dobre kosmetyki z naturalnym aloesem i oliwą z oliwek.
Jak ograniczyć widoczność rozstępów?
Jeżeli już posiadasz rozstępy, to jak najszybciej zacznij z nimi walczyć. Czerwone blizny możesz jeszcze usunąć. Jeżeli masz stare rozstępy, czyli blade, to walka z nimi już nie będzie taka łatwa. Dlaczego? Ponieważ doszło do bliznowacenia tkanki, więc większość prostych sposobów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Gdy rozstępy są jeszcze czerwonofioletowe
Gdy rozstępy są świeże, czyli właśnie czerwonofioletowe, to możesz zastosować zwykłe kosmetyki dostępne w drogeriach, aptekach i sklepach internetowych. Wybierz specjalne kremy na rozstępy o właściwościach rozjaśniających. Stosuj je nawet kilka razy dziennie. Możesz również skorzystać z innej, równie skutecznej metody, która sprawdza się w likwidacji wszelkich blizn. W aptece kupisz specjalną maść na bazie cebuli, która ma bardzo charakterystyczny zapach. Maść nakładasz grubą warstwą na każdy rozstęp, na to kładziesz wacik i zaklejasz plastrem. Ściągasz dopiero na następny dzień rano. Kuracja może trwać nawet pół roku, ale jest bardzo skuteczna. Wymaga jednak sporej samodyscypliny i wytrwałości.
Gdy rozstępy są stare
Stare, czyli blade rozstępy to zmora wielu kobiet. W takim przypadku nie pomogą domowe sposoby, ani nawet najdroższe specyfiki z apteki. Jeżeli chcesz je rzeczywiście usunąć, to musisz zainwestować w wizytę u lekarza medycyny estetycznej. Doskonałym sposobem usuwania rozstępów jest laser lub mezoterapia igłowa. Mezoterapia polega na wstrzyknięciu specjalnie opracowanego preparatu w rozstęp, co spowoduje zajście różnych zmian w skórze. W efekcie rozstępy znikną. Odpowiednią metodę leczenia dobierze lekarz. Niektóre osoby będą potrzebowały zastosowania różnych wspomagających metod jak np. mikrodermabrazja złuszczająca naskórek.
Moje rozstępy pojawiły się znikąd!
Niektóre osoby są zaskoczone tym, że nagle pojawiły się na ich ciele nieestetyczne blizny. Nie są one wynikiem ciąży, nagłej utraty wagi lub przytycia, ani zaburzeń hormonalnych. Takie osoby najczęściej są bardzo zaniepokojone tym, że rozstępy wystąpiły bez wyraźnej przyczyny. Jeżeli Ty również masz taki problem, to przede wszystkim wykonaj podstawowe badania plus badanie na poziom hormonów. Wyniki mogą się okazać dobre, więc wtedy należy uznać, że jest to osobnicza przypadłość Twojego organizmu. Leczenie w tym przypadku będzie bardzo trudne, ale możliwe. Można zastosować tzw. radiofrekwencję mikroigłową, czyli zabieg polegający na równoczesnym podgrzaniu i nakłuciu skóry przy pomocy nawet 25 mikroigieł. Taki zabieg mobilizuje fibroblasty do produkcji nowej elastyny i kolagenu. Rozstępy się wypełniają od wewnątrz i po pewnym czasie całkowicie znikają.
Rozstępy w ciąży
Większość kobiet twierdzi, że przez całą ciążę nie miało rozstępów, aż tu nagle pojawiły się w trzecim trymestrze. Nie jest to do końca prawdą. Proces powstawania rozstępów zaczął się o wiele wcześniej. Objawiał się pieczeniem i swędzeniem skóry. W związku z tym, każda kobieta, która jest w ciąży powinna zacząć stosować kosmetyki zapobiegające pojawieniu się rozstępów już od pierwszego trymestru. Należy zwrócić szczególną uwagę na te miejsca, w których odczuwamy świąd i lekkie pieczenie. Należy również stosować dietę bogatą w witaminy A, E, PP, B5 oraz mikroelementy (krzem i cynk), oraz regularnie ćwiczyć.