Jak samodzielnie radzić sobie z napadami paniki?

0
766
Jak samodzielnie radzić sobie z napadami paniki

Ataki paniki mogą pojawić się u każdej osoby. Ich etiologia nie jest w pełni poznana, choć mogą być związane między innymi z przeżytymi traumami lub są reakcją na spotkanie z przedmiotem fobii. Osoby, które ich doświadczają, często odczuwają je jako tak nieprzyjemne, że zaczynają panicznie bać się kolejnych napadów paniki, co tylko pogłębia ich zły stan psychiczny i prowadzi do powstania “błędnego koła” strachu. Czy można sobie jednak z atakami paniki poradzić?

Jakie są objawy ataku paniki?

Osoby doświadczające ataków paniki przede wszystkim odczuwają w ich trakcie paraliżujące przerażenie, które prowadzi do obawy o własne życie i zdrowie psychiczne. Odczuwają przy tym depersonalizację i derealizację, które mogą sprawiać wrażenie, że wszystko “dzieje się jak w filmie”.

Oprócz reakcji psychicznych można zaobserwować cały szereg reakcji ze strony ciała: takich jak duszności, szybkie bicie serca, ucisk w klatce piersiowej, dreszcze i drgawki. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się zawroty głowy, a nawet utrata przytomności.

Osoby, które doświadczają napadów paniki, często powoli wycofują się z życia, ponieważ zanadto obawiają się, że kolejny atak wystąpi w miejscu publicznym, z którego nie można uciec.

Czy z atakami paniki można sobie radzić samodzielnie?

Ataki paniki przede wszystkim powinny zostać skonsultowane z lekarzem psychiatrą, psychoterapeutą lub psychologiem, którzy będą w stanie zdiagnozować je i zalecić fachowe leczenie. Skuteczna psychoterapia, połączona ze środkami farmakologicznymi od psychiatry, mogą obniżyć poziom lęku i wyciszyć ataki paniki tak, aby Pacjent odczuł znaczną poprawę.

Oczywiście istnieją też sposoby, które można zastosować samodzielnie, zanim jeszcze zostanie wdrożone profesjonalne leczenie. Pomogą one przetrwać okres do konsultacji i zmniejszą ryzyko wycofania się z życia lub zrezygnowania z profesjonalnego leczenia. Co w takim razie robić?

Kontrola oddechu

Jedną z metod skutecznych podczas ataku paniki jest kontrola oddechu. Warto się na nim skupić i spowolnić go świadomie, licząc na przykład do pięciu podczas każdego etapu: wdechu, wydechu i krótkiego zatrzymania pomiędzy nimi. Takie działanie pomoże zapobiec hiperwentylacji, która często towarzyszy napadom paniki.

Odwrócenie uwagi umysłu

Doświadczając przerażenia, warto spróbować sobie uświadomić, że to tylko atak paniki – coś, co z ogromnym prawdopodobieństwem nie będzie groźne dla zdrowia i życia. Taka świadomość pomoże go przetrwać, a jednocześnie pozwoli odwrócić swoją uwagę. Jest to szczególnie skuteczne, jeśli znamy bodziec wywołujący lęk paniczny, np. mający związek z fobią.

Odwrócenie uwagi może przebiegać w formie wizualizacji, w której z jak największą szczegółowością wyobrażamy sobie miejsce lub sytuację, które lubimy i w którym czujemy się bezpiecznie. Dzięki temu mózg zacznie skupiać się na czymś innym niż doznania płynące z ciała i natrętne myśli, a to z kolei pomoże w skróceniu i zmniejszeniu intensywności ataku paniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here