Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu

0
1546

Nietrzymanie moczu, czyli inaczej inkontynencja to problem, który dotyczy co drugiej osoby po 80. roku życia. Jego przyczyny są różne, niejednorodny jest również i przebieg – intensywność. To, co najgorsze w problemie, to wywołane przez nią problemy psychiczne – wstyd, wycofanie społeczne, krępujący zapach.

Dla osób, które zmagają się z problemem nietrzymania moczu niezwykle ważne jest wsparcie bliskich i ich pomoc. Powinniśmy nie tylko zakupić seniorowi potrzebne środki higieniczne, jak majtki chłonne, kosmetyki, leki, lecz także dobrze, abyśmy postarali się delikatnie pomóc ze zrozumieniem problemu, wskazaniem dróg jak sobie z nim radzić, minimalizować skutki i wrócić do życia społecznego. Bardzo ważne jest w tym zaufanie i szacunek. Starajmy się zrozumieć drugiego człowieka – to niezwykle krępująca dolegliwość i każdy z nas na miejscu osoby starszej czułby się równie mocno upokorzony i zawstydzony.

Dobierz odpowiednie majtki chłonne lub pieluchy

Nie każda inkontynencja jest identyczna. Ilu seniorów, tyle rodzajów problemu. Odpowiednio dobrane majtki chłonne, wkładki urologiczne, pampersy dadzą osobie starszej poczucie suchości, czystości i komfortu, a także panowania nad problemem i pozwolą wrócić (jeżeli pozwala na to stan zdrowia) do życia społecznego.

Rodzaj wkładów chłonnych zależy od intensywności moczenia, rozmiaru pieluch i aktywności fizycznej (codziennej) osoby starszej.

Okoliczności oddawania moczu:

  • senior idzie do łazienki w odpowiednim momencie, lecz nie zdążą na czas i moczy się zanim skorzysta z toalety
  • podopieczny nie sygnalizuje potrzeby pójścia do toalety i moczy się bezwiednie, całkowicie wypróżniając pęcherz
  • osoba starsza oddaje niewielkie ilości moczu co jakiś czas w ciągu zwykłej aktywności codziennej
  • nasz bliski oddaje mocz podczas wzmożonej aktywności fizycznej, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, podczas kichania, kasłania

Od tych rodzajów zależy to jakie majtki chłonne czy pampersy są konieczne dla konkretnej osoby.

Leczenie nietrzymania moczu

Inkontynencję można leczyć. Najczęściej w przypadku niewielkiego nasilenia problemu leczy się ją suplementami diety i ćwiczeniami m. in. mięśni Kegla i odbytu. Czasami jednak konieczna jest farmakoterapia. Dlatego zawsze, nawet przy niewielkim problemie powinniśmy pokazać się lekarzowi. Im szybciej zareagujemy, tym mniejszy kłopot być może nam dokuczać w późniejszej starości. Niestety dolegliwość ta, przez wstyd jaki wywołuje, jest bardzo rzadko zgłaszana, najczęściej dopiero ok. 9 lat po wystąpieniu pierwszych objawów, co powoduje trudność w leczeniu, gdyż najczęściej jest to już bardzo zaawansowane stadium.

Ważne jest poczucie komfortu

Istotne jest, aby pomóc seniorowi nie tylko w korzystaniu z pieluch i w higienie, lecz także w powrocie do życia, do hobby, do tego co lubił. Warto przykładać dużą uwagę do stanu psychicznego bliskiego. Starać się go zabierać np. na spacer, do kawiarni, teatru i pokazywać, że dzięki pieluchomajtkom lub innym wkładom, może on nadal korzystać z życia, bez obawy o nieprzyjemny zapach czy kłopotliwe zabrudzenie ubrania. Dodatkowo będzie on miał poczucie suchości i komfortu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here