Inhalacja to jedna z najlepszych dostępnych metod leczenia wszelkiego rodzaju infekcji górnych dróg oddechowych. Dzięki wdychaniu leku w formie pary możemy poradzić sobie z kaszlem, katarem czy zatkanymi zatokami. Co więcej, sposób ten wykorzystywany jest również do leczenia astmy, alergii, a niekiedy nawet zapalenia oskrzeli. Ostatnie trzy wypadki jednak wymagają od nas wykorzystania profesjonalnego inhalatora. O możliwościach piszemy poniżej.
Czym jest inhalacja?
Inhalacja to nic innego jak zabieg leczniczy, które polega na podaniu odpowiednich roztworów leków, czy też ich aerozoli bezpośrednio do dróg oddechowych za sprawą wdychanego powietrza. Kiedy mamy do czynienia jedynie z katarem, możemy zdecydować się na klasyczną inhalację. Jednak astmatycy czy alergicy powinni sięgać po inhalator np. Microlife neb100b, czy też nebulizator.
Kto powinien zdecydować się na inhalację?
Inhalacja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które borykają się z astmą, alergią, czy też innymi przewlekłymi chorobami górnych dróg oddechowych. Warto wspomnieć, że z takiego zabiegu mogą korzystać także dzieci. Jedynym przeciwskazaniem do przeprowadzenia inhalacji jest alergia danej osoby na substancje, jakie zawarte są w parze wodnej. Bez względu na to, co użyjemy do inhalacji, jej efekt będzie działał łagodząca dla danego schorzenia.
Jak przeprowadzić domową inhalację?
W przypadku, gdy chory ma problem z niezbyt poważną niedrożnością dróg oddechowych, może się on zdecydować na tak zwaną parówkę. Aby ją przygotować, będziemy potrzebowali ręcznik oraz miskę wypełnioną gorącą wodą, do której należy wlać kilka kropel danego olejku eterycznego, czy też wrzucić garść suszonych ziół. Później należy przykryć swoją głowę ręcznikiem w taki sposób, aby zakryć także miskę. W czasie przeprowadzania zabiegu należy zamknąć oczy oraz nie zbliżać zbyt mocno twarzy do tafli wody. Podczas samej inhalacji należy przez około 20-25 minut głęboko oddychać przez nos oraz wydychać powietrze ustami.
Kiedy warto postawić na inhalator?
Nie ma co się oszukiwać, domowa inhalacja to bardzo prymitywny zabieg. W przypadku, gdy mamy do czynienia z ciężką czy też przewlekłą chorobą układu oddechowego, konieczne jest postawienie na inhalator kieszonkowy lub innego typu urządzenie. Ich lista dostępna jest na https://inhalujemy.pl/. Jedyne co musimy zrobić, to włożyć ustnik do buzi oraz przytrzymać go zębami, a także bardzo szczelnie objąć ustami. Kolejnym krokiem jest wzięcie głębokiego oddechu wraz z naciśnięciem pojemnika z lekiem, co będzie skutkowało uwolnieniem go prosto do naszych dróg oddechowych. Zabieg ten może być powtarzany tak często, jak to możliwe.