Każdy przyszły kierujący musi pokonać pewne formalności, które po zdaniu egzaminu finalnie prowadzą do otrzymania wymarzonych uprawnień. Ścieżka w ostatnim czasie uległa pewnej komplikacji i konieczne okazuje się w tym momencie wykonanie badania lekarskiego, zanim dojdzie do formalnego zapisania się na kurs prawa jazdy. Badania kierowców są z reguły proste, należy jedynie odpowiednio zapisać się na właściwy termin i przyjść do lekarza z dokumentem tożsamości.
Czy należy się bać badania?
Absolutnie nie. Całość wizyty: wywiad+badanie+wystawienie opinii zajmuje około piętnastu minut. Najważniejszym elementem jest wywiad na temat chorób przewlekłych, cukrzycy i schorzeń neurologicznych. Lekarz korzystając z tablic literowych (Snellena) ocenia ostrość wzroku, a przy użyciu tablic kontrastowych (Ishihary) widzenie i odróżnianie barw. Jeśli lekarz ma wątpliwości na temat zdolności do prowadzenia pojazdu, to może skierować badanego na kolejne konsultacje i bardziej szczegółowe badania. Jeśli brak jakichkolwiek dodatkowych obciążeń, to nie będzie na pewno potrzebna konsultacja specjalisty.
Całość wizyty kończy się otrzymaniem orzeczenia o zdolności prowadzenia pojazdów.
Co następnie?
Z tym dokumentem trzeba udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji w celu założenia profilu kierowcy i uzyskania numeru PKK. Będzie to potrzebne w celu zapisania się na kurs oraz egzamin na prawo jazdy. Po więcej szczegółów warto odwiedzić stronę internetową: www.badania-kierowcow.warszawa.pl. Dostępne są tam informacje i wzory dokumentów potrzebnych do przejścia całej ścieżki formalnej.