Niepłodność została uznana za chorobę społeczną. Statystyki pokazują, że liczba par, które zmagają się z tym problemem stale rośnie. Już niemal co dziesiąta para styka się z problemem z poczęciem potomstwa.
Zobacz też: http://www.beyouty.pl/nieplodnosc-u-kobiet-przyczyny-i-objawy/
Definicja niepłodności
Obecna definicja niepłodności określa ją jako problem z zajściem w ciążę, utrzymujący się przez 12 miesięcy, pod czas których dochodziło do systematycznych stosunków płciowych bez stosowania antykoncepcji. Według badań 20 – 30 procent problemów z zajściem w ciążę spowodowanych jest niepłodnością u kobiet. Może mieć ona różne przyczyny. Poniżej omówimy te najczęstsze.
Endometrioza
Ednometrioza to choroba polegająca na rozroście błony śluzowej macicy czyli tak zwanym endometrium, co wpływa negatywnie na rozwój komórek jajowych w jajowodach i często uniemożliwiaj zagnieżdżenie zapłodnionej komórki. Choroba ta jest trudna w diagnozowaniu ze względu na nieswoiste objawy, jakie daje. Jej zdiagnozowanie wymaga zazwyczaj wykonania szeregu
Badań i wielu wizyt u specjalisty, który wyklucza najbardziej popularne schorzenia. Endometrioza leczona jest w większości przypadków objawowo, tylko w przypadku ostrych stanów wymaga ingerencji chirurga.
Hiperprolaktynemia
Hiperprolaktynemia to schorzenie polegające na podwyższonym znacznie poziomie prolaktyny. Prolaktyna zaburza odpowiednią gospodarkę hormonalną właściwa dla utrzymania ciąży. Hiperprolaktynemię diagnozuje się wykonując badania endokrynologiczne oraz tomografię. Leczenie polega na wyrównaniu stężenia hormonów za pomocą leków.
Przyczyny niepłodności mogą leżeć także w nieprawidłowej czyli zbyt niskiej masie ciała, która uniemożliwia prawidłowe miesiączkowanie. Często wynika ona z zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Niepłodność mogą również spowodować choroby metaboliczne takie jak cukrzyca. Problemy z zajściem w ciąże mogą być również związane z nieprawidłowościami anatomicznymi, również tymi powstałymi na skutek przebytych wcześniej operacji.
Przeczytaj też: http://dobrenawyki.pl/jak-blogi-kulinarne-moga-ci-pomoc-w-odchudzaniu/