Profesjonalna praca fizjoterapeuty opiera się przede wszystkim o bardzo bliski bezpośredni kontakt z pacjentami. Co za tym idzie, trzeba się będzie z pewnością wykazać dużym poziomem empatii. Musi to też być osoba życzliwa. Powiedzmy też jedno, w tym zawodzie konieczne jest stałe rozwijanie się wraz z trendami. Czyli, tak naprawdę jest to zawód gdzie uczymy się całe zawodowe życie. W tej branży rok poślizgu w rozwiązaniach to już gigantyczna przepaść w pracy z pacjentami. Co więc motywuje do wyboru takiej pracy? Przyjrzyjmy się konkretnie jakie jeszcze cechy będą idealnie przekładały się na efektywną pracę zawodową na tym stanowisku.
Cierpliwość popłaca – głównie dla pacjenta
Trzeba sobie powiedzieć jasno – często w pracy z osobami starszymi i dziećmi, będziemy mieli do czynienia z bardzo wieloma przypadkami, gdzie tak naprawdę trzeba się będzie wielokrotnie spotkać z oporem. Wynikającym ze strachu, bólu, zmęczenia, braku widocznych efektów. Właśnie ten ostatni powód jest częstym powodem frustracji u pacjentów. I tu cierpliwość przydaje się świetnie, bo czasem trzeba nawet kilkanaście razy swobodnie wytłumaczyć, że mamy do czynienia z długofalowym procesem. Że każde powtórzenie jest ważne, a robienie czegokolwiek szybciej czy na większych obciążeniach niestety nie przyspieszy niczego. Przeciwnie, zaszkodzi – bo możemy mówić tutaj o zwiększonym ryzyku obciążeń i kontuzji, co będzie też wiązało się z takimi efektami ubocznymi, że cały proces trzeba będzie jeszcze raz żmudnie zaczynać od początku.
Ważne jest też opanowanie i spokojny charakter
Powiedzmy wprost, w trakcie wykonywania zabiegów występuje często sytuacja, ze pacjenci będą odnosili się bardzo opryskliwie i nieprzyjemnie do terapeuty. Niejako obwiniając go za swoje bólowe dolegliwości. Trzeba to przyjąć z pokorą. Nawet jeśli nasłuchalibyśmy się najgorszych wulgaryzmów na świecie, trzeba będzie zachować spokojną postawę, która będzie się w stanie spotkać z naprawdę wyrazami podziwu. Mamy być po prostu spokojni niczym buddyjscy mnisi w trakcie medytacji i nic nie ma nas prawa wytrącić z równowagi.
Motywowanie na wagę złota
Prawdę powiedziawszy trzeba sobie też powiedzieć o roli motywacji w tym zawodzie. Dobrym fizjoterapeutą będzie ten człowiek, który w chwilach zwątpienia i rezygnacji, w chwilach gdy człowiek chce się już poddać, będzie w stanie wykrzesać jeszcze pokłady dodatkowej energii, by dokończyć konkretne zabiegi. Ważne jest tutaj, żeby nad motywacją pracować i rozwijać umiejętności w tym zakresie. Na pewno pomoże tutaj literatura i motywacyjne szkolenia. Warto poszukać takich, które prowadzą trenerzy mentalni czy psychologowie sportu, ponieważ to też opiera się na bardzo dobrych technikach, głównie stosowanych w pracy ze sportowcami. To jest oczywiste, że gdy chodzi o dostęp do technik i narzędzi, będących gwarancją skutecznego motywowania. A pacjent zmotywowany, to pacjent działający. Dla własnego dobra.
Tekst przy współpracy z http://www.sport-med.pl/.