Wiele osób naprawdę bardzo, ale to bardzo lubi kakao, dlatego poznaj sprawdzony przepis, jak szybko i łatwo je przygotować.
Kakao – składniki
Składniki
- 2 szklanki mleka
- 2 łyżki prawdziwego kakao
- cukier waniliowy
- cukier
Kakao – Przygotowanie
1.Mleko wlewamy do garnka, dodajemy cukier waniliowy.
2.Gotujemy.Kakao wsypujemy do szklanki i dajemy odrobinę wody, by je rozmieszać.
3.Dosładzamy mleko. Do gotującego się już ( podnosi się)wlewamy rozrobione kakao i mieszamy.
4.Wlewamy do kubków.
5.Kakao podajemy nie tylko na śniadanko ale i w ciągu dni.
6.Twoja pociecha będzie ci wdzięczna!
Kakao – co warto o nim wiedzieć?
Kakao to nic innego, jak nasiona z owoców kakaowca, które zmielone na proszek stosowane są jako składnik wielu wyrobów cukierniczych. Drzewa kakaowca hoduje się i produkuje z jego owoców kakao w Afryce (WKŚ, Ghana), Ameryce Środkowej i Południowej oraz w rejonie Karaibów (Dominikana, Trynidad). Kakao oprócz białka i tłuszczu zawiera dwa alkaloidy o działaniu pobudzającym – teobrominę i kofeinę, która występuje w śladowych ilościach. Teobromina ma znacznie słabsze działanie pobudzające niż kofeina, ale działa regenerująco na organizm zarówno po wysiłku fizycznym, jak i psychicznym. Kakao jest bardzo bogatym źródłem magnezu, chromu, żelaza, manganu oraz cynku. Wspomaga koncentrację, redukuje stres i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Przeciwutleniacze zawarte w kakao posiadają właściwości antyrakowe, chronią nas przed wirusami oraz chorobami skóry. Ziarna kakaowca mają dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż czerwone wino i aż trzy razy więcej niż zielona herbata Kakao jest również źródłem młodości. Pomaga osobom z zaburzeniami trawienia i wydalania – pobudza pracę żołądka i jelit. Tradycyjnie uważane było również za skuteczny afrodyzjak;)
Historia kakao sięga czasów Majów i Azteków. Pili oni oszałamiający napój kakaowy zwany chocolate, podczas obrzędów i świąt religijnych. W tamtejszych kręgach kulturowych ziarna kakaowca były niezwykle cenne i służyły nawet jako środek płatniczy. Ziarno kakaowca przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb. Napój, warzony wedle przepisu azteckiego króla Montezumy, zdobył najpierw uznanie na dworze hiszpańskim. Kolejną ciekawostką jest, że powszechnie ceni się tzw. „kakao holenderskie”- ale co to właściwie jest? Bo z pewnością nie kraj pochodzenia ziaren kakaowca… Chodzi o tzw. „holenderski proces kakao„, metoda produkcji proszku kakaowego opracowana przez niejakiego Casparusa van Houtena w 1828 roku, polegająca z grubsza rzecz biorąc na odtłuszczaniu masy kakaowej z pomocą prasy hydraulicznej, dzięki czemu w ogóle otrzymać można proszek, przy tym o stosunkowo niskiej zawartości tłuszczu. Przed mieleniem ziarna są dodatkowo alkalizowane, dzięki czemu poprawia się mieszalność kakao z płynami, zmniejsza się jego kwasowość, kolor staje się ciemniejszy a smak łagodniejszy. Najpopularniejszym kakao typu holenderskiego w Polsce jest kakao DecoMorreno. Jedyną wadą tego kakao jest to, że nie posiada ono certyfikatu Fair Trade.