Jak rozpoznać niedobór witaminy D?

0
906
Ekspozycja na słońce pomaga w syntezie witaminy D
fot. Pixabay.com

Witamina D ma wiele bezcennych dla naszego organizmu właściwości. Powstaje ona z cholesterolu wówczas, gdy nasza skóra wystawiona jest na słońce. W naszej szerokości geograficznej jednak jesteśmy często narażeni na jej niedobory. Szczególnie podczas zimowych miesięcy. Witaminę D warto jednak suplementować przez cały rok, nie tylko zimą.

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/witamina-d-jak-sie-objawia-jej-niedobor/

Kto jest najbardziej narażony na niedobory witaminy D?

Dziś suplementacja witaminy D jest obowiązkowa nawet u noworodków. Tymczasem o niedoborach witaminy D decyduje przede wszystkim styl życia oraz typ karnacji, jaki posiadamy.

Osoby, które unikają słońca, a jeśli już na nie wychodzą, zabezpieczają się kremami z filtrem UV o jak najsilniejszym działaniu, mogą zmagać się z poważnymi niedoborami witaminy D. Z kolei im ciemniejszą karnację ktoś posiada, tym trudniej mu syntezować tę witaminę i magazynować w komórkach. Niedoborom witaminy D sprzyja również nadwaga i otyłość, dieta uboga w wapń i kwasy Omega 3, a także upływ czasu i starzenie się.

Jakie są konsekwencje i objawy niedoborów witaminy D?

  • Przewlekłe zmęczenie – niski poziom witaminy D i wynikające z niego zmęczenie maja bardzo zły wpływ na jakość codziennego funkcjonowania, pogarszają ją i prowadzą do obniżenia nastroju.
  • Bóle kości i pleców – witamina D powoduje prawidłowe wchłanianie wapnia, odpowiedzialnego za budowę tkanki kostnej. Jeśli więc jej brakuje, może dochodzić do przewlekłych stanów bólowych w okolicach krzyża, pleców, stawów.
  • Ból mięśni – również mięśnie cierpią z powodu niedoboru tego cennego składnika. Schorzenie to może dotykać już nawet młodsze dzieci.
  • Utrata masy kostnej – jak już wspomnieliśmy, witamina D jest niezbędna w procesie wchłaniania wapnia, a jej niedobór przyczynia się do zmniejszenia gęstości mineralnej kości zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy.
  • Nawracające infekcje – witamina D jest również niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Jeśli więc zaczyna nam jej brakować, nasz organizm jest bardziej narażony na szkodliwe działanie wirusów i bakterii. Najczęściej osoby z niedoborem tego składnika cierpią na różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych.
  • Obniżenie nastroju, depresja – niedobór witaminy D wpływa również na nasz stan emocjonalny. Według naukowców depresja jest ściśle z nim powiązana, zwłaszcza u seniorów.

Zobacz też: http://www.muscular.pl/jakie-wlasciwosci-ma-koenzym-q10/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here