Kaszak – czym jest i jak się go pozbyć?

0
5285

Problemy ze skórą nigdy nie należą do mało zauważalnych dolegliwości. Najczęściej od razu je spostrzegamy i choć często nie martwią nas pod kątem zdrowotnym, to jednak są bardzo niemiłe pod kątem estetyki. Jednym z takich nieciekawych zmian skórnych są kaszaki.

Kaszaki – co to jest?

Kaszaki to dość częsta przypadłość. Są to małe, czasem nieco większe, niegroźne wyglądające grudki na naszej skórze. Spoistość takiego guzka jest różna, ma gładką powierzchnię i możemy go przesunąć. Dokładniej rzecz ujmując guzek ten to jest torbiel zastoinowa. Ich nazwa pochodzi od zawartości, która wygląda trochę jak kasza.

Przyczyny powstawania kaszaków

Dlaczego właściwie tworzą nam się kaszaki? Otóż na to pytanie medycyna nie umie jednoznacznie odpowiedzieć. Postulowanych jest kilka teorii, możliwe nawet, że każda z nich jest prawdziwa. Przede wszystkim popularny jest pogląd, że kaszaki powstają w wyniku zaburzenia pracy gruczołów łojowych np. poprzez trądzik, który powoduje ich zaczopowanie. Inną przyczyną może być uszkodzenie mieszków włosowych. Wiele także mówi się o roli czynników genetycznych.

Czy należy leczyć kaszaki?

Jednak – czy w ogóle warto leczyć kaszaki? Przecież często, jeśli są w niewidocznym miejscu, które zakrywamy odzieżą i nam nie przeszkadzają, to po co cokolwiek z nimi robić? Otóż usuwanie kaszaków jest konieczne – nieusunięte mogą niestety doprowadzić do powstania np. zakażenia, które już trudno nieraz opanować.

Usuwanie kaszaka samodzielnie

A zatem kaszaka należy jakoś się pozbyć. Niektórzy tutaj decydują się na samodzielne usunięcie go poprzez wyciśnięcie, nakłucie i inne metody. Należy zdecydowanie podkreślić, że takie działania tylko i wyłącznie nam zaszkodzą. Przede wszystkim bowiem możemy doprowadzić do rozwoju groźnego nawet zakażenia. Po drugie zaś – takie usuwanie kaszaków pozostawia najczęściej brzydkie blizny.

Sposoby na usunięcie kaszaka

Zatem jak pozbyć się kaszaka? Istnieją pewne sposoby domowe, które przy małych kaszakach można spróbować zastosować. Za najlepszy z nich uważany jest napar z liści skrzypu, który ma właściwości ściągające. Tu potrzebujemy wody, skrzypu, bandaża i waty. Metoda nie jest trudna ani droga, a może pomóc- dlatego warto jej spróbować. Jeśli jednak nie pomoże, należy zdecydowanie rozważyć inne, bardziej profesjonalne sposoby na usunięcie kaszaka. Co do nich należy?

Lekarz – zawsze pomoże!

Przede wszystkim warto zasięgnąć porady lekarza. Jakiej specjalności? Może to być chirurg, najlepiej zajmujący się medycyną estetyczną albo dermatolog. Oni znają profesjonalne metody, jak pozbyć się kaszaka. Co do nich należy? Oczywiście klasyczne wycięcie. Tu wiele osób obawia się powstania blizny, jednak zdarza się to niezmiernie rzadko. Zaś przy usunięciu samodzielnym blizna jest praktycznie pewna. Innym, bardzo zalecanym dziś sposobem, jest wycięcie za pomocą lasera. Jest to bezpieczne, bezbolesne i daje dobre efekty.

Podsumowując – aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i nieładnego wyglądu, zdecydowanie warto usunąć kaszaki. Oddajmy się jednak w profesjonalne ręce!

[Głosów:8    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here