Przymusowa izolacja to nowość dla większości z nas. Zamknięcie w domu i przeniesienie swojego codziennego życia, ograniczając się wyłącznie do własnych mieszkań, stanowi wyzwanie. Praca zdalna, domowe nauczanie i spędzanie reszty wolnego czasu w domowych warunkach potrafi wywrzeć spory wpływ na naszą psychikę. Jak kwarantanna oddziaływuje na zdrowie psychiczne?
Pandemia a zaburzenia psychiczne
Sytuacja, która obecnie panuje na świecie to coś nadzwyczajnego, dlatego wśród wielu osób budzi lęk. Ludzie muszą stosować się do wydawanych zaleceń, dlatego potęgowane jest poczucie braku kontroli, dezinformacja i nadinterpretacja wiadomości podawanych przez media czy tych, które krążą między rodziną i znajomymi. Strach przed tym, co nam nie jest nam znane jest całkowicie naturalny i wytłumaczalny, zwłaszcza w tak nieprzewidywalnych okolicznościach jak ta. Jednak ciągły strach i stres tym spowodowany może wziąć górę i powodować wiele trudności, zaburzając codzienność.
Do czego może prowadzić przymusowa izolacja?
Pandemia to trudny okres, szczególnie dla osób, które borykają się z problemami psychicznymi i którym towarzyszący ciągły stres. To również ciężki czas dla pozostałych z nas – izolacja i brak zajęcia zwiększają lęk i poziom stresu. Fakt odosobnienia od najbliższych osób przez dłuższy okres podnosi frustrację, a samotność daje się we znaki mocniej niż zwykle. Okazuje się więc, że kwarantanna to nie wakacje, a wszelkie jej skutki mogą prowadzić do depresji, zaburzeń lękowych i innych problemów psychicznych, które wymagają działań.
Jak radzić sobie podczas kwarantanny?
Kluczowym rozwiązaniem podczas tego trudnego czasu jest odpowiednie zaplanowanie dnia izolacji. Rozplanujmy sobie dzień, który pozwoli wypracować stałe tempo życia podczas zamknięcia. Załóżmy czas na pracę, higienę, aktywność fizyczną i oddzielmy przestrzeń, w której pracujemy od tej, w której odpoczywamy. Kolejną ważną kwestią jest podtrzymywanie kontaktów w bezpieczny sposób – mamy przecież tyle możliwości, które nam to umożliwiają. Jeśli odczuwasz, że stres uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie lub czujesz się samotnie, pamiętaj, że nie jesteś skazany na samego siebie. Dynamiczne zmiany na świecie wymusiły nowe podejście do technologii, dzięki czemu wiele rzeczy można odbyć online. Potrzebujesz porady specjalisty? Nie musisz odbywać wizyty w gabinecie lekarskim, pomocna może okazać się videoterapia online np. na stronie Avigon.
Avigon to serwis pomocy online, gdzie znajdziesz pomoc wielu specjalistów z zakresu psychologii, psychoterapii i wielu innych, którzy w czasie kwarantanny mogą odbyć z tobą konsultację zdalną. Wystarczy zarezerwować termin wizyty u wybranego specjalisty i opłacić rezerwację, by móc zaczerpnąć porady.
Czas izolacji to trudne chwile dla każdego z nas. Nie pozwólmy, by zmiana rzeczywistości zmieniła nasze dotychczasowe życie, dlatego nie ignorujmy jakichkolwiek przesłanek wskazujących na problemy – nie tylko naszych,
ale również drugiej osoby.