Czające się w trawach i zaroślach kleszcze, czyli niewielkie pajęczaki z podgromady roztoczy, to w ostatnich latach prawdziwa zmora tych wszystkich osób, które spędzają czas na świeżym powietrzu. Wystarczy zapuścić się na łąkę, która przez dłuższy czas nie była koszona, wejść do lasu lub do parku, by złapać kleszcza. Ukłucie pajęczaka jest w zasadzie nieodczuwalne, w związku z czym po każdym dłuższym spacerze w miejscach, w których tego typu stworzenia mogą występować, warto dokładnie obejrzeć całe swoje ciało i jeśli wypatrzymy kleszcza, jak najszybciej się go pozbyć. Jak to zrobić i dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne dla naszego zdrowia?
Czy kleszcz jest niebezpieczny?
Kleszcze mogą przenosić wiele groźnych dla zdrowia i życia infekcji. Dlatego, jeśli po ukąszeniu kleszcza na skórze pojawi się duże zaczerwienienie lub lekki obrzęk, należy zgłosić się do lekarza. Ten przepisze środki farmakologiczne, które powinny powstrzymać rozwój infekcji. Kleszcze mogą zarazić boreliozą i tularemią. Mogą wywołać również tzw. kleszczowe zapalenie mózgu. Wszystkie tego typu schorzenia są trudne w leczeniu i niezwykle groźne dla ludzkiego zdrowia. Niestety większa część populacji kleszczy przenosi krętki boreliozy i wirusy, które mogą wywołać kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego po wykryciu na skórze kleszcza, należy go szybko i bezpiecznie usunąć, tak by znajdujące się w jego wydzielinie wirusy i krętki nie dostały się do naszego krwioobiegu i w ten sposób nie zainfekowały naszego organizmu.
Jak skutecznie pozbyć się kleszcza?
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się kleszcza. Najbezpieczniej zrobić to przy użyciu niewielkiej pęsety lub specjalnego urządzenia do usuwania kleszczy. Unikamy stosowania ludowych sposobów, czyli smarowania kleszcza tłuszczem lub spryskiwania go płynem do dezynfekcji. Jeśli potraktujemy kleszcza olejem lub masłem, ten zacznie się dusić i wyrzucać na zewnątrz większą ilość swoich płynów ustrojowych – śliny, a to zwiększa ryzyko zakażenia. Zamiast smarowania lub spryskiwania kleszcza, staramy się go delikatnie wykręcić używając do tego celu pęsety. Staramy się złapać kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry i zdecydowanym ruchem lekko skrętnym odrywamy go od powierzchni naszego ciała. Ważne, by kleszcza wyciągnąć w całości. Jeśli go rozerwiemy, ryzyko zakażenia wzrośnie. Po usunięciu kleszcza miejsce ugryzienia możemy spryskać płynem dezynfekującym, ale nie jest to konieczne. Jeśli po jakimś czasie w miejscu ugryzienia pojawi się większy rumień, warto skonsultować się z lekarzem.
Na kleszcze narażone są również zwierzęta
Nie tylko ludzie narażeni są na ugryzienia kleszczy. W okresie wakacyjnym kleszcze atakują również naszych czworonożnych przyjaciół. W przypadku psów o długiej i gęstej sierści usunięcie pajęczaka nie jest jednak łatwe. Do usuwania kleszczy, które wgryzły się w skórę psa stosuje się specjalne pęsety z pętelką, które ułatwiają pozbycie się niechcianego intruza. Po każdym dłuższym spacerze warto obejrzeć sierść swojego psiaka i w ten sposób chronić go przed chorobami, które są przenoszone przez kleszcze.
Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową: Apteka Od Pokoleń.