Kwas azelainowy – czym jest i dlaczego warto go stosować?

0
1202
Kwas azelainowy

Kwas azelainowy to prawdziwy, wielozadaniowy hit, zyskujący na popularności dzięki swoim licznym właściwościom m.in. przeciwzapalnym, złuszczającym, rozjaśniającym i antyoksydacyjnym. Jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników w kuracji antytrądzikowej. Czego unikać, a na co zwrócić szczególną uwagę podczas stosowania?

Właściwości kwasu azelainowego oraz wskazania do stosowania

Kwas azelainowy jest naturalnie wytwarzany przez drożdże, będące integralną częścią naszej flory bakteryjnej. Można go również spotkać np. w ziarnach zbóż.

Właściwości kwasu azelainowego

Dzięki swojemu wszechstronnemu działaniu kwas azelainowy jest składnikiem powszechnie stosowanym w kosmetyce. Co więcej, jest on również niezwykle ceniony jako składnik leków dermatologicznych, a do jego najpopularniejszych właściwości należą:

  • działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne – zmniejsza ryzyko infekcji skóry, zabija bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku i zapobiega powstawaniu blizn pozapalnych,
  • rozjaśnianie przebarwień – hamuje wytwarzanie melatoniny, odpowiedzialnej za nierówny koloryt skóry i ciemne plamy,
  • regulacja pracy gruczołów – normalizuje pracę gruczołów, dzięki czemu skóra nie przetłuszcza się nadmiernie i nie błyszczy,
  • złuszczanie – delikatnie i nieinwazyjnie pomaga pozbyć się starego, zrogowaciałego naskórka,
  • działanie oksydacyjne – kwas azelainowy hamuje wytwarzanie wolnych rodników i chroni skórę przed procesami starzenia,
  • zmniejszenie keratynizacji – prowadzi do zmniejszenia zaskórników i oczyszczenia porów.

Kwas azelainowy – dla kogo i w jakiej formie?

Wspomniana już kilkukrotnie wielozadaniowość kwasu azelainowego sprawia, że jest on w stanie działać na wiele chorób i problemów skóry jednocześnie. Prowadzi nie tylko do szybkiego zminimalizowania objawów, ale również do ograniczenia powikłań i wyeliminowania ryzyka ich nawrotu. Co więcej, jest substancją uniwersalną pod względem przeznaczenia, gdyż jest odpowiedni dla każdego typu cery – od naczynkowej po trądzikową.

Przy cerze trądzikowej (trądziku różowatym i trądziku młodzieńczym)

Przeciwzapalny, bakteriobójczy i złuszczający – dzięki tym trzem niezwykle ważnym dla cery problematycznej właściwościom – stosowany jest w walce z niemal każdym rodzajem trądziku. Cechą wyróżniającą kwas azelainowy, na tle innych podobnie działających substancji, jest identyczna skuteczność przez cały czas trwania kuracji. Bakterie gromadzące się na powierzchni skóry i przyczyniające się do powstawania zmian trądzikowych nie są w stanie w żadnym stopniu uodpornić się na jego działanie.

W przypadku trądziku różowatego skutecznie pomaga w redukcji rumienia, a także zmniejsza rozwój stanów zapalnych i zmian ropnych, jednocześnie nie naruszając, a wręcz dbając o naturalną barierę ochronną skóry. Kwas azelainowy działa skutecznie, ale nie drażniąco, dzięki czemu może z powodzeniem stanowić część terapii nawet dla osób o bardzo wrażliwej skórze.

Dla cery tłustej i łojotokowej

Kwas azelainowy jest również składnikiem dbającym o regulację i ograniczenie nadmiernej pracy gruczołów łojowych, które bardzo częstą powodują nasilanie się objawów chorób skóry, a wręcz bywają ich powodem. Niezwykle ważnym dla posiadaczy cery tłustej plusem jest zdolność kwasu azelainowego do złuszczania martwego naskórka, zapobieganie blokowania gruczołów, a więc i gromadzeniu się na powierzchni skóry szkodliwych bakterii i grzybów.

Na przebarwienia

Kwas azelainowy stanowi również remedium na problemy związane z plamami pigmentacyjnymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi a nawet posłonecznymi. Warto pamiętać, że kwas azelainowy posiada właściwości antyoksydacyjne, zmniejszające ryzyko wystąpienia plam i przebarwień. Dzięki temu skóra wygląda na bardziej wypoczętą i młodą.

Kwas azelainowy – jak stosować?

Przede wszystkim bardzo ważny jest umiar. W przypadku wysokiego stężenia tego składnika w kremach, należy sięgać po nie co drugi dzień, by zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry. Jeśli jednak zmagamy się z poważnymi zaburzeniami, jak łojotok czy ciężkie odmiany trądziku, możliwe jest korzystanie z kosmetyków zawierających kwas azelainowy nawet dwa razy dziennie. Dawkowanie oczywiście najlepiej skonsultować z lekarzem specjalistą.

Przeciwwskazania i ewentualne skutki uboczne

Mimo iż kwas azelainowy jest substancją stosunkowo bezpieczną i łagodną, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które skutecznie zapobiegną jego nieprawidłowemu działaniu lub niepożądanym reakcjom z innymi substancjami.

  1. Nie powinno łączyć się go z kuracjami retinolem.
  2. Nie jest wskazany do stosowania w przypadku ran i uszkodzeń skóry, nadżerek, infekcji oraz na miejsca, w których w ostatnim czasie były przeprowadzane zabiegi chirurgiczne.
  3. Stosowanie go jest całkowicie zabronione, jeżeli występuje uczulenie lub nadwrażliwość na ten składnik.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych jak rumień, świąd, pieczenie i nadmierne złuszczanie się naskórka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Autorką artykułu jest Marysia, redaktora internetowego magazynu NMAG o pielęgnacji ciała twarzy i włosów

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here