Kiedy lapisowanie zębów jest konieczne?

  0
  4102

  Lapisowanie zębów stosuje się u dzieci, które mają jeszcze mleczne zęby. Dzięki niemu hamuje się postępowanie próchnicy, która potrafi rozwijać się bardzo szybko. Ma jednak zasadniczą wadę – zęby pod wpływem substancji użytych podczas zabiegu czernieją. Dopiero na ich miejsce rosną nowe, zdrowe i białe zęby.

  Lapisowanie mlecznych zębów – dlaczego trzeba je robić?

  Lapisowanie to jeden z podstawowych zabiegów stomatologii zachowawczej. Zastosowany podczas niego azotan srebra ma działanie antybakteryjne i hamuje postępowanie próchnicy. Lapisowanie stosuje się, gdy:

  – pojawiły się ubytki, a dziecko jest zbyt małe na plomby i borowanie,

  – ubytki są w przednich zębach, które są płaskie i plomba może się w nich nie utrzymać,

  – zmiany próchnicze są rozległe, ale niezbyt głębokie.

  Lapisowanie zębów krok po kroku

  Lapisowanie składa się z kilku etapów:

  1. Należy usunąć osad nazębny, a następnie zęby trzeba wypłukać, osuszyć i odizolować od dostępu śliny.
  2. Powierzchnia zęba jest następnie zwilżana płynem Lugola, czyli wodnym roztworem czystego jodu, który ma działanie odkażające.
  3. Przez 2-3 minuty ząb nasączany jest azotanem srebra, a następnie usta są płukane specjalną substancją.
  4. W osuszony ząb wciera się tzw. strącalnik.

  Zabieg powinno się wykonać trzykrotnie w tygodniowych odstępach. Jednak często praktykuje się wykonanie tych zabiegów jeden po drugim podczas tej samej wizyty. Co ważne, zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nie można jednak po nim przez 2 godziny jeść ani pić. Po lapisowaniu – w miejscach, w których były ogniska próchnicy – ząb stanie się czarny.

  Lapisowanie na biało i tradycyjne kosztują tyle samo

  Lapisowanie zębów jako element stomatologii zachowawczej u dzieci jest bezpłatne u dentystów, którzy mają podpisane umowy z NFZ. W prywatnych gabinetach ceny są różne, ale oscylują między 30 a 100 zł. Wybierając się do prywatnego dentysty, warto zorientować się, czy ma w ofercie inną wersję zabiegu – bezbarwne lapisowanie. Potocznie mówi się o nim lapisowanie na biało, ponieważ zęby nie czernieją. Wynika to z zastosowania innych substancji, zamiast azotanu srebra używa się chlorek cynku. Jest on nieco mniej skuteczny, dlatego nawet po trzykrotnym lapisowaniu wskazane są kolejne trzy spotkania w tygodniowych odstępach. Koszt lapisowania zębów na biało nie jest wyższy od tego tradycyjnego – ceny są zbliżone i wynoszą około 50 zł za wizytę.

  Artykuł promocyjny.

  [Głosów:13    Średnia:2.2/5]

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here