Przyszło nam żyć w czasach, w których istnieje magiczna pigułka na niemal każdą dolegliwość. Jesteśmy bombardowani reklamami suplementów diety i specyfików, mających za zadanie usprawnić nasz organizm. Koncerny farmaceutyczne tylko zacierają ręce, a nam to wcale nie pomaga. Gdzie zatem szukać ratunku dla ducha i ciała?
Masaż klasyczny – na czym to polega?
Tym, co może przyjść nam z pomocą jest masaż. Czym jest sam masaż chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Ten klasyczny, obecnie zwany również szwedzkim (lekarz szwedzki Per Henrik Ling przyczynił się do rozpowszechnienia technik masażu klasycznego), stanowi bazę do wszelkich innych zabiegów np. relaksacyjnych. Do technik, które składają się na masaż klasyczny, zaliczamy: głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, wibrację, oklepywanie, wałkowanie oraz roztrząsanie.
Przede wszystkim to sposób na odprężenie całego ciała, a także zniwelowanie różnych dolegliwości. Nasi przodkowie już w czasach starożytnych doceniali zbawienne działanie dotyku. Dziś to jeden z najpopularniejszych zabiegów, a jednak wielu z nas zapomina o tej skutecznej metodzie walki z chorobami, bólem, a nawet złym nastrojem.
Warto zatem zasięgnąć porady masażysty, zanim pójdziemy do apteki i zaczniemy łykać kolejny niepotrzebny specyfik. Organizm doskonale poradzi sobie bez środków farmaceutycznych, za to wspomagany w sposób w pełni naturalny i nieinwazyjny.
Jakie zalety niesie stosowanie masażu klasycznego?
Nie sposób wymienić wszystkich, bowiem masaż klasyczny ma zbawienny wpływ na cały organizm. Jest to zabieg odżywczy, gdyż dzięki pobudzeniu układu krwionośnego i limfatycznego, tlen i substancje odżywcze dostarczane są organizmowi w bardziej efektywny sposób i w większych ilościach. Następstwem tego jest usprawnienie działania układu pokarmowego, tj. szybsze spalanie materii oraz lepsze wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu. Nie bez znaczenia jest działanie masażu na cały układ ruchu, poprawia się też ukrwienie mięśni. Skóra staje się jędrniejsza, a dzięki działaniu mechanicznemu z jej powierzchni zostaje usunięty martwy naskórek.
Niedocenianą zaletą stosowania masażu jest jego pozytywny wpływ na psychikę. Odpowiednie techniki sprawiają, że pacjent się relaksuje i wycisza lub wręcz odwrotnie, dostaje zastrzyk energii i czuje się pobudzony. Zbawienny dotyk masażysty wspomaga wydzielanie serotoniny, a więc tzw. „hormonu szczęścia”, jednocześnie obniżając poziom kortyzolu, czyli tzw. „hormonu stresu”.
Wskazania i przeciwwskazania do masażu klasycznego.
Tych pierwszych może być wiele. Począwszy od dolegliwości bólowych kręgosłupa, wad postawy, poprzez zapalenia mięśni, stawów i ścięgien, aż po walkę z nadwagą. Wskazaniem do poddania się masażowi klasycznemu są także choroby reumatyczne, zwyrodnienia, przeciążenie mięśni. Biorąc pod uwagę wpływ masażu na sferę duchową, będą to również choroby związane z psychiką, takie jak depresja czy nerwica.
Pomimo tylu pozytywnych efektów masaż klasyczny, jak każdy zabieg, nie nadaje się dla wszystkich. Warto znać przeciwwskazania, które uniemożliwiają poddanie się masażowi. Wszelkie stany zapalne skóry: alergia, egzema, łuszczyca, wykluczają wykonanie zabiegu. Zrezygnować z niego należy również wtedy, gdy chorujemy na serce, miażdżycę lub zakrzepicę.
Kobiety w ciąży bezwzględnie powinny unikać masażu w obrębie brzucha. Nie wolno masować również skóry, objętej żylakami. Z pewnością zajmujący się nami masażysta udzieli odpowiednich informacji i dostosuje technikę masażu do naszych potrzeb. Nie bójmy się więc oddać w ręce profesjonalisty, a z pewnością odprężymy się i odczujemy ulgę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA